KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

RECENZE: Návrat Gilmorových děvčat je nedokonalý a přesto perfektní

9 let od ukončení Gilmorových děvčat se Lorelai, Rory a Emily vrací, aby za populárním seriálem o matkách, dcerách a nesnadném putování životem udělaly definitivní tečku. Čtyřdílné, více než šestihodinové finále přináší hořkosladké rozuzlení.

...

Život není bez chyb

Během 16 let od premiéry Gilmorových děvčat se kolem seriálu vytvořil doslova kultovní status a těžko se hledá seriál, k němuž by diváci tak silně přimkli. Předně kvůli líbivým postavám, které přes svou abnormální zálibu v kávě, rychlé mluvě a nekonečné zásobě popkulturních referencích působí skutečně. Jako sousedé, vedle kterých byste chtěli žít.

Není divu, že si řada diváků postupně začala vytvářet svou dokonalou verzi „Gilmorek“, v níž vše končí pozitivně a každý dostane přesně to, co si zaslouží. Přehlížejíc přitom, že o tom seriál o svobodné matce a její dceři vlastně nikdy nebyl. 

Gilmorova děvčata jsou příběhem životního putování, v němž je na chyby vždy místo. Ačkoli se Lorelai snaží svou dceru vychovat tak, aby se měla co nejlépe, postupně zjišťuje, že životní rozhodnutí za ní činit nemůže. A život uděluje rány. Vztahové, školní, pracovní, rodinné. A je jen na postavách, aby se s nimi vyrovnaly.

Nikdy tento motiv nebyl tak patrný jako ve čtyřdílném „dodatku“, jenž včera uvedla streamovací služba Netflix. Gilmorovic famílie se zde jako celek musí popasovat se ztrátou hlavy rodiny, vyrovnat se se starými křivdami a v neposlední řadě čelit novým životním útrapám, když život Lorelai a Lukea po letech trochu stagnuje a Rory nemůže najít své místo v pracovním i soukromém životě.

Uzavření kruhu

Novým epizodám někteří diváci vyčítají, že jsou snad až příliš depresivní, neboť se v nich i přes příval typického verbálního humoru zprostředkovaného hravými a skvěle napsanými dialogy řeší velmi negativní témata jako jsou životní krize, ztráta člena rodiny, případně nevěra. 

Jako by se diváci báli na podobné věci ve fiktivním městečku Stars Hollow narazit. A zapomínali, že o věčném boji s větrnými mlýny seriál vždy byl, když před lety představil svobodnou matku pečující o svou dceru a zápolící s jejím akademickým potenciálem a vlastními sny téměř bez finančních prostředků.


Gilmorova děvčata jsou rovněž novým závěrem pro fanoušky, kteří nikdy nepřijali závěr sedmé série jako definitivní. K dodatkovému A Year in the Life se vrátili původní tvůrci Daniel Palladino a Amy Sherman-Palladino, kteří již dříve anoncovali, že dají seriálu původně zamýšlený závěr, jenž osudy Gilmorových opravdu uzavře.

A činí tak přímo učebnicově. Napříč novými epizodami se jasně formují paralely mezi matkou a dcerou. Jejich nápadníky a lehce pozměněnými životními osudy. Ačkoli tak seriál v závěru přinese i jeden dějový háček, jenž pro mnohé může znamenat příslib pokračování, je nanejvýš patrné, že otevřená dvířka jsou v tomto případě spíše symbolická, neboť další životní cesty Rory a Lorelai si není těžké domyslet. Tvůrcům se totiž povedlo všechny stěžejní linie uzavřít a nasměrovat postavy do pozice, od které už by se seriál začal pouze opakovat.

Nostalgie bez zbytečného fan servisu

Kreativní úspěch Gilmorových děvčat je o to větší, že se v nich tvůrci vyvarovali nejčastějších chyb seriálových návratů, které vysloveně volají po hlazení fanouškovské srsti.


Ačkoli první epizoda nabízí hned několik dojemně nostalgických momentů, které stírají hranici mezi seriálových světem a světem tvůrců, kteří hýří nadšením z opětovného návratu do okouzlujícího maloměsta, další epizody se nezdráhají postavy vystavovat náročným zkouškám. Platí to především pro třetí epizodu, jež je mezi diváky nejméně populární. Logicky, neboť nejméně uspokojuje fanouškovské představy o šťastné životní pouti fiktivních hrdinek.

Přímo mistrovsky jsou pak zakomponovány jednotlivé miniroličky více či méně oblíbených vedlejších postav, které mají v příběhu vždy jasně daný smysl. I když mají říct jen několik vět a být – jako například Roryin první přítel Dean – tučnou tečkou za nevinností mládí, po které i divákům nezbývá nic jiného, než naposledy usrknout Lukeovu kávu a jít s těžkým srdcem dál.

Hodnocení: 90 %

Autor: Petr Semecký

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek