KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
politika

NATO varuje Turecko: „V případě konfliktu s Ruskem nepočítejte s podporou.“

Evropští diplomaté varovali Ankaru a tureckou vládu, že pokud dojde k eskalaci konfliktu s Ruskem až do ozbrojeného střetu, nemůže počítat s podporou ze strany Severoatlantické aliance (NATO). Informaci přinesly o víkendu německá média.
...

Turecko plánuje pozemní ofenzívu za účasti svých spojenců

Ankara vyzvala své mezinárodní spojence ke společné pozemní operaci v Sýrii. Trvá na tom, že je to jediná cesta, jak ukončit válku, která v zemi trvá již pět let. Svou připravenost zúčastnit se této mezinárodní spojenecké kampaně v Sýrii již potvrdila Saúdská Arábie.

Ale Rusko, které provádí od loňského roku vojenské nálety na podporu svého hlavního regionálního spojence Bašára al-Asada se proti této operaci nahlas ozvalo. Vyzvalo rovněž Radu bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN), aby Turecku zatrhlo ostřelování kurdských sil v severní Sýrii – tato výzva však byla odmítnuta.

Turecký plán byl založen na předpokladu, že v případě jakéhokoliv většího konfliktu se země může spolehnout na článek 5 ze Severoatlantické smlouvy. Ten stanovuje povinnost kolektivní obrany jakéhokoliv člena aliance ze strany ostatních členů v případě, že bude tento člen napaden.

Saudi air force jets © Ali Jarekji

Turecko před týdnem oznámilo, že Saúdská Arábie pošle své vojáky a stíhací letouny na tureckou základnu Incirlik nedaleko hranic se Sýrií a že jsou obě země připraveny spustit pozemní operaci v Sýrii. Foto: © Ali Jarekji / Reuters

NATO se odmítá do případného konflikt s Ruskem jakkoliv míchat

Studenou sprchu pro Turecko však přinesl lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, který německému týdeníku Der Spiegel řekl, že turecká vláda se nemůže na NATO spoléhat.

„NATO nemůže dovolit, aby bylo zataženo do jakékoliv vojenské eskalace s Ruskem na základě nedávného napětí mezi Ruskem a Tureckem,“ řekl ministr.

Asselborn také zdůraznil, že článek 5 může být uplatněn jen tehdy, kdy je členský stát NATO jednoznačně z vnějšku napaden. Jeho postoj zopakoval také německý diplomat:

„Nebudeme doplácet na válku, kterou začnou Turci.“

Francouzský prezident Francois Hollande v pátek prohlásil, že Evropa musí zamezit vzniku konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi. V interview pro francouzské rádio France Inter řekl: „Existuje nezanedbatelné riziko války mezi Tureckem a Ruskem.“

 

Autor: ToD

Zdroj: DailyMail

Foto: Umit Bektas / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (4 příspěvků)

Komentáře (4)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Soudné rozhodnutí, proč kvůli Turecku jít do zbytečného konfliktu obrovských rozměrů. Válku nikdo nechce, Washingtonu, Bruselu i Moskvě vyhovuje, že se válčí daleko od nich na Středním východě, ať už říkají cokoliv, a rozhodně na tom nechtějí nic měnit.
Vojna s Turkem musí bejt. Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku. Víc Vám neřeknu
Kdyby už teď Putin vymazal Turecko z mapy Světa,je pozdě!Muslimy je třeba při každé přiležitosti střílet jak krysy v kanále a pokud je poblíž moře,neváhat a hnát je pod palbou tanků a letadel do moře!!!!!
rusko by molo rozšířit operace i tam žádná škoda