KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
osobni-rozvoj

Nová studie tvrdí, že lidé s vyšším IQ nepotřebují mnoho přátel

Zatímco průměrný člověk je šťastnější v okruhu mnoha přátel, lidé s vyšším IQ podle nové studie naopak raději vyhledávají méně kontaktu a sociálních interakcí s ostatními.

...

Obyvatelé měst jsou méně šťastní, než obyvatelé venkova

Evoluční psychologové Satoshi Kanazawa z London School od Economics a Norman Li z Univerzity v Singapuru vydali novou studii, která byla minulý měsíc zveřejněna v časopise British Journal of Psychology.

Vědci se zabývali tím, jak přátelství ovlivňuje životní spokojenost a celkové štěstí. Dlouhodobého průzkumu se účastnilo 15 tisíc lidí ve věku 18 až 28 let. Vědci si všimli dvou hlavních ukazatelů. Prvním bylo to, že obyvatelé měst jsou méně spokojeni než lidé, kteří žijí na venkově. Druhým ukazatelem bylo, že se lidé zpravidla cítí šťastnější a spokojenější, když mají více sociálních interakcí.

Vědci předpokládají, že jejich závěry mají své kořeny hluboko v lidské historii, kdy žili lidé v kmenech, které se svými počty spíš podobaly malým městům než velkým metropolím. Dalším zajímavým závěrem výzkumu bylo to, že lidé s vyšším IQ se cítí tím hůře, čím víc času tráví s přáteli a známými.

Lidé s vyšším IQ se soustředí na dlouhodobější cíle

„Vliv hustoty obyvatelstva na životní spokojenost byl více než dvakrát větší u lidí s nižším IQ než u jedinců s vyšším IQ,“ napsali autoři studie. „Inteligentnější jedinci jsou ve skutečnosti méně spokojeni v případě, že se se svými přáteli stýkají častěji,“ vypověděli vědci.

Carol Grahamová, která studuje ekonomiku štěstí, tuto anomálii vysvětlila: „Závěry si lze vysvětlit tak, že lidé s vyšší inteligencí a schopností ji používat, tráví získáváním kontaktů méně času, protože se raději soustředí na dlouhodobější cíle.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek