KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

VIDEO: „Jako bych tam znovu byl,“ reagoval zdrcený veterán z Dunkerku na Nolanův válečný hit

97letý veterán Ken Sturdy, který na vlastní kůži zažil evakuaci v Dunkerku v roce 1940, navštívil nový film Christophera Nolana a odcházel se slzami dojetí v očích.

...

"Nemyslel jsem, že něco takového uvidím."

„Měl jsem možnost dnes film zhlédnout a jsem smutný z toho, co se na té pláži stalo,“ řekl 97letý válečný veterán magazínu Global News.

„Film neměl mnoho dialogů. Žádné jsem stejně nepotřeboval, protože byl příběh vyprávěn vizuálně a působil tak skutečně. Nikdy jsem si nemyslel, že něco takového uvidím. Bylo to jako bych se vrátil zpět,“ dodal se slzami v očích Sturdy.

Druhoválečný veterán se v Dunkerku ocitl v pouhých 20 letech, když sloužil jako člen Královského námořnictva jako signalista a pomáhal evakuovat přes 300 000 lidí z obléhaného přímořského města.


„Bylo mi pouhých 20 let, když se to stalo, ale během sledování filmu jako bych mohl znovu vidět své staré kamarády, kteří během války zemřeli,“ řekl oblečen v plné vojenské uniformě, včetně medailí, které za svou službu obdržel.

„Byl jsem poté v konvojích v Severním Atlantiku. Ztratil jsem tolik ze svých kamarádů, jednoho z nich dokonce zajali. Nezabili ho na pláži. Vzali ho do Polska, kde byl 5 let v německém vězeňském táboře,“ dodal před čekajícími novináři.

 „Nechoďte do kina na film jen pro zábavu."

Sturdy rovněž dodal, že je zklamaný z toho, že události jako ta v Dunkerku lidi stále nepoučily o nesmyslnosti války. „Nechoďte do kina na film jen pro zábavu. Přemýšlejte o něm a když vyrostete, přemýšlejte dál,“ dodal.


„Dnes jsem plakal, protože toto nikdy neskončí. Nestane se to. My, lidé, jsme tak chytří a děláme spoustu úžasných věcí. Umíme létat na měsíc, ale stále děláme i hlouposti. Takže když jsem dnes viděl tento film, sledoval jsem ho s určitým smutkem, protože to, co se stalo v roce 1940, není konec.“

Zpracování skutečné události v Dunkerku se stalo obrovským hitem a v řadě zemí překonalo veškerá očekávání. Jen v USA snímek o prvním víkendu utržil 50 milionů dolarů při predikcích o 20 milionů nižších. Podle očekávání film naopak uspěl ve své britské domovině, kde diváci v kinech nechali téměř 10 milionů liber.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek