KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

RECENZE: To nejhorší na úvod roku? Renč dostál názvu, jeho nový film JE zoufalý

Režisér Filip Renč se po ambiciózním, leč komerčně úspěšném průšvihu s Lídou Baarovou vrátil zpět k lehkému žánru romantické komedie. Zoufalé ženy v jeho podání dělají věci nejen zoufale, ale i nesnesitelně pitomě...

...

„Příběh čtyřicetileté ženy, s níž se rozvedl manžel a ona je nucena řešit novou životní situaci. Kniha srší nápady a návody, jak překonat komplexy a citové i rodinné trable a jak relativizovat pojem zoufalosti. Je to kniha plná humoru, laskavosti a životního optimismu.“

Issová osmnáctkou?

Tak praví synopse ke knižní předloze z pera dnes již poněkud vyčpělé banánové rybičky Haliny Pawlowské. Sama autorka na základě své knihy sepsala i filmový scénář. Jakýsi komplex rad na život se jí však vůbec nepodařilo přetavit v příběh či dramatický oblouk.

Sledování Zoufalých žen dělajících zoufalé věci je tudíž značně ubíjející, neboť nezaujme ani hlavní hrdinka v podání Kláry Issové, ani cokoli dalšího, co Filip Renč poněkud unaveně převedl na plátno.


Issová ve filmu stihne ztvárnit strhanou čtyřicátnici, ale i vyhořelou třicítku či nadrženou osmnáctku (!), ve všech těchto polohách je však kožená, neztotožnitelná a především jednotvárně pitomá. Zarážející je to předně proto, že její postava během filmu vystuduje psychologii, „aby nebyla blbá“. Jenže až do konce filmu se její pitomé nanykovství nevytratí a naopak se spíše zintenzivňuje.

Stereotypy a šovinismus

Pawlowské scénář je vůbec k popukání hloupoučký a zamrzlý v dávno překonaných stereotypech. Veškeré ženské osazenstvo je složené z nadržených pipin, které neřeší nic jiného než vlastní neúspěch a touhu po chlapech. Muži jsou pak do jednoho zobrazováni jako tupí a nevychovaní idioti, kteří chtějí souložit, anebo alespoň chlastat pivo, které však musí v jejich nadrženosti z lahve přímo ejakulovat.

Není to vtipné, není to zábavné, je to pouze ubíjející svou zakonzervovaností ve stereotypech a šovinismu, který je ostatně pro Renčovy filmy typický a nepochybně odráží režisérův přístup k mezilidským vztahů a opačnému pohlaví.

Tragický pokus o komedii

Životem udřená čtyřicátnice Olga každopádně celý film čeká na svého „pana Božského“, aniž by cokoli udělala pro to, aby ho vlastně získala. Místo toho se stýká s jedním ňoumou za druhým, dělá nelogické koniny, žere pod tlakem product placementu tuny majonézy Poličanka a trpí představami Pavla Kříže, jenž představuje kněze, Boha i samotného Satana a v jeden moment brázdí řeku na vodní verzi papamobilu.

Možná to zní zábavně, ale není. Renčův nejnovější film je jen zmateným a nikam nesměřujícím blábolem, jenž je ekvivalentem sledování nekonečných seriálů, v nichž se předstírá, že reflektují skutečný život.

Nenechte si věšet bulíky na nos. Zoufalé ženy dělají zoufalé věci je vskutku tragický pokus o zámořskou romantickou komedii, v níž se vykrádání komediálních scén a postupů pojí s řemeslným neumětelstvím, anebo spíš čistým nezájmem točit něco, co dává v elementárních prvcích smysl. Pakliže Lída Baarová působila jako Renčův kokainový trip. Zoufalé ženy jsou jeho krutým dojezdem v deliriu.

Hodnocení: 0 %

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek