KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
osobni-rozvoj

Soňa Juríková: Kde nic není, hledáme všechno

Soňa Juríková je studentka, umělkyně a žena, která chce měnit svět k lepšímu. Pomáhat druhým se rozhodla poněkud netradiční cestou, a to skrze umění a cestování v rámci projektu "Uměním měním". Jak se k tomu co dělá dostala a co to obnáší, nám pověděla v našem dnešním rozhovoru.
...

Povězte nám něco o sobě a o projektu Uměním měním. Jak vznikl a kdo se podílel na jeho tvorbě?

- Jmenuji se Soňa Juríková a jsem bývalá studentka Střední průmyslové školy grafické v Praze, obor Grafický design a nyní budu pokračovat na Fakultě Ladislava Sutnara v Plzni v oboru Ilustrace a grafika. Projekt Uměním měním je podpůrný projekt na hithit.com a nabízí možnost finanční podpory naší práce širším okolím, kde zároveň jeho prostřednictvím dochází i k bližší informovanosti.

Vzešel ze seskupení malířek kolem Nadi Verner v atelieru ArtIn Atelier. Navazuje na projekt Otevíráme východní cestu, v rámci které již některé z nás mongolské stepi či ruskou sibiř pracovně (s plátny a barvami) navštívily. Na východě hledáme odpovědi na otázky, na které nám západ neodpovídá. Kde nic není, hledáme všechno. Výsledky našich "cest" můžete pak sledovat v našich obrazech, které jednak z cest přivážíme, ale také z cest samozřejmě čerpáme a navazujeme na ně v naší práci zde, v pražském atelieru. Více informací pak můžete sledovat na našem facebooku, podpořit náš projekt můžete zde.

Cílem Vašeho projektu je měnit to, co Vám přináší nespokojenost. Co vás k tomuto cíli přivedlo?

- Pokud chceme měnit to, co nám přináší nespokojenost v současném dění okolo nás, musíme začít především u sebe. Naše cesta, skrze barvy a plátno, je pro nás přirozená a získáváme skrze ní pravdivější odpovědi, dostáváme se do hlubší podstaty věci. Navíc odpovědi, které se sebou nese umělecké dílo obecně, jsou pravdivější a silnější v tom, že si je musí "posluchač", tedy divák, sám prožít. V dnešním přeplněném světě médií a informační přehlcenosti je těžké se orientovat a informace námi protékají často bez toho, aniž by došlo k přímé konfrontaci s posluchačem.

[vychod.jpg]
Jak moc těžké je v dnešní době věnovat se charitě?

- Pomáhat může každý. Jakkoliv. Charita v sobě nese širokou škálu možností pomoci. Jsme si toho vědomy a proto nabízíme našim přispěvatelům možnost podílet se na pomoci pro děti žijící v ulicích ulic Ulaanbaataru. Tam, kde není vybudovaná sociální struktura pomoci, pomáhá jakýkoliv příspěvek. Tento fond bude založen a organizačně dořešen přímo na místě, podle aktuální situace, kde nás již čekají přátelé z minulých cest.

Mnoho lidí se v naší společnosti nachází v tíživé sociální situaci. Jak dnešní situaci hodnotíte? Jaké jsou příčiny a jaká řešení?

- Příčin je vždy několik a jsou spolu velmi těsně provázány. Základní problém vidíme v malé informovanosti o vlastních možnostech každého jedince. V chybějící základní víře ve vlastní schopnosti učinit svůj život lepší. Řešení nosí každý sám v sobě. Cest je mnoho, ale pokud bude člověk spoléhat na rady či diktát někoho jiného, dojde velmi stěží k pravým odpovědím uvnitř sebe, jak změnit to, s čím je nespokojen. "Tíživá sociální situace" je velmi široký pojem, který v sobě nese spoustu subjektivních pohledů na danou problematiku. I ten, kdo nemá bohatství kolem sebe, se může cítit nesmírně bohatý. V probuzení této vnitřní síly tkví i základní řešení udání změny ve svém nitru a v nejbližším okolí, které se pak dále rozšiřuje.

S Vašim projektem je spojené cestování převážně na Východ. Proč zrovna tam?

- Jak jsem již zmínila, tam, kde nic není, hledáme všechno. Ve stepi, na Sibiři. Funguje to jako urychlovač. Člověk není zatížen přehlceností dění kolem sebe. Dostane se snáze sám k sobě, navíc na východě je to v hluboké historii tamní kultury a větší přirozeností člověka. Tyto principy pak přivážíme zpátky k nám domů. K těmto odpovědím samozřejmě vede mnoho cest. V nedávné minulosti navštívili někteří členové našeho atelieru New York. Bylo to na západ východní cestou.

Které z míst, jež jste v rámci projektu navštívila, je vaše nejoblíbenější a proč?

- Náš projekt je téměř nový, navazuje na práci ArtInu. Já sama cestuji mnoho, ale toto bude má první cesta s ArtIn Atelierem. Člověk se mění každou cestou, ale toto bude si myslím ta největší změna, která mě čeká.

Co pro Vás znamená umění?

- Umění je pro mě způsob vidění světa, vnímání dění kolem sebe. Chci, aby do mého života zasahovalo, ať už pozitivně či negativně. Znamená pro mě formu hledání sebe sama. Obraz není jen plátno, obraz je zrcadlo do duše od začátku do konce.

[sona.jpg]
Mají to v dnešní době umělci těžké? Dá se uměním uživit nebo je to spíše vedlejší činnost? Jak to máte vy?

- Umělci to měli v každé době těžko pro jejich nepochopení. Výhodu a zároveň nevýhodou je dnes komerční umění. Umění se otevírá větší sortě lidí, což samozřejmě způsobuje pokles kvality, zároveň je ale třeba si uvědomit, že ti nejschopnější si cestu vždy najdou. Nedá se přímo říct, zda-li je nyní pro umělce těžká doba.

Uměním se lze uživit, je to podobné jako ostatní business. Pokud člověk tvrdě pracuje a umí svou práci prodat, pak si svého kupce najde. Důležité je nenechat se unést vlnou mainstreamu a stále dělat svou práci, ve které je vidět naše osobitost. Jelikož zajímám o grafický design, který jsem i studovala, velmi vnímám dnešní trendy, které je třeba zároveň aplikovat i vyvracet.

Já osobně se věnuji zatím vedlejším komerčním zakázkám z grafického designu při studiu. Některé z nich jsou opravdu rutinní práce, ale často se objevují i zajímavé tvůrčí projekty, ze kterých má člověk dobrý pocit a radost z realizace, za kterou se nemusí stydět.

Z čeho máte v rámci Vašeho projektu největší radost?

- Nejvíce mě osobně těší reakce lidí, kteří projekt podporují, že se jim projekt líbí a že nám fandí. To potom člověk ví, že to co dělá má smysl. Je také zajímavé se dostávat do tak širokého okruhu lidí a zůstat s nimi v propojení. Jednou my jim, podruhé oni nám. Lidé chtějí pomáhat, ale většina nechce "jen tak" darovat peníze. Proto v našem projektu nabízíme to co nejlépe umíme - a to nejen umění, protože naše skupina je profesně velmi rozdílná. Nabízíme jazykové kurzy, pěvecké i herecké workshopy a mnoho dalších odměn.

Co plánujete s projektem UMĚNÍ UMĚNÍM do budoucna?

- Odpověď přijde asi až v Mongolsku. Každopádně ArtIn Atelier z.s. zakládá fond pro děti žijící v ulicích Ulaanbaataru, kterému věnujeme jako první příspěvek 5 % z prodeje našeho projektu na hithit.com.

Autor: Jana Divinová

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek