KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Nejlepší a nejhorší filmy s Vetřelci

S příchodem Vetřelec: Covenant do kin se vetřelčí série rozrostla na šest filmům. Osm, pokud počítáme i ty, v nichž xenomorphové stříbrné plátno sdíleli s vesmírném lovcem Predátorem. Které díly se povedly a které jsou jen ztrátou diváckého času?

...

8) Vetřelec: Covenant

Jedna velká katastrofa, která nepřináší nic nového a to, co recykluje z minulých filmů, dělá nadutě a místy až zoufale trapně. Člověku se nechce věřit, že za Covenantem stojí stejný tvůrce, který sérii nakopnul k výšinám. Z Ridleyho Scotta se v rámci vetřelčího vesmíru stala vypelichaná kreativní síla, která sérii nemá co nabídnout a zdá se, že ji samotní xenomorphové vlastně ani nezajímají. Smutný konec.


 

7) Vetřelci vs. Predátor

Měl to být akční návrat ke kořenům série, k čemuž ostatně odkazuje i samotný název. Sourozenci Strauseové však místo nápadité akční vybíjené v Cameronově stylu doručili rozpadlý produkt, jenž o nápady nezavadil ani vzdáleně. Zmatená akce, nablblé postavy a zápletka, která je spíš jen záminkou ke krvavé destrukci. Za plus se dá považovat snad jen to, že se tvůrci vykašlali na jakékoli vyšší ambice a film pojali opravdu jen jako čistokrevné béčko.


 

6) Vetřelec vs. Predátor

Čisté béčko, které po letech žadonění fanoušků postavilo nejnebezpečnější organismus a lovce ve vesmíru proti sobě. Výsledek? Bohužel tuctový. Od absence jakékoli brutality přes čistě řadový děj, který jako by se ani nesnažil do předchozích dílů série zapadnout. Ve výsledku nanicovatá podívaná, která zaujme jen několika akčními nápady a efektními výjevy. Není divu, že jak tento film, tak jeho pokračování nepatří do oficiálního kánonu série.


 

5) Prometheus

Vcelku zajímavý odklon od původního stylu vetřelčí série a pokus další filmy posunout směrem k filosofičtějšímu podání o větších pravdách. Sympatický koncept je nicméně utopený v další z nablblých zápletek, ze které se postupně klube zcela nesmyslný příběh s ještě nesmyslnějším chováním postav. Což je škoda, řemeslo je to totiž více než solidní.


 

4) Vetřelec 3

Celovečerní debut režiséra Davida Finchera má bezpochyby nápad, když Ripleyovou zavádí na vězeňskou planetu, kde se postupně rozjíždí klaustrofobní hon vetřelce s lidskou myší. Jen kdyby kvůli tomu film nezahodil celou pointu předchozího filmu a nenesl permanentní známky Fincherových sporů se studiem, které vyústily v jeho odchod od roztočeného filmu. Vetřelec 3 má ovšem i tak skličující atmosféru, kterou nezničí ani poprvé plně digitální vetřelci.


 

3) Vetřelec: Vzkříšení

Černá ovce vetřelčí rodiny, která má však řadu plusových bodů. Ať už je to unikátní vizuální cítění režiséra Jean-Pierre Jeuneta, další rozpracování evolučního cyklu samotný vetřelců, popřípadě výrazné posunutí charakteru Ripleyové, jež se poprvé a naposledy přerodila v ultimátní masomlýnek. Velká žánrová zábava, která není moc chytrá a nectí původní koncept komorního hororu. Nebojí se však do série přinést nové pojetí, jež má mnohem blíže k dnešním komiksovým blockbusterům.


 

2) Vetřelci

James Cameron čelil zásadnímu problému. Jak navázat na film, jenž se stal obratem klasikou a dokonale podchytil žánr vesmírné vyvražďovačky? Jednoduše. Zkrátka pokračování překlopíte do jiného žánru a zvětšíte měřítko. Pořádně. Vetřelci tak po komorní jedničce nabízí otevřenou válku, v níž se po stísněných chodbách motají drsní mariňáci, kteří si musí podat stovky xenomorphů a navrch i samotnou vetřelčí královnu. A aby toho nebylo málo, Ripleyová řeší mateřské trauma, z něhož James Cameron vykřesal dojemné maximum. „Game over, man?“ Ani náhodou.


 

1) Vetřelec

První a nejvydařenější. Film, který se soustředěně žene za hutnou atmosférou a i díky nízkému rozpočtu spoléhá na kouzlo neviděného, popřípadě na kamerové finesy, jež z vetřelcova zjevení dělají podívanou zařezávající se hluboko do mozkové kůry. Chytře vyprofilované postavy, na svou dobu nečekané zvraty a dvojité finále, které diváka nechá vydechnout až když Ripleyová ulehne do kryoboxu a započnou závěrečné titulky. A k tomu tolik tajemství, že se o nich dalo hodiny polemizovat.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek