KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

OBRAZEM: Úchvatná výstava Jiří Brdečka: 100 let – od Limonádového Joa k zázrakům animace

Již 16. prosince se pro veřejnost otevře retrospektivní výstava věnovaná jedné z nejvýraznějších osobností českého filmu.

...

Výstava věnovaná všestrannému umělci Jiřímu Brdečkovi se bude konat od 16. prosince 2017 do 1. dubna 2018 na Chvalském zámku v Praze Horních Počernicích. Scenárista, režisér, kreslíř či publicista, který stál za snímky jako Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech nebo Císařův pekař – Pekařův císař by se letos na Štědrý den dožil 100 let. Chvalský zámek výstavu uvádí jako součást oslav svého desetiletého výročí otevření pro veřejnost.


Pojatá jako rekonstrukce světa dětství, mládí, života a inspiračních zdrojů Jiřího Brdečky výstava návštěvníky provede světem ilustrace, animace i filmu. Představí Brdečkovy začátky coby kreslíře vtipů za okupace a poválečného filmového kritika. A následně se přenese do světa westernů, v němž nechybí inspirační zdroje pro slavného Limonádového Joa i barrandovské dekorace a kostýmy z filmu.


Výstava se z velké části věnuje Brdečkově spolupráci s Janem Werichem a Jiřím Trnkou. Nechybí Brdečkovy ilustrace a storyboardy k animovaným filmům, kostýmní návrhy, filmové plakáty a dobové fotografie mapující společenský život pražské kulturní smetánky. 


Opomenuta není ani oblíbená pohádka Císařův Pekař – Pekařův císař, z které jsou na výstavě k vidění původní kostýmy a dekorace.


Na výstavě, která se rozpíná ve třech podlažích (začíná v prvním patře, pokračuje v přízemí a končí ve sklepení), se kromě dcery Jiřího Brdečky Terezy a písničkáře, textaře a básníka Jiřího Dědečka podílel i vnuk Jiřího Trnky Matyáš. Ten má na svědomí multimediální a interaktivní instalace přibližující filmy jako Limonádový Joe či Adéla ještě nevečeřela i těm nejmenším návštěvníkům. 


Dětské návštěvníky na konci výstavy navíc čeká i animační dílna, kde si budou moci vyzkoušet, jak vzniká klasický ploškový animovaný film - políčko po políčku. V dílně se ostatně jistě zabaví i dospělí.


Součástí výstavy je navíc i kinosál v přízemí, který v dopoledních hodinách nabídne Brdečkovy animované filmy a v odpoledních hodinách od 21. prosince i celovečerní dokumentární film Universum Brdečka

V něm režisér Miroslav Janek a střihačka Tonička Janková citlivě odkrývají bohatý vnitřní život člověka, který se dle vlastních slov snažil vytvořit „svět zázračně oživlých obrazů, grafik, olejů, fresek a mozaik.“


Výstavu spolupořádá nakladatelství Limonádový Joe a jejím kurátorem je Adam Hoffmeister. Podle Terezy Brdečkové je výstava vhodná „pro návštěvníky od tří do sto deseti let“ a navíc si velmi pochvaluje spolupráci s místem konání – Chvalským zámkem, který má podle ní „mladé a skvělé vedení“


„Upřímně - komu se dneska ještě chce vzít rodinu třeba v neděli na Staroměstskou radnici? Vždyť je skoro nutné se tam skrze turisty probít. Centrum Prahy už není k takovým projektům vlídné, mnoho domácích z centra odešlo a Chvalský zámek s dvorem se staly magnetem pro okolí. Z centra je to pětatřicet minut, vycházejí nám všestranně vstříc a jsou to velké a nádherné výstavní prostory. Musíme si zvyknout, že česká kultura žije jinde, než jsme byli zvyklí. Všude tam, kde o ni mají pořadatelé opravdový, a nejen formální zájem,“ dodává na závěr Tereza Brdečková.


KDY: od 16. prosince 2017 do 1. dubna 2018, denně od 9 do 17 hodin

KDE: Chvalský zámek (Na chvalské tvrzi 857, Praha 9)

VSTUPNÉ: 70 Kč (dospělí) / 40 Kč (děti, studenti, senioři, ZTP/P) / 190 Kč (rodinné vstupné)


Více informací o výstavě a doprovodném programu naleznete na oficiálních stránkách Chvalského zámku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek