KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

RECENZE: Zaprášený Orient expres těží ze skvělého nového Poirota

Herec, režisér a dramatik Kenneth Branagh získal ostruhy na dílech samotného Shakespeara. V posledních letech se mu však daří schopnost nebývalé dramatizace propojovat i s moderní opulencí. Po vydařeném Thorovi a výtečné Popelce zmodernizoval i slavného detektiva Agathy Christie.

...

Vražda v Orient expresu je jedním ze stěžejních detektivních děl, neboť není jen propracovaným detektivním příběhem, jenž se velmi těžko odhaduje, ale má i důležitý morální přesah, který zdánlivě banální zápletku o vraždě v uzavřeném prostoru pozvedá na úroveň žánrové trvalky.

A pak je tu samozřejmě ústřední detektiv Poirot, který si ve výstřednosti v ničem nezadá se Sherlockem Holmesem. A ano, stejně jako Holmes je v podstatě geniální a jen těžko je mu vidět do karet.

Energický nový Poirot

Tuhle Poirotovu stránku velmi umocňuje právě nový film, v němž se hlavní role chopil sám režisér Kenneth Branagh. Ten Poirotovi nejen výrazně zvětšil ikonický vous, ale přidal i na excentrismu a hbitosti jeho dedukcí, které publiku neodhaluje v celé nahotě. Což Branaghovi hraje do karet, neboť je zamíchává do balíčku nespočtu hráčů, kteří jsou potenciálním vrahem.

Nová Vražda v Orient expresu má samozřejmě silnou nevýhodu u diváků, kteří již mají s Poirotem zkušenosti. Ty zápletka v mnohém nepřekvapí, místy jim navíc mohou vadit určité změny, které Branagh cíleně provádí, aby zápletku osvěžil a dodal jí akčnější ráz.

Branaghovy změny a aktualizace jsou však nadmíru vítané. Nebylo by nic nudnějšího, než sledovat další cudnou adaptaci, která jen slepě následuje předlohu. Ostatně slovo adaptace neznamená rutinní prepis, nýbrž funkční převod pro potřeby filmu.

Branaghovi se díky provedeným tvůrčím posunům daří najít vlastní styl, který snímek nadnáší na úroveň regulérní nové verze se světlou budoucností v případě, že by se tvůrci rozhodli zpracovat i některé z dalších Poirotových případů. Minimálně k Nilu by - se soudě podle jednoho z jemných odkazů na literární předlohu - zřejmě rádi podívali.

Ambiciózní počátek potenciální série

Návrat si přitom budete přát i vy, neboť Branaghův Poirot je těkavý elegán, kterému nelze než fandit, přičemž mu lze snadno věřit i závěrečnou psychickou rozpolcenost, jež graduje k dojímavému závěru.


Obsazení, které sebralo jedny z největších hvězd současného hollywoodu v čele s Johnnym Deppem, je dle očekávání perfektním osazenstvem světoznámého vlaku, který po většinu stopáže uhání kupředu navzdory minimu akce a důrazu na přesný dialog a sběr informací.

Nová adaptace Vraždy v Orient expresu sice nepřekovánává oscarový sedánek legendárního Sidneyho Lumeta. Nicméně to asi ani nikdo nečekal. Nové zpracování léty prověřené zápletky je každopádně nebývale svěží, nápadité a nebojí se přijít s vlastní interpretací. Co chtít od potenciálně rutinního překlopení slavného textu víc?

Hodnocení: 85 %

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek