KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Saúdové se po 35 letech dostanou do kin. Země odvolala zastaralý zákaz

V době, kdy je na každém telefonu aplikace se streamovacími službami jako Netflix, se zdá neuvěřitelné, že existuje země, kde není možné vyrazit běžně do kina. Saúdská Arábie touto zemí byla po 35 let. Až nyní tamní královská rodina odvolala letitý zákaz.

...

Film má osvěžit ekonomiku

Povolení k provozování kin je dalším z kroků královské rodiny, které mají přinést potřebné reformy, které osvěží ekonomiku závislou výhradně na ropě. Již dříve země oznámila, že hodlá zmírňovat extrémní ideologie a rovněž začne vydávat turistická víza.

S platností od příštího roku začne Saúdská Arábie udělovat licence komerčním kinům. Zároveň je však nutné dodat, že produkce v těchto kinech bude muset procházet schvalovacím procesem, který zamezí jakýmkoli nevhodným produkcím. V zemi je kupříkladu zakázáno zesměšňovat královskou rodinu.

Ministerstvo kultury plánuje výstavbu až 3000 kin, pozvednutý filmový byznys má pak do roku 2030 přinést zaměstnání až 30 tisícům lidí a přispět ekonomice více než 24 miliardami dolarů.

Kritici však ze zrušení dlouholetého zákazu nejásají. Nepovažují ho totiž za projev svobody. „Nemyslím si, že se jedná o novou éru svobody slova,“ řekl egyptský filmový kritik Joseph Fahim pro televizi Al Jazeera.


Saúdské ženy nyní mohou chodit například na sportovní stadiony.

Podle Jane Kinninmontové z think tanku Chatham House bylo zrušení zákazu nevyhnutelné kvůli rozšíření moderních technologií. „Myslím, že technologie učinila zákaz kin zastaralým, protože Saúdové mají přístup ke všem filmům na svých mobilních telefonech kdykoli během dne,“ prohlásila Kinninmontová pro Al Jazeeru.

„Nejde zde o to, že by Saúdové doposud nemohli filmy sledovat. Jediné, co se změní, je, že mohou filmy sledovat kolektivně ve velkých skupinách,“ popsala dále své dojmy z reformy.

Zrušení letitého zákazu kin v Saúdské Arábii je dalším ze vstřícných kroků nového korunního prince Mohammeda Bin Salmana, který se rozhodl důrazně bojovat s terorismem a od roku 2018 ženám dovolil například řídit.

Kritik Joseph Fahim se každopádně domnívá, že nové rozhodnutí může mít silný dopad na filmovou produkci v zemi: „Mnoho filmařů se bude chtít na Saúdském trhu přiživit, což může vyústit ke konzervativní filmařině jako se to stalo v 80. letech v Egyptě.

Na rozhodnutí Saúdů o obnově kin reagovali i uživatelé Twitteru, kteří začali obratem vymýšlet možné názvy lokálních hitů vycházejících z filmový klasik hollywoodské kinematografie.


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek