KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

RECENZE: Kancelář Blaník má nástupce, brilantní satirické seriály o kuchařích

Lobbistu Tondu Blaníka, který si dělal legraci z politických poměrů v ČR, střídají parodie fenoménu kuchařských show. Pořady Vaříme s Mírou, Luxus na talíři a Žrouti předvádí návrat do zlatých časů České sody.  

...

Marek Najbrt opět trefně 

Kancelář Blaník "vysílaná" internetovou televizí Stream.cz jasně ukázala, že satira v Česku nevymřela. Ba naopak, lobbista Tonda Blaník si po více než tři sezóny (čtvrtá již trpí únavou materiálu) udržel úroveň a nakonec byl i oceněn Českým lvem. 

Tvůrce seriálu, Marek Najbrt, však neusíná na vavřínech a pouští se do nového tyjátru, tentokrát z kuchařského prostředí. To již několik let zažívá obrovský boom, na který Najbrt a jeho kumpáni ze Stream.cz reagují s humorem sobě vlastním. Parodií, jež se dotýká všech společenských skupin. 

Na Streamu vznikly díky Najbrtovi a Martinu Krušinovi tři kulinářské pořady, jež tvoří promyšlený celek. Vaříme s Mírou prezentuje laciné, zdraví téměř škodlivé recepty jako z hlavy gastro-burana Ládi Hrušky, popřípadě jeho fanynek z populárního maminkovského webu Mimibazar. Luxus na talíři jeho přesný opak - předražené foodporno pro milionáře, kteří nevědí, zda utratit peníze dřív za bio francouzskou slípku či máslo z Normandie. 


Oba pořady se pak protínají v Najbrtem režírovaném seriálu Žrouti, kde se podobně jako v Kanceláři Blaník diváci dostanou do zákulisí Luxusu na talíři a naplno uzří především zrůdnost jeho vrchního aktéra.

Trefná satira teprve začíná

Zatímco Žrouti teprve odstartovali a hned ve svém úvodu nechali protagonistu kanibalisticky pojíst rozkošného psíčka, základní kameny v podobě Luxusu na talíři a Vaříme s Mírou již jedou na plné obrátky a pravidelně přináší chutnou porci gastronomického humoru. 

Je vskutku zábavné sledovat Mírovo zálesácké kuchtění v laciné "hobíkové" kuchyni za "nula nula prdlačky" a vzápětí obrátit seriálový pekáč do vycíděného světa s heslem "Česky, ale dokonale", na které oba moderátoři nikdy nezapomenou upozornit. 


Jsou to právě zálesák Míra a jeho seriálový soupeř v podání Roberta Mikluše, kteří oba pořady táhnou svým neopomenutelným charismatem, hranou tupostí/chytračením, popřípadě v případě Mikluše reklamní úlisností, která je fascinující snad ještě než Mírův umaštěný vous obalený v taveňákovém fondue. 

Gastro s chutným komediálním ocasem

Za úspěchem a kvalitou obou kulinářských show rovněž stojí fakt, že svou nadsázku a žert nedávají divákům okatě najevo. Ti méně pozorní, popřípadě gastronomicky nevzdělaní si tudíž musí několik dní ťukat na čelo, čeho se to v té televizi zase dopustili. 

Jak totiž tvůrci dobře chápou, satirický humor neplyne z toho, že dáte publiku vědět, že si z něj děláte legraci, ale naopak, že s ním budete hrát partii a sem tam upustíte humornou indicii, která podstatu pořadu odhaluje. 

Oběma exemplářům se to daří dokonale, a tak získávají na dalších humorných vrstvách, když může uvědomělý divák se škodolibou radostí pozorovat okolí, jež se na sociálních sítích pouští do verbálních bitev o "gastroďáblu" s kupovaným knedlíkem Mírovi  a jeho snobském soupeři s čerstvě usmaženými, na prvotřídním alkoholu uleželými, jemnou čerstvou bylinkou a máslíčkem ozdobenými kachními jatýrky.

Držme palce, ať tvůrcům nedojdou nápady. Zatím je radost se k oběma pánům a jejich gastroválce vracet.

Hodnocení: 80 %

Autor: Petr Semecký

Zdroj: Stream.cz

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek