KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Řecká dluhová krize přerůstá v katastrofu

Důchodcům se snižují penze o polovinu a v některých případech i více. Zdravotní systém je pod obrovským tlakem a některé léky vůbec nejsou k dispozici. Nezaměstnanost dosahuje 23 procent, přičemž u mladých lidí je téměř dvojnásobná. Z řecké agónie se postupně stává katastrofa.

...

Malá naděje na dohodu

Řešení prohlubující se řecké krize je stále v nedohlednu. Navíc názory na její řešení mají různé nejen řecká vláda a její věřitelé, ale i věřitelé navzájem. Náměstek německého ministra financí Jens Spahn oznámil, že Řecko nesmí dostat další záruky, díky kterým by věřitelé museli odepsat velkou část svých řeckých pohledávek.

Mezinárodní měnový fond (MMF) totiž požaduje, aby Řecko dostalo další úlevy, díky kterým by část jeho dluhů byla odepsána. Německo s tím nesouhlasí nejen proto, že je největším řeckým věřitelem. Současně také nejvíce přispívá do záchranného fondu eurozóny, který má letos v létě Řecku poskytnout další peníze.

V tomto týdnu by do Atén měla přijet skupina evropských vyjednávačů spolu se zástupci MMF, aby se pokusili dosáhnout dohody. Mezi očekáváními jednotlivých účastníků jednání ale zeje hluboká propast.

Problémem není velikost dluhů, ale pomalý růst a nedostatečné reformy

Evropský vyjednávací tým v čele s Německem soudí, že největším problémem není velikost řeckého dluhů, ale pomalý hospodářský růst v Řecku a neschopnost tamní vlády prosadit potřebné reformy

Jako příklad uvádějí Španělsko, které provedlo rozsáhlé ekonomické reformy a nyní se chlubí slušným růstem ekonomiky ve výši 3,2 procenta. Odepsání řeckých dluhů by rovněž bylo nefér k ostatním evropským zemím.

Řecká ekonomika během posledních deseti let poklesla o čtvrtinu. Zátěž bolestných reforem ale není rovnoměrně rozdělena mezi jednotlivé skupiny obyvatelstva. Největšímu propadu v příjmech čelí důchodci. Hrozivá je rovněž míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi. Zde mají však alespoň ti šťastnější z nich šanci odejít za prací do Německa nebo Británie.

Propad řeckého hospodářství má samozřejmě své viníky, ale ti mezi nejvíce postiženými současnou situací nefigurují.


Autor: jil

Zdroj: Independent

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek