KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
nazory

Smrtící úder: Může vítězství Wilderse ve volbách rozložit EU?

Pokud krajně pravicová Strana pro svobodu v čele s Geertem Wildersem vyhraje nadcházející nizozemské volby, je možné, že celou Evropskou unii čeká hořký konec.

...

Obrovská díra ve financování Unie

Po případném vítězství Wilderse ve volbách by zřejmě Nizozemsko z Unie odešlo. Pokud by zároveň ve francouzských volbách uspěla Národní fronta Marine Le Penové a následovala by Nizozemsko svým Frexitem, vznikla by ve zdrojích pro financování projektů Evropské unie obrovská peněžní díra.

Pouhý měsíc před nizozemskými volbami podle průzkumů veřejného mínění vede Strana pro svobodu s 31 %. Pokud Wilders zvítězí, mohlo by to inspirovat francouzské voliče k silnější podpoře Marine Le Penové v květnových volbách.

V případě tohoto černého scénáře v rozpadající se Evropské unii ze silných ekonomik zůstane jen Německo. Výpadek v unijních příjmech je při následování Velké Británie Nizozemím a Francií odhadován na obrovských 1,1 bilionu korun ročně.

Francie každý rok do Evropské unie přinese 513,3 miliard korun, Velká Británie posílala 501 miliard korun a Nizozemí 156,5 miliard korun.

Trpělivost slábne i v Německu

Ekonomové jsou přesvědčeni, že v případě odchodu Nizozemí a Francie z Unie se i v dalších zemích začnou sami sebe ptát, jestli chtějí být i nadále členy hroutící se EU.

„Tlak na Německo by byl mnohem silnější,“ říká ředitel britského Institutu pro ekonomické záležitosti Mark Littlewood. „Domnívám se, že Brexit Unie přežije, ale odchod Nizozemí by byl zabijáckou ránou, protože tato země je jedním ze šesti zakládajících členů.“

„Teoreticky by Německo mohlo osekanou Evropskou unii udržet při životě,“ dodal Littlewood. „Bude to však záviset na trpělivosti německých voličů a my máme signály, že tato trpělivost je stále slabší.“

Podpora kancléřky Angely Merkelové podle průzkumů veřejného mínění klesá ve prospěch krajně pravicové Alternativy pro Německo.

Podle Marka Littlewooda by odchod Nizozemí zřejmě spustil dominový efekt. „S nizozemským a francouzským odchodem by se musela řešit totální transformace Unie.“


Autor: jil

Zdroj: Daily Express

Foto: Reuters / Laszlo Balogh

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek