KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
politika

OSN: Počty uprchlíků dosahují alarmující úrovně

Sýrie předstihla Afghánistán a stala se v loňském roce zemí, odkud utekl nejvyšší počet lidí. Celkový počet lidí, kteří museli opustit své domy kvůli ozbrojeným konfliktům, v loňském roce po celém světě vzrostl na rekordních 59,5 milionu osob. Oznámila to ve čtvrtek agentura pro uprchlíky Organizace spojených národů (UNHCR).
...

Nové konflikty i staré krize

Vzhledem ke krizím v Sýrii, Iráku, Jemenu, Burundi i jinde ve světě neočekává Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres, že se situace v letošním roce zlepší. „Objevilo se množství nových krizí,“ řekl. „Krize v Iráku a Sýrii se rozrostla do obřích rozměrů…a zároveň staré krize se nevyřešily,“ dodal.

Zpráva přichází v době, kdy se Evropa potýká s přílivem nových migrantů, kteří přeplouvají Středozemní moře, aby utekli před boji v Sýrii, Libyi i jinde. UNHCR odhaduje, že během loňského roku kvůli ozbrojeným konfliktům ve světě uteklo 59,5 milionu lidí, z toho 38,2 takzvaných vnitřních uprchlíků, tedy těch, kteří museli opustit své domovy, ale zůstali ve své vlastní zemi. V roce 2013 bylo přitom běženců celkem 51,2 milionů, což se jednalo o dosud nejvyšší číslo od roku 1950, kdy OSN začala tato data shromažďovat. Samotná Sýrie má 11,6 milionů uprchlíků, což je nejvyšší číslo ze všech zemí.

Sýrie v čele nelichotivého žebříčku

Agentura napočítala v loňském roce, čtyři roky od počátku občanské války, téměř 3,9 milionů syrských uprchlíků ve 107 zemích. Tím se Sýrie stala zemí s nejvyšším počtem uprchlíků a odsunula Afghánistán na druhé místo s 2,6 miliony uprchlíků. Přitom právě Afghánistán byl dosud více než třicet let zemí, kde nejvíce lidí bylo nuceno opustit své domovy. Severní soused Sýrie – Turecko - se stalo největším příjemcem uprchlíků s 1,59 miliony přijatých osob. Pákistán, který tuto pozici držel více než deset let, přijal loni 1,51 milionu migrantů.

Naopak v průběhu loňského roku se jenom 126 800 uprchlíků vrátilo do svých domovských zemí, což je nejnižší číslo od roku 1983. Většina z těchto lidí se vrátilo domů do Konga, Mali a Afghánistánu. Guterres oznámil, že je zděšený „ohromnou akcelerací“ v počtu lidí, kteří byli nuceni v průběhu posledních let opustit své domovy.

Většina uprchlíků by se ráda vrátila

Pro mnohé z těch, kteří museli uprchnout, je návrat domů stále lákavý. Maher Al Kedráví, jeden z mnoha Syřanů, kteří museli utéct do Turecka, v nedávném rozhovoru pro agenturu AP přiznal, že se těší na návrat do své rodné země a že stejné pocity s ním sdílejí miliony dalších běženců. Tento čtyřicetiletý vedoucí skladu současně odmítl nálepku „uprchlíka“. „Doufám, že náš domov budu moci opravit a opět stabilizovat,“ řekl. „Budu mezi prvními, kteří se vrátí zpátky. Neexistuje lepší místo než domov.“

Zdroj: Yahoo News

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (6 příspěvků)

Komentáře (6)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Jsem pro přijetí nějaké tisícovky uprchlíků. To je rozumné číslo.
Ano s tím souhlasím, ale není možné aby EU navrhovala kvoty pro uprchlíky. Bude potom velice na tenkém ledě a spoustu zemí se rozhodne pro vystoupení ze Schengenského prostoru. Myslím, že legislativní kroky se řeší i v ČR.