KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

„Nejsem proti pomoci, ale nechť přijmeme jen ty, kteří s námi budou žít v míru,“ říká mnohými kritizovaný antropolog Zelený

Uznávaný antropolog a etnolog Mnislav Atapana Zelený, který po dobu 45 let pracoval s různými etniky a dokonce získal od jednoho z amazonských indiánských kmenů své druhé indiánské jméno, se stal v poslední době terčem kritiky kvůli svým výrokům ohledně uprchlické krize. Mnozí lidé jej obvinili z rasismu na základě několika výroků v médiích i článku vydaného v Lidových novinách. Atapana však uvádí, že výraz rasismus není v souvislosti s jeho celoživotní prací rozhodně na místě. „Ať jsou moje děti klidně tmavší pleti nebo ať mají šikmé oči, ale hlavně, když bude zachována naše kultura a její hodnoty.“

...

Atapana se nebojí míšení etnik, ale zániku evropské kultury

V rozhovoru pro Parlamentní listy Zelený uvedl, že to, co jej vedlo k ostře kritizovaným výrokům, je podle jeho slov spíše strach o naši vlastní kulturu, která by neměla být zastiňována jinými. Etnolog vysvětlil, že různé názorové tábory se v současné době řídí všelijakými trendy, ať už společenskými nebo politickými, a v každé době převládá jistý konsenzus, který je považován za správný. 

Stejně tak je podle některých nevhodné mluvit o rasách a černoších, ale namísto toho o etnicích a Afroameričanech. „Vzhledem k tomu, že nikam nepatřím, jsem absolutně osamocený vlk v poli, tak si můžu na plnou hubu říct, jak situace vypadá. Nejsem závislý na žádném tendru, na žádných podporách, na žádném zaměstnavateli,“ řekl Atapana.

Etnolog také objasnil to, jaký je rozdíl mezi přirozeným míšením jednotlivých etnik, které on sám vnímá jako přínos, a tím, když do nějaké kultury vstoupí 2 miliony lidí naráz. V článku vydaném v Lidových novinách totiž kritizoval politiku otevřených dveří Angely Merkelové, která se tak dle jeho názoru snaží zbavit stigmatu druhé světové války, jenže stejně extrémním způsobem. 

„Kdybych to měl shrnout, tak běloši jsou sice na světě v menšině, obzvlášť blondýnky jsou velice ohrožený druh, ale spíš jde o tu kulturu. Už dnes žijí u nás lidé mnoha národností, ale chovají se jako my, podle našich zákonů, podle našich předpisů,“ uvedl antropolog.

Atapana také vyvrátil zvěsti o tom, že se staví proti pomoci těm, kteří to potřebují. „Nejsem proti tomu, ať pomůžeme. Máme v sobě určité principy, ale ať přijmeme ty, kteří budou žít s námi v míru a podle našich zákonů. Ale ať muslimští bratři jdou ke svým bratrům, ti ať jim pomůžou. Tam mají své teritorium, své zvyky, tam je nebude nikdo šikanovat,“ dodal.  

Střední a východní Evropa by měla podle Zeleného držet při sobě

Na otázku, co s tím, když už byla stavidla uvolněna a v Evropě jsou miliony nově příchozích, Zelený odpověděl, že je třeba razantně navýšit ostrahu, protože politici už vidí, že to byla chyba a existuje zde značná bezpečnostní hrozba. „Musíme počítat s tím, že životní úroveň půjde dolů, a je třeba se s tím smířit. Za cenu, že půjde dolů, musíme ochránit naši kulturu. A jestli se tady smísíme, nebo nesmísíme, to už je úplně jedno, ale musíme prosadit, že tady nebude šaría,“ pokračoval Zelený.

Antropolog si také stojí za tím, že by měla střední a východní Evropa držet při sobě, protože je přeci jen od té západní v mnoha směrech odlišná. Západní Evropa se dle jeho názoru navíc vůbec neptala na to, zda si sem chce zbytek Evropy nechat vpustit několik milionů cizinců naprosto odlišné kultury a solidární nebyla ani za války. 

„Nezapomínejme, jak oni byli solidární s námi. Jak nás ten mocný Západ zaprodal Hitlerovi, jak nás zaprodal na Jaltě, jak si po devětaosmdesátém vzal z našeho průmyslu to nejlepší. Má to velice dobře spočítané, nám posílá šmejdy, jídlo opravdu nehorázné kvality a s tímhle se máme smiřovat a ještě jim pomáhat? Musí to být fifty fifty, ale tohle fifty fifty není,“ uvedl Zelený na konto západní Evropy a její politiky.

Čtěte také: Antropolog Zelený: „Proč by střední Evropa měla být solidární? Západ nás vždycky podrazil.“

„Demokracie bude naší zkázou“

Antropolog se v rozhovoru dotkl také všudypřítomné hrozby terorismu, která děsí Evropu. „Okamžitě po útoku v Nice mě napadlo, že jsme tady jako stáda na odstřel. Vždyť to je přece něco hrůzného, když tam údajně dva a půl kilometru jede náklaďák a zabíjí lidi. No co to je? Jak ho tam mohli pustit?“ rozčílil se Zelený. Na otázku, odkud vůbec terorismus proudí, Atapana odpověděl, že je dle jeho názoru výsledkem deprimovaných jedinců, kteří žijí v ghettech mezi dalšími podobnými lidmi, jež se cítí být šikanováni a jež vnímají, že do dané kultury nezapadli.

 „Politici, aby oddělili normální vraždění od teroristického vraždění, říkají: tohle není terorismus a tamto zase terorismus je. Tomu zabitému je to jedno, jestli byl zabitý přímo džihádistou, nebo jiným běžným musulmanem, který se naštval proto, že se mu tady nedaří, a pak se k tomu jeho činu zpětně někdo přihlásí,“ uvedl Atapana v narážce na Islámský stát, který se jen přiživuje na těch, jež vraždí ve jménu své vlastní nespokojenosti.

Uznávaný antropolog na závěr rozhovoru dodal, že náš vlastní vynález, tedy demokracie, se obrátila vůči nám a je zneužívána k tomu, aby nás potopila. „Demokracie se stane naším hrobem, jako se to stalo ve všech civilizacích před námi,“ zakončil rozhovor Atapana.

Celý rozhovor je k dispozici zde.


Autor: ElS

Zdroj: Parlamentní listy

Foto: Jan Rychetský

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek