KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Rekordní Star Wars: Chodí se na ně v davech a ohrožují Avatar

Před 40 lety se na ně stály fronty dlouhé několik bloků. A nyní není situace jiná. Hvězdné války i nadále ničí poklady kin, když si o prvním víkendu připsaly rekordní tržby v USA.

...

Síla vládne dinosaurům

Předchozí rekord v tržbách prvního víkendu držel snímek Jurský svět, který do kin vstupoval letos v létě a překvapil nejedno bookmakera. Ani celkových 208,8 milionů dolarů však dinosaurům na hvězdnou sérii z předaleké galaxie nestačilo. Star Wars totiž po prvních třech dnech promítání přepočítávaly enormních 238 milionů dolarů jen z amerických kin.

Že bude návrat Star Wars do kin velký, se všeobecně očekávalo. Ostatně již v předprodejích se prodaly vstupenky v hodnotě 100 milionů dolarů. Nikdo však nečekal podobný úspěch, jenž je navíc brzděn neuvedením v Číně, která na premiéru filmu teprve čeká.


Nebýt absence v čínských kinech, zbořil by návrat vesmírné Síly i globální rekord, jenž si o pouhých 7 milionů udržel Jurský svět. Přesto je 517 milionů dolarů ze světových kin pompézním výsledkem pro téměř čtyřicetiletou a ani zdaleka vyčpělou sérii.

Čtrnáct kinařských rekordů

Star Wars v současné chvíli drží hned čtrnáct kinařských rekordů. Mimo jiné za nejrychleji utržených 100 milionů dolarů, které série získala za jediný den. A také nejvyšší zahajovací tržby v kinech IMAX, nejvyšší víkendové tržby v prosinci, anebo největší prosincový počet kin.


Logicky se tudíž začíná spekulovat, kde se čerstvě nakopnutá série zastaví. Hranice 2 miliard dolarů není nereálná. Pro svržení rekordního Avatara Jamese Camerona by však Star Wars musely prokázat ojedinělou výdrž. Populární sci-fi snímek, jenž diváky strhnul před 6 lety, totiž utržil za své působení v kinech omamných 2,8 miliard dolarů.

Star Wars jsou populární i v Česku, kde na ně o prvním víkendu zamířilo 232 000 diváků, kteří v kinech zanechali necelých 37 milionů korun.

Autor: Petr Semecký

Zdroj: BoxOfficeMojo

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek