KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Nejlepší mainstreamové filmy roku 2016

Filmový rok 2016 patřil mezi ty kvalitativně slabší, když především letní měsíce nabídly řadu zklamání. Přesto se dobré filmy urodily i v rámci čistočistého mainstreamu. Vybrali jsme 5 filmů, které stálo za to vidět.

...

Příchozí

Učebnice chování v krizové situaci. Chladnokrevný a za všech okolností inteligentní biják, jehož pompéznost neplyne z velkých akčních kotrmelců, ale myšlenek a poselství, jež je především v závěru zdrcující ukázkou morálního rodičovského dilematu. Více podobných filmů a méně zbytečností jako Den nezávislosti: Nový útok.


Snowden

Mohla to být zbytečná agitka a práskačská adorace. Místo toho režisér Oliver Stone doručil zdrcující příběh velkých vlasteneckých ambicí, které se pod tlakem okolností přeměnily do skličujícího života plného nabourávání soukromí a morálních tlaků ze strany vládních agentur. Snowdenův portrét možná dorazil příliš pozdě. To ale neznamená, že by stále neměl co říct. O společnosti, v níž žijeme. A odvaze s ní něco udělat.


Tohle je náš svět

Vychovávat své děti svépomocí uprostřed lesa možná není nejlepší nápad. Vychovávat je však v civilizaci jen pomocí televize a internetu také není kdovíjaké řešení. Tohle je náš svět se snaží najít zlatou střední cestu v příběhu rodiny, která odráží zhoubnost obou zmíněných extrémů. V hlavní roli s excelentním Viggo Mortensenem, z jehož rodičovské pouti nelze spustit oči.


X-Men: Apokalypsa

Dal by se zmínit třetí Captain America, kterému se podařilo zkombinovat desítky hrdinů, aniž by komukoliv chyběl prostor, a ještě rozprostřít vcelku skromný příběh zničení superhrdinů skrze je samé. Stejně tak by stál za zmínku Doctor Strange, jenž svými trikovými kejklemi zase posunul o kus dál naše představy o možnostech akčních blockbusterů. Přesto komiksovým vítězem zůstává poslední část X-Menů, jíž se podařilo elegantně zakončit hned dvě trilogie o hrdinných mutantech a po letech čekání doručit veskrze věrnou komiksovou nálož, jež se nestydí za svou přitaženost za vlasy, skrze níž upozorňuje na nebezpečí elitářských vůdců. Opomenutý klenot.


Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

Zdánlivě rutinní disneyovka, která je však odvážnější, než by se mohlo zdát. V roce, kdy do kin mířily především animované filmy s roztomilými zvířátky, Disney vsadil na zkoumání havajských legend, které přetavil do vizuálně uhrančivého dobrodružství dívky, pro níž je domov malý a jejímž osudem je ukázat publiku, že i hrdinové mají občas strach, jenž je nutné překonat. A že důležitější než boj je vzájemné porozumění. Povedená hudební intermezza také nejsou na škodu.  

Autor: Petr Semecký, Anna Kopecká

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek