KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

RECENZE: Z Rychle a zběsile se stala neodolatelná superhrdinská atrakce

Zdánlivě nekonečná série o rychlých autech, lepých děvách a všeobjímajících rodinných hodnotách vstupuje do osmého kola. A nikdy nebyla zběsilejší!

...

Nekončíme, upgradujeme!

Zesnulý Paul Walker byl v rámci série uklizen mimo kamery, což tvůrce Rychle a zběsile vedlo k myšlence celou sérii uzavřít na emocionální rovině. Pak však moudré hlavy (a naducané peněženky) rozhodly, že pokračování vzniknout musí. Kupodivu však fanoušci nedostávají úplně zbytečné pokračování. Spíše další žánrový upgrade, který kdysi závodnickou sérii s trochou zlodějny posunul na úroveň superhrdinských blockbusterů.

A přitom vše začíná tak cudně. Nově oženěný Dominic Toretto si užívá líbánky, přičemž učí kubánskou chásku respektu a slušnému vychování. Záhy se však objeví Charlize Theron, kvůli níž do té doby věrný držák a fanoušek amerických veteránů podrazí letité přátele a vydá se na stezku, z níž zdánlivě není cesty zpět. Zbytek týmu, do něhož nově přibývá i minulý padouch Jason Statham, mu je přitom v patách. Torettovým cílem se totiž zdá být vypuštění jaderných hlavic.


Ano, co začínalo jako prostá historka o infiltrovaném policajtovi v týlu nepřítele, se v průběhu let změnilo přes heist film až v nerealistický akční spektákl, v němž by se neztratil ani James Bond z Brosnanovy éry. I v Rychle a zběsile se nyní jezdí ve sporťácích na ledu, speciální efekty místy připomínají nekontrolovaný chaos a logika děje uhýbá machistickému hláškování, potažmo akčním sekvencím, v nichž se mimo jiné odhazují lidé pěstí na desítky metrů, popřípadě se zároveň babysittuje i střílí po armádě teroristů.

Rychle a šíleně

Že to zní naprosto šíleně? Přesně tak. Série Rychle a zběsile však již dávno odhodila veškeré zábrany a v posledních letech se už jen snaží předstírat, že dějové zákruty, nečekané zvraty a rozhodnutí postav dávají alespoň rámcově smysl. Vše je nablblé jako David Limberský, ale nikoho to netrápí, protože je ohromná zábava onu smršť dobře zafinancovaných bizarností sledovat.


Předně i proto, že Rychle a zběsile nezůstává trčet na místě a pouze nereplikuje totožné zápletky. Do týmu přibývají nové postavy, mění se dynamika týmu a i nejposlednější vedlejší postavička je něčím zábavná. V případě osmého filmu pobaví hlavně osmdesátkový homo-machismus Dwayna Johnsona a Jasona Stathama, z něhož si film v průběhu opakovaně utahuje. Svou miniroličku královny newyorského podsvětí si užije oscarová (!) Helen Mirren.

A své si odkroutí i ďábelská Charlize Theron, která sice podehrává svou Furiosu z Šíleného Maxe, vcelku uvěřitelně, anebo alespoň odhodlaně však ztvárňuje další hollywoodský pokus o nezastavitelného hackera, jenž má k realitě zhruba stejně daleko jako Toyota Prius k vítězství v silničním závodě s Bugatti Veyron.

Hurá do vesmíru

Na osmém Rychle a zběsile je zkrátka vidět, že se všichni na place velmi dobře baví a že se scenáristická stavidla otevřela dokořán již natolik, že sérii nejsou kladeny pod rozjetá kola žádné mantinely. A i kdyby ano, tenhle naspeedovaný tým by je zkrátka prorazil a pokračoval by v akční krasojízdě dál. Ostatně pokud Dwayne Johnson v tomto filmu odhazuje holýma rukama torpéda, v příští části zkrátka musí dojít na laserová děla a demolici vesmírné stanice.


V tuhle chvíli už totiž není cesty zpět. Rychle a zběsile se vyprofilovalo jako bezuzdná akční šleha, které pumpuje v srdci prvotřídní benzín a která šlape jako dokonale ošetřený hollywoodský stroj na peníze. Že zde není žádná přidaná hodnota? Že je to jen prachsprostý kalkul na divácké peněženky? Že už ty dvě hodiny efektů nelze brát vůbec vážně? No jistě. Ale po seriózní zimě si divácké duše zaslouží trochu řádně promaštěného popcornu. A ten s Torettem a spol. chutná v tuto chvíli naprosto excelentně. I přes všechen svůj patos.

Hodnocení: 80 %

Autor: Petr Semecký

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek