Příchozí

Učebnice chování v krizové situaci. Chladnokrevný a za všech okolností inteligentní biják, jehož pompéznost neplyne z velkých akčních kotrmelců, ale myšlenek a poselství, jež je především v závěru zdrcující ukázkou morálního rodičovského dilematu. Více podobných filmů a méně zbytečností jako Den nezávislosti: Nový útok.


Snowden

Mohla to být zbytečná agitka a práskačská adorace. Místo toho režisér Oliver Stone doručil zdrcující příběh velkých vlasteneckých ambicí, které se pod tlakem okolností přeměnily do skličujícího života plného nabourávání soukromí a morálních tlaků ze strany vládních agentur. Snowdenův portrét možná dorazil příliš pozdě. To ale neznamená, že by stále neměl co říct. O společnosti, v níž žijeme. A odvaze s ní něco udělat.


Tohle je náš svět

Vychovávat své děti svépomocí uprostřed lesa možná není nejlepší nápad. Vychovávat je však v civilizaci jen pomocí televize a internetu také není kdovíjaké řešení. Tohle je náš svět se snaží najít zlatou střední cestu v příběhu rodiny, která odráží zhoubnost obou zmíněných extrémů. V hlavní roli s excelentním Viggo Mortensenem, z jehož rodičovské pouti nelze spustit oči.


X-Men: Apokalypsa

Dal by se zmínit třetí Captain America, kterému se podařilo zkombinovat desítky hrdinů, aniž by komukoliv chyběl prostor, a ještě rozprostřít vcelku skromný příběh zničení superhrdinů skrze je samé. Stejně tak by stál za zmínku Doctor Strange, jenž svými trikovými kejklemi zase posunul o kus dál naše představy o možnostech akčních blockbusterů. Přesto komiksovým vítězem zůstává poslední část X-Menů, jíž se podařilo elegantně zakončit hned dvě trilogie o hrdinných mutantech a po letech čekání doručit veskrze věrnou komiksovou nálož, jež se nestydí za svou přitaženost za vlasy, skrze níž upozorňuje na nebezpečí elitářských vůdců. Opomenutý klenot.


Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa

Zdánlivě rutinní disneyovka, která je však odvážnější, než by se mohlo zdát. V roce, kdy do kin mířily především animované filmy s roztomilými zvířátky, Disney vsadil na zkoumání havajských legend, které přetavil do vizuálně uhrančivého dobrodružství dívky, pro níž je domov malý a jejímž osudem je ukázat publiku, že i hrdinové mají občas strach, jenž je nutné překonat. A že důležitější než boj je vzájemné porozumění. Povedená hudební intermezza také nejsou na škodu.  

Autor: Petr Semecký, Anna Kopecká