KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Saddám Husajn byl v posledních letech odříznut od své vlastní vlády, zemi vůbec nevedl

Jak se nedávno ukázalo, Saddám Husajn byl v momentě zajetí Americkou armádou již po několik let zcela odříznutý od vlády nad Irákem.

...

Má se za to, že irácký diktátor, který si během svého zajetí „stěžoval na své rány a modřiny“, byl „zaneprázdněn psaním románů“ a své armádě ani svým následovníkům nevěnoval žádnou pozornost.

John Nixon, bývalý analytik CIA a první vyšetřovatel, který po jeho zajetí přišel s Husajnem do kontaktu, řekl: „V té době již neřídil vládu. Ukázalo se, že stejně jako jeho američtí a britští nepřátelé neměl o dění v Iráku ani ponětí. Nevěnoval žádnou pozornost tomu, co dělala jeho vláda a neměl také žádný reálný plán na obranu Iráku.“

Nixon měl za úkol identifikovat diktátora předtím, než mohla být zveřejněna zpráva o jeho zajetí. Svůj úkol také splnil, když mu k potvrzení diktátorovy totožnosti pomohla stará jizva po kulce a dvě kmenová tetování.

Příběh o Husajnových prvních chvílích v zajetí popsal Nixon ve své knize s názvem Vyslýchání prezidenta: Vyšetřování Saddáma Husajna (Debriefing the President: The Interrogation of Saddam Hussein), která má oficiálně vyjít 27. prosince.


Na počátku svého zajetí setrvával Husajn arogantní, pravděpodobně v důsledku neuvědomění si, že jeho moc i život jsou u konce. Dával Nixonovi najevo „tak vražedné“ pohrdání, že to bylo „děsivé, i když byl pod zámkem“.

„Kdy jste naposledy viděl své syny živé?“ Zeptal se Nixon Husajna. A sesazený diktátor odpověděl: „Kdo jste lidi? Jste vojenská rozvědka? Odpovězte mi. Identifikujte se.“

Husajn zůstal neoblomný v tvrzení, že neplánoval vraždu prezidenta George H. W. Bushe po válce v Perském zálivu, a když zvenku slyšel výbuchy bomb, vypadal spokojeně, protože si myslel, že jeho lidé by mohli vyhrát bitvu, která se tam zřejmě odehrává.


„Selžete. Zjistíte, že vládnout Iráku není tak jednoduché,“ řekl tehdy Husajn, jehož režim padl v roce 2003 a ve stejném roce byl také zajat.

O tři roky později byl diktátor popraven oběšením za zločiny proti lidskosti.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek