KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
politika

Podle studie Princetonu již v USA neexistuje skutečná demokracie

Nová studie prestižní americké univerzity v Princetonu přináší nemilé závěry pro americkou demokracii, a to že už ve skutečnosti neexistuje.

...

Politiku řídí bohaté elity

Američtí experti Martin Gilens a Benjamin I. Page si položili otázku: „Kdo zde ve skutečnosti vládne?“ a došli k závěru, že během několika uplynulých desetiletí se americký politický systém postupně přeměnil z demokracie v oligarchii, kde největší moc v rukou drží bohaté elity.

Při svém výzkumu badatelé pracovali s daty z období mezi lety 1981 až 2002, která byla získána od 1800 různých politických iniciativ. Po jejich vyhodnocení došli k závěru, že Spojené státy řídí bohatí jedinci s dobrými vazbami na politickou scénu, a to bez ohledu na vůli většiny voličů, někdy dokonce i proti jejich vůli.

„Hlavním závěrem našeho výzkumu je, že ekonomické elity a s nimi spojené skupiny, které zastupují určité obchodní zájmy, mají zásadní a nezávislý vliv na politiku vlády Spojených států,“ oznámili experti ve své studii. „Na druhou stranu běžní občané a zájmové skupiny zastupující široké masy nemají žádný, nebo jen zcela minimální vliv.“

Pro potvrzení svých závěrů Gilens a Page porovnali politické preference Američanů s průměrnými příjmy (příjmový percentil 50 procent) s Američany s nadprůměrnými příjmy (příjmový percentil 90 procent) a hlavními lobbistickými a podnikatelskými skupinami.

Zjistili přitom, že bez ohledu na to, zda ve zkoumaném období vládli republikáni, či demokraté, vláda vždy častěji plnila přání té druhé, bohatší skupiny.

Zmapování dvacetiletého vývoje

Experti též připomínají, že se nejedná pouze o trend poslední doby, kdy Nejvyšší soud opakovaně rozhodl, že do politických kampaní může téct více peněz ze soukromých zdrojů. Výzkum pracoval s daty sahajícími až do 80. let 20. století, a proto lze říci, že se jedná o dlouhodobý proces.

„Běžným občanům je často přiřčeno „vítězství“ (oblíbený politický termín), ale přitom na výsledek neměli reálně žádný praktický vliv a ve skutečnosti zvítězily elity, protože těm je častěji nasloucháno,“ dodává studie.

 

Autor: jil

Zdroj: Talking Points Memo

Foto: AP Photo

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek