KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Propadák roku? Nový film o Králi Artušovi komerčně zcela vyhořel

Nejnovější pokus o reimaginaci příběhu o Králi Artušovi zcela vyhořel . Film s rozpočtem téměř 200 milionů dolarů neutržil o prvním víkendu v amerických kinech ani desetinu svých nákladů.

...

Strážci galaxie vládnou kinům

Marvelácká mašinérie semele vše. Král Artuš: Legenda o meči, moderní reimaginace slavného příběhu o britském panovníkovi, se o tom však přesvědčil snad až příliš tvrdě. Film, jehož rozpočet nabobtnal až k 175 milionům (bez reklamy, jejíž rozpočet by měl být obdobný), utržil o prvním víkendu v amerických kinech pouhých 14,5 milionu dolarů, což stačilo jen na třetí příčku v žebříčku návštěvnosti. 

Ten ovládli podle očekávání Strážci galaxie, kteří se v případě druhého dílu etablovali jako tutovka pro většinu návštěvníků multiplexů a utržili dalších 63 milionů dolarů. Pro artušovskou legendu je nicméně potupné, že ji přeskočila i přisprostlá komedie Amy Schumer Dámská jízda, jež podobně jako Král Artuš sklízí převážně negativní reakce. 


Špatné recenze a vyčpělý žánr

Král Artuš: Legenda o meči měl od začátku komplikovanou pozici. Ač byl film propagován již před dvěma roky a i díky jménu režiséra Guye Ritchieho se o filmu mluvilo jako o velké letní naději, žánr bral filmu vždy vítr z plachet. Historické filmy, potažmo žánr "Sword and sorcery" v posledních letech diváky příliš nelákají. Tematika Krále Artuše pak byla zdá se vyčpělá již před třinácti lety, kdy "realistická" verze slavné legendy utržila totožné peníze jako nejnovější verze. Jen při výrazně nižším rozpočtu. 

Filmu logicky neprospěla ani extrémně negativní kampaň zámořských recenzentů, kteří na rozdíl od těch evropských nenechali na moderní adaptaci Artušových příběhů nit suchou. Na webu Rotten Tomatoes, jenž sdružuje recenze kritiků, dnes svítí 28 procent spokojených recenzí při tristním průměru v hodnocení 4,6 z 10. Recenzentům nejvíce vadí roztěkanost filmu, případně nepropracovanost postav a neuctivé zacházení s výchozím materiálem. 


Král Artuš nicméně nevstoupil na veškeré světové trhy a předpokládá se, že alespoň v Evropě by film mohl mít silnější ohlasy a návštěvnost. Otazníkem je rovněž čínský trh, jenž slaví velký boom a řadě snímků v uplynulých měsících zajistil pokračování i navzdory neuspokojivým tržbám z amerického kontinentu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek