KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

Chcete vidět, jak vzniká tradiční tibetská mandala?

Pokud Vás zajímá, jak vzniká tradiční tibetská mandala, máte ojedinělou šanci zúčastnit se rituálu, který provede přímo v srdci Bratislavy buddhistický mnich Čhamba z kláštera Tikse. V říjnu pak vznikne v Praze během Konference Forum 2000 další mandala.

...

Celý rituál sypání, zasvěcení i závěrečného zničení pískových mandal můžete prožít společně s námi, s odborným výkladem. Mandaly budou zasvěceny míru, jejich ústředním motivem budou symboly pokojných božstev.

BRATISLAVA
Termín konání: 20.- 21. 9. 2014, so 10-17 hodin, ne 9-15:30 hodin
Místo konání: Stará Tržnica, 1. patro

Rituál tvorby a obětování mandaly trvá tradičně několik dní

Obě mandaly (mandala, tibetsky kjil-khor) budou zasvěceny míru, jejich ústředním motivem budou symboly pokojných božstev. Mandaly budou dále zasvěceny prvku ohně, který představuje energii potřebnou k prosazení míru. Celý rituál sypání, zasvěcení i závěrečného zničení pískových mandal můžete prožít společně s námi, s odborným výkladem. Rituály potrvají vždy dva dny a začnou pečlivými přípravami a rozměřením tvaru mandal. Jednotlivé části mandal (tvary, božstva a barvy) upomínají na naši vlastní existenci, připoutanost k věcem nebo na naše rušivé emoce. Tibetští mniši tradičně vysypávají mandalu několik dní a na závěr ji obětují (rozmetají) pro splnění ušlechtilých přání i jako upomínku pomíjivosti všech věcí. Písek z mandaly je pak vhozen do vody, roznesen větrem, nebo se stane součástí ohnivé oběti.

[sypani-mandaly.jpg]

Čhamba Norfail

Čhamba Norfail se již od útlého věku vzdělával v tibetštině a hindštině, studoval buddhistické rituály a modlitby v klášteře Tikse v Ladaku. Ve svém domovském klášteře patří k nejnadanějším tanečníkům tradičních čhamových tanců.

[chamba-norfail.jpg]
Mistrně ovládá rozkreslování a sypání tradičních pískových mandal. Mnich Čhamba spolupracuje s naší organizací od roku 2006. Naši republiku navštívil již třikrát, poprvé to bylo právě v roce 2006. Během této návštěvy vytvářel s dalšími mnichy z kláštera Tikse vůbec poprvé v České republice pískové mandaly v Praze a Ostravě. Během dalších návštěv vedl řadu přednášek a besed pro školy i veřejnost.


Zdroj: www.protibet.cz

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek