KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
kultura

VIDEO: Klusák představil Svět podle Daliborka. Dokument o něžném neonacistovi

Spoluautor kultovního Českého snu, režisér Matrixu AB a Dělníků bulváru se rozhodl podívat do života ukázkového xenofoba, který marně hledá vlastní identitu. Svět podle Daliborka sbírá po premiéře v Karlových Varech rozporuplná hodnocení.

...

„Já bych si taky zahajloval“

Dokumentarista Vít Klusák si rád vybírá vyostřená témata, která jeho filmům přináší vlnu kontroverze. Nelze nevzpomenout na mystifikační projekt Český sen, v němž spolu s Filipem Remundem přesvědčil tisíce Čechů o výstavbě vysněného obchodního centra s neporovnatelnými cenami.

Zájem se Klusákovi povedlo vyvolat i projektem Matrix AB, jenž upozornil na podivné machinace někdejšího Ministra financí Andreje Babiše. A úspěch zaznamenal i pohled do výroby bulváru skrze zdegenerovanou optiku jeho bývalého „vrchního dělníka“ Pavla Novotného.

Svět podle Daliborka pokračuje v nastaveném trendu, když Klusák nahlíží na život prostějovského neonacisty, který celý život žije s matkou, nenávidí svůj život, ale za boha netuší, jak by ho měl změnit.

Klusákovi se po premiéře v Karlových Varech vytýká přílišná jednostrannost jeho nového dokumentu, který nenabízí objektivní pohled na téma. Klusák se však o podobný pohled ani nesnaží, když svůj film záměrně stylizuje a jak sám přiznává, skutečně dokumentární je film jen cca ve třetině stopáže.

Jiní diváci naopak chválí film za to, že není čistě o neonacismu, jak by se mohlo zdát, ale spíše vypovídá všeobecně o xenofobii méně vzdělané části obyvatelstva, která se snaží za každou cenu najít třídního nepřítele, aniž by si uvědomovala, že si za své problémy může ve valné části případů sama.  


ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek