Volby se budou konat ve třech spolkových zemích

Více než 12 milionů voličů zvolí tři nové regionální parlamenty ve spolkových státech, jako jsou Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc a Sasko-Anthalsko. Jedná se o nejdůležitější volby od počátku uprchlické krize v Německu a očekává se, že jasně ukáží, jak příchod milionu migrantů změnil (nebo nezměnil) veřejné mínění v zemi.

„Tyto volby jsou velice důležité, protože budou sloužit jako lakmusový test varující vládu o její sporné uprchlické politice,“ uvedl politolog Jens Walther z Düsseldorfské univerzity. Předvolební průzkumy poukázaly na to, že pravicová Alternativa pro Německo (AFD) rychle získává na síle. Její podpora dosahuje ve jmenovaných třech státech dvoumístných procentuálních hodnot.

Křesťanskodemokratická unie (CDU) se mezitím připravuje na špatné výsledky, a to i ve své tradiční baště Bádensku-Württembersku. Podpora CDU se od posledních voleb snížila o 10,5 % na 28,5 %, zatímco AFD slaví růst preferencí na 12,5 %. „Jsou to čísla, která nás opravdu zasáhla,“ řekl Guido Wolf, vedoucí kandidát za CDU na jihozápadě země s tím, že se jedná o „nejhorší volební kampaň, které se strana účastní.“

AFD dosahuje v předvolebních průzkumech nečekaných výsledků

Ve spolkové zemi Porýní-Falc, kde je vedoucí kandidátkou CDU Julia Klöcner, se očekává, že se strana pokusí dosáhnout 35 %.  V Sasku-Anthalsku, kde má CDU stále náskok s 29 %, získala v průzkumu AFD celých 19 %.

Sotva týden před volbami Merkelová řekla, aby se lidé, kteří chtějí nadále pomáhat uprchlíkům, nevzdávali a vydrželi až do konce. Své příznivce však povzbuzuje i AFD, která vznikla v roce 2013 jako strana vystupující proti EU. Prošla však názorovou obměnou a dnes se soustřeďuje především na svůj pravicový program zaměřený proti uprchlíkům.

Merkelová popsala AFD jako stranu, která „rozděluje německou společnost a nenabízí žádné vhodné řešení problémů, pouze útočí prostřednictvím předsudků.“ Ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že je tato strana „ostudou pro Německo.“

 

Autor: ElS

Zdroj: The Local

Foto: DPA