KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Skončí Tsipras na šibenici?

Boj s věřiteli o odpuštění dluhu bude Alexis Tsipras vést za cenu obrovské humanitární katastrofy doma. Prohraje-li jej, což nelze vyloučit, skončí s největší pravděpodobností na šibenici. 
...

Před ní by jej mohl ochránit jen zásah Číny a Ruska. Řecko je pro Čínu jedním z nejdůležitějších nástupních prostorů pro její pronikání do Evropy. V přístavu Pireus kontroluje Čína několik obrovských přístavišť, kterými se čínské zboží dostává do Evropy. Na jeho další rozvoj se Čína i nadále hodlá orientovat, jak se o tom už premiér Státní rady Li Kche-čchiang dohodl s lídry evropských zemí, protože má být napojen na infrastrukturu, kterou Čína buduje na Balkánu a v povodí Dunaje.

V tomto projektu je ze strany Číny sázka na Řecko skutečně vysoká a vysoké je i riziko ztráty budoucích výnosů z již realizovaných investic. Experti odhadli, že při řeckém kolapsu by obchodní ztráty Číny byly srovnatelné se ztrátami jejích společností v Iráku, Libyi a Súdánu. Jinými slovy, Čína nemůže nechat Řecko zkolabovat. Rusové zase chtějí mít z Řecka uzlový bod svého plynovodu vedeného přes Turecko do Evropy. Ani jedna, ani druhá země tak nemůže nechat Řecko na holičkách. To je jediné štěstí, které Alexis Tsipras má, a možná jej i od té šibenice zachrání.

Druhým důvodem, který by Alexise Tsprase mohl od šibenice, jsou ústupky věřitelů. Sledujeme-li – do slova a do písmene blekotání – vedoucích představitelů „Velké trojky“, že s Řeckem je i přes jeho NE, je třeba dále jednat, ani tento faktor nelze vyloučit. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek