KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

VÁNOČNÍ TIPY: 10 knižních tipů pod stromeček

Štědrý den se blíží a s ním vrcholí i nakupování vánočních dárků. Pokud však ještě nemáte jasno, čím obdarovat vaše nejbližší, vhod vám mohou přijít naše tipy na nové knižní tituly pod stromeček. Knihy jako dárek k Vánocům jsou vděčné a navíc je seženete i na poslední chvíli.

...

Knihy patří mezi vánoční klasiku a neexistuje snad nikdo, kdo by je pod nazdobeným stromečkem neviděl rád. Vybrat z nepřeberného množství nově vydaných knih ty nejlepší pro vaše blízké však může být časově poměrně náročný úkol. Máme proto pro vás rovnou deset neprůstřelných tipů, kterými pod stromečkem potěšíte kamarády, prarodiče i děti a navíc je seženete klidně i na poslední chvíli.

1. Barrandov a zahraniční film (Pavel Jiras)

Renomovaný filmový historik Pavel Jiras ve své nové publikaci přináší další zajímavý pohled na „český Hollywood“. Zatímco v opusech Barrandov I. - III. se Jiras věnoval domácí produkci, nyní se zaměřuje na film zahraniční. Zahraničními (ko)produkcemi natáčenými nejen na kopci nad Prahou čtenáře provede od 30. let minulého století až do současnosti, když ukazuje vesměs unikátní a nikdy nepublikované fotografie z natáčení filmů jako Golem, Žid Süss, Most u Remagenu, Jentl, Amadeus až po trháky jako Mission: Impossible, Hellboy, Letopisy Narnie či seriál Génius. Tato výběrová přehlídka potěší nejednoho filmového nadšence. Věděli jste totiž například, že Prahu při obhlídkách pro film Schindlerův seznam navštívil i oscarový Steven Spielberg?

Doporučená cena: 699 korun


2. Sběrná kniha: Helena Třeštíková v rozhovoru s Pavlem Kosatíkem (Pavel Kosatík)

Helenu Třeštíkovou zřejmě není třeba představovat. Jako první dáma českého dokumentu má na kontě nespočet filmů a její časosběrná metoda a přístup k jejím filmovým „hrdinům“ je unikátní. Obsáhlý rozhovor s Pavlem Kosatíkem se zaměřuje především na režisérčiny filmové počiny a čtenář se tak více dozví například o Marcele, Reném a Katce ze stejnojmenných dokumentů. Kniha je ovšem plná i vzpomínek na dětství a povídání o rodině Třeštíků a Heleniných neméně známých potomcích a příbuzných. Sběrná kniha je zkrátka povinnost pro každého fanouška.

Doporučená cena: 298 korun

3. Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii (Ladislav Zibura)

Po cestě do Jeruzaléma, Nepálu a Číny se mladý cestovatel Ladislav Zibura vydal do Arménie a Gruzie. A kromě toho, že cestu popisoval už v jejím průběhu na Facebooku, kde sbírá až neuvěřitelné množství „lajků“, opět sepsal i humornou a zároveň poučnou knihu. Kromě toho, že se čtenáři dozví například o Arménské genocidě či konfliktu v Náhorním Karabachu, se totiž taky nesmírně pobaví, když Zibura své putování po cizích zemí popisuje se sobě vlastní sebeironií a mnohdy až černým humorem. Cestopis pod stromečkem zaujme jak Ziburovy vrstevníky, tak jejich prarodiče. Pohrdnout podobnému dobrodružství totiž nejde.

Doporučená cena: 329 korun


4. Mých tisíc životů (Jean-Paul Belmondo)

Francouzský herec Jean-Paul Belmondo příští rok oslaví 85. narozenin a jeho obliba u českých fanoušků stále ne a ne klesnout. Není se však čemu divit – rozpustilý a zároveň nesmírně charismatický hrdina patří mezi stálice českého televizního vysílání. A to mu přitom zlé jazyky hereckou kariéru ani nevinšovaly! Belmondo, který si zahrál po boku Claudie Cardinal, Sophie Loren či Giny Lollobrigidy, ve své autobiografii vzpomíná na dětství i krušné začátky u divadla a filmu. O svých profesních i osobních láskách vypráví s osobitým šarmem a vtipem a jeho zákulisní historky a povídání o jeho milovaném boxu, rychlých autech či kaskadérských kouscích potěší nejednoho fanouška. Ke knize vyšla i výjimečná fotografická publikace Belmondo o Belmondovi plná unikátních fotek z osobního i profesního života.

Doporučená cena: 299 korun

5. Harry Potter a vězeň z Azkabanu – ilustrované vydání (J. K. Rowling a Jim Kay)

Harryho Pottera má doma zřejmě každý čtenář. Od vydání první knihy o mladém čaroději v České republice uběhlo už 17 let a kdo v oněch posledních letech Pottermánii neprožil, jako by nebyl. Poslední tři roky však bestsellery J. K. Rowling vychází v novém kabátku, když příběhy ilustruje Jim Kay. Ten se pečlivě drží popisů autorky a čtenáře tak svědomitě provádí světem čar a kouzel tak, jak si před dvaceti lety anglická autorka svůj opus vysnila. Ke Kamenu mudrců a Tajemné komnatě nyní v ilustrované verzi vychází Vězeň z Azkabanu.ˇ

Doporučená cena: 449 korun


6. Hodiny z kostí (David Mitchell)

Autor románů jako Atlas mraků či Třináct měsíců se i ve své další knize vrací k tématům nesmrtelnosti a lidských myslí napříč časy. Ve velkém příběhu, který spojuje šest jednotlivých novel, se čtenář podívá do středověkého Švýcarska, Šanghaje i do postapokalyptického Irska. Jak slibuje popis, David Mitchell dokáže čtenáře nadchnout jak světem smyšleným, tak tím skutečným a nesmírně se mu daří tyto entity propojovat. Hodiny z kostí pod stromečkem potěší každého milovníka fantasy i epických vrstevnatých románů.

Doporučená cena: 429 korun

7. Barbarella (Jean-Claude Forest)

Klasický černobílý komiks, který zřejmě nejvíce proslavilo filmové zpracování s Jane Fondou v hlavní roli, poprvé kompletně vychází v češtině. Barbarella, jejíž vizuální předlohou byla sexbomba Brigitte Bardot, přináší fantastické dobrodružství, když cestuje mezi planetami a po cestě potkává mimozemšťany, roboty a netvory, ale také stroj na rozkoš „orgasmotron“. Více než půl století starou komiksovou klasiku v jednom svazku doplňuje i pokračování z roku 1974 Hněv minutožroutů, v němž sexy hrdinka bojuje o planetu Spectra.

Doporučená cena: 398 korun


8. Losos v kaluži (Markéta Lukášková)

Autorčina prvotina potěší nejednoho cynického miléniála, který se kdy v životě musel vyrovnat i s něčím závažnějším než nepovedeným selfíčkem. Příběh Báry a její mrtvé babičky, která se dostala do nebe, je nesmírně čtivý, černohumorně zábavný a na debut zkrátka velmi povedený. Upřímný popis toho, jak se v dnešní době vyrovnat se smrtí, rodinnými problémy i sobeckým přítelem potěší každého, kdo si v dnešní době připadá ztracený a problémy nejradši řeší odpolednem u knihy a čaje.

Doporučená cena: 269 korun

9. Cukrfree kuchařka (Janina Černá)

Blogerka Janina Černá ve své první kuchařce představuje více než 70 receptů, které jí pomohly zbavit se závislosti na cukru a přesto jsou lahodné. Ačkoliv se to může zdát jako sci-fi a řešení problémů něčím jiným než tabulkou čokolády vám připadá rovnou jako fantasy, život bez cukrů může být nejen reálný, ale i sladký. Recepty v knize jsou navíc nízkofruktózové, většina z nich je nízkosacharidová s větším obsahem tuků a všechny jsou zároveň bezlepkové. Propagátorka zdravého životnýho stylu bez cukru tak dokazuje, že hřešit sladkostmi se dá i bez výčitků.

Doporučená cena: 299 korun


10. Velká kniha příběhů Sherlocka Holmese (kolektiv autorů, ed. Otto Penzler)

Výjimečná a zároveň největší dosavadní sbírka příběhů slavného detektiva shromažďuje na osmdesát povídek se slavným detektivem, které byly publikovány v průběhu více než sta let. Sherlock Holmes se v příbězích z pera Neila Gaimana, Stephena Kinga, Kingsleyho Amise či A. A. Milna podívá do vesmíru a bojovat bude i proti duchům. Velkoformátová kniha potěší fanoušky Sherlocka Holmese knižního i ty, co znají příběhy jednoho z nejslavnějších detektivů světa jen z televizních obrazovek a kina.

Doporučená cena: 999 korun

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek