KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Seriálové drama o Islámském státu sklízí chválu. „Nekomfortní, ale povinné,“ reagují kritici

Televizní drama o britských muslimech, kteří se přidají k džihádistům z Islámského státu, sklízí pochvaly kritiků i diváků. Provokativní program odvysílala stanice Channel 4.

...

Minisérie The State byla odvysílána v rámci čtyř večerů, během nichž diváci sledovali cestu zradikalizovaných mužů a žen, kteří cestovali do Sýrie, aby se přidali k Islámskému státu.

Stížnosti kvůli útokům v Barceloně

Televizní stanice Channel 4 čelila mnoha stížnostem ohledně plánovaného vysílání, především pak po teroristických útocích v Barceloně, po nichž řada diváků považovala chystanou minisérii za příliš provokující kvůli strachu z oslavování Islámského státu.

Jak se však ukázalo, obavy diváků nebyly na místě, neboť se seriál libí jak mainstreamovému publiku, tak kritikům.

„Myslím, že The State je pohlcující a depresivní,“ napsala Eloise Black na svůj Twitter poté, co seriál o džihádistech dokoukala. „V žádném případě se nejedná o oslavu ISIS, naopak to lidi spíše odláká,“ dodala.


S Blackovou souhlasí i divačka Emma Stephen, když napsala: „Lidé tvrdící, že The State oslavuje ISIS zřejmě sledují jiný pořad než já.“

Chválí i kritici, když Radio Times seriál ocenilo jako „nekomfortní, ale povinný“ a britský list Guardian dodal, že je seriál „přesvědčivý“.

Na druhou stranu kritik Stuart Jeffries dodal, že The State je méně úspěšný v tom „dostat nás do myšlení hlavní postavy“ než ostatní dramata režiséra Petera Kosminského, jenž stojí právě za džihádistickou sérií. Kosminsky v minulosti za sou tvorbu obdržel cenu Bafta.

Mezi chválenými je i představitel hlavní role herec Sam Otto, jenž ztělesnil muže, jenž se po smrti bratra vydává do Sýrie. „Když lidé říkají, že hraní je hlavně o očích, musí mít na mysli Sama Otta,“ chválila herce divačka Sahra Johston.

Sám herec se na Twitter vyjádřil, že cítí k tématu velkou pokoru a skromnost a že natáčení bylo jedním z unikátních zážitků jeho života.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek