KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
specialni-projekty

Existuje bydlení, které po všech stránkách zlepší váš život?

Na samém okraji Prahy vzniká nenápadná alej platanů, honosných dřevin, které lidstvo uctívá a obdivuje již od dob Antiky. Okolo ní má letos vyrůst výjimečný projekt, jehož cílem je nabídnout lidem se smyslem pro kvalitu prémiové a zároveň ekologické bydlení.

...

Existuje bydlení, které po všech stránkách zlepší váš život?

Na samém okraji Prahy vzniká nenápadná alej platanů, honosných dřevin, které lidstvo uctívá a obdivuje již od dob Antiky. Okolo ní má letos vyrůst výjimečný projekt, jehož cílem je nabídnout lidem se smyslem pro kvalitu prémiové a zároveň ekologické bydlení.

Plochu téměř 13 tisíc metrů čtverečních v malé obci Vysoký Újezd již brzy zabere 24 prostorných pozemků a 24 moderních domů, které spojuje jedna myšlenka a jeden názevModrý Platan.

Z prvních známých informací vyplývá, že tady bude zřejmě všechno jinak. Namačkané domy v typických satelitních městečcích zde nahradí prostorná a vzdušná čtvrť plná zeleně, místo předražených rychlostaveb tvoří nabídku nadčasové nízkoenergetické domy za férovou cenu a fotografie nebo rendery finálních staveb by měly nahradit kamery, na kterých budou moci všichni budoucí majitelé kdykoliv živě sledovat, jak vzniká jejich nový domov.

Že to zní příliš dobře? Možná, ale pojďme na chvíli předstírat, že jsme v pohádce, všechny tyto věci jsou realitou a skutečně se stanou.

Proč právě „Modrý Platan“?

Platan jakožto strom se v současnosti v České republice netěší takovému zájmu, jaký by si vedle národního stromu lípy asi zasloužil. Jen málokdo například ví, že platany se v historii běžně vysazovaly na náměstích mnoha měst i vesnic. V Praze samotné lze nalézt celou řadu platanů, jejichž stáří přesahuje 100 let.

Asi nejznámější je památný platan na Karlově náměstí, který je zhruba 170 let starý. Ještě starší platan lze nalézt na Kampě, kde stojí již 200 let. Ještě o půl století starší je nejstarší pražský platan, který se tyčí v zahradě Velkopřerovského paláce.

Naopak v metropolích po celé Evropě v současnosti platan zažívá hotovou obrodu a hojně nahrazuje jiné druhý stromů. Může za to jeho výborná odolnost proti znečištěnému ovzduší či výkyvům teplot, s čímž mají jiné druhy běžných evropských městských stromů často problémy.

Staré legendy tvrdí, že pod platanem učil své žáky už starověký řecký průkopník Hippokrates, jehož přísahu skládají lékaři na celém světě dodnes. Platan byl tedy již od pradávna spojován také s věděním a intelektem. S inteligencí totiž přichází do lidského života rovněž určitá rovnováha. Člověk poznává obě strany mince, přestává mít vyhraněné názory a umí se na všechno dívat z mnoha různorodých úhlů, které mu umožňují najít vždy ideální rovnovážný střed, místo nejmenšího odporu a největšího potěšení.

Majestátní platan na Karlově náměstí v Praze; Foto: Wikimedia

A právě slovo rovnováha se stalo základem filozofie projektu Modrý Platan a proplétá se celou jeho koncepcí stejně, jako se silné větve platanu proplétají v jeho koruně.
Pak je tady samozřejmě ještě modrá barva, kterou budete vídat velmi často. Pohled na blankytnou oblohu skrz koruny vzrostlých stromů vám totiž zcela jistě nezkazí žádný smog

Peníze až na druhém místě

GETBERG kromě samotných domů plánuje zvelebit také okolí budoucích rezidenčních domů, chce okolo celého projektu vybudovat jistou komunitu a plánuje rovněž zveřejnění takzvaného „Kodexu Modrého Platanu“. Co bude jeho obsahem? To je zatím tajemství, avšak jedno je již nyní jisté – klienti si za své peníze nebudou kupovat pouze hezky vypadající novostavbu a dva klíče ke vstupním dveřím.

Modrý Platan se od klasického developerského projektu v České republice liší v mnoha ohledech a zčásti se může zdát dokonce podezřelý. Kdo to kdy v posledních letech viděl, aby se developer nesnažil za každou cenu vyždímat ze svého projektu co nejvíc peněz a po rozprodání všech domů/bytů se k celému (pro něj v tu chvíli již ukončenému) projektu jednoduše neotočil zády?

Jenže zrovna takto „proti proudu“ se rozhodla plout společnost GETBERG se svou partnerskou společnosti CRESTYL, když přišli s myšlenkou vybudovat i v dnešní době plné nově vznikajícího bydlení v okolí Prahy zcela originální eko-projekt, který bude mít velice přijatelnou cenu, svého unikátního ducha v podobě inspirujícího symbolu platanu a také svou hlavní myšlenku v podobě rovnováhy mezi hektickým městským a pohodovým venkovským životem, kde obyvatele obklopí čistý vzduch a všudypřítomná příroda.

Cílem zde není rychle postavit domy, předat klíče majitelům a tím celou záležitost ukončit. Hlavním posláním je prodat společně s domy také celou filozofii takovým klientům, kterým není lhostejné, jak vypadá jejich okolí a s jakými lidmi se stýkají.

Obec Velký Újezd, kde vzniknou nové domy v rámci projektu Modrý Platan, se může pochlubit nádhernou okolní krajinou a příjemným prostředím.

Dostanou mnohem víc, a to už od první chvíle, kdy projeví svůj zájem. Aby projekt už od samotného počátku skutečně potenciální zájemce přesvědčil o tom, že tady nejde jen o byznys a peníze, rozhodli se jeho tvůrci pro nadstandardní investici do zákaznického servisu.

Naprostou samozřejmostí je poskytnutí veškerých detailních informací o vybraném domově všem potenciálním zájemcům. Vše, co mají na srdci, mohou kdykoliv sdělit teamu Modrého Platanu, který udělá vše proto, aby jim vyšel vstříc. Na svůj vybraný pozemek se mohou zájemci zajet kdykoliv podívat a dopřát si klidně privátní prohlídku celého plánovaného projektu.

Modrý Platan již od počátku proklamuje, že plánované domy budou postaveny poctivě a z kvalitních materiálů. To dnes samozřejmě může říci kde kdo, a proto se developer rozhodl, že nechá všechny zájemce poněkud netradičně nahlédnout až pod pokličku. Každý budoucí majitel rezidenčního domu totiž podle všeho dostane možnost sledovat kdykoliv a odkudkoliv právě probíhající stavbu jeho domu skrz livestream dostupný na internetu.

Taková míra transparentnosti svědčí o jediném - cílem zde není co nejrychleji postavit 22 domů a rozprodat je pomocí masivního marketingu. Modrý Platan jde oproti konkurenci poněkud odlišnou cestou a zřejmě je připraven investovat do projektu tolik času, kolik bude potřeba, aby byl každý majitel jednoho z prémiových pozemků v obci Vysoký Újezd na konci maximálně spokojen.


Rovnováha je dnes klíčem ke štěstí

Po stresujícím pracovním dni/týdnu pak řadu z nás nenapadne nic lepšího, než zamířit s kamarády a známými někam do baru a na chvíli na vše díky alkoholovému opojení zapomenout. Jenže relaxovat a odreagovat se dá i jinak, bez nutnosti vytvářet si umělou iluzi zapomnění a ještě za ni pravidelně platit.

Inteligentní lidé dnes relaxují mimo město. Sednou do auta a zamíří na golf, sednou na kolo a zamíří do přírody daleko od šumu města. Vezmou rodinu někam mimo stereotypní městské prostředí, poznávají nové věci, navštěvují historické památky, inspirují se jimi a během toho všeho nalézají potřebný klid a odpočinek pro svůj organismus.

Modrý Platan má za cíl nabídnout těm nejchytřejším možnost žít v dokonalé rovnováze na dohled Prahy a přesto již v klidné a pohodové venkovské atmosféře, navíc coby kamenem dohodil od neobyčejných přírodních krás, které nabízí okolí klikatící se řeky Berounky.

Stejně jako bude celou skupinu pozemků obepínat alej letos zasazených platanů, obepínají celý projekt celkem tři hlavní myšlenky, které mají vždy jedno společné jádro – rovnováhu:

Ekologie až na prvním místě

Každá stavba, která v rámci Modrého Platanu vznikne, musí splňovat přísná pravidla, která zajišťují, že nebude nijak zásadně narušovat původní ráz krajiny ani panorama okolní přírody. Žádný dům tedy například svou výškou nepřesáhne 9 metrů a celá stavba nebude zabírat více než 30 % celkové rozlohy pozemku. Všichni zdejší obyvatelé tak budou mít k dispozici velmi prostorné zahrady s dostatkem soukromí i zeleně.

Jak už bylo řečeno výše, Modrý Platan nemá za cíl jen změnit kus nádherné přírodní krajiny k nepoznání. Cílem stavitelů je udělat přesný opak, tedy zachovat zdejší malebný ekosystém a zajistit, aby plánovaná obydlí byla k zdejšímu prostředí co nejšetrnější.

Součástí projektu je rovněž revitalizace přilehlých komunikací, které budou lemovat nádherné aleje stromů. Vznikne také centrální park a řada odpočinkových či relaxačních zón.

Drtivá většina lidí, kteří stráví značnou část života ve městě, si například nikdy neuvědomí, jak velkému hluku jsou každodenně vystaveni. Na rámus automobilů, letadel a sirén si časem každý zvykne a nepřikládá jim žádnou větší pozornost.

To je ovšem velká chyba. Ačkoliv si toho sami nejsme vědomi, příliš velký hluk v našem mozku aktivuje stejná centra, jako stresová situace. Jinými slovy, náš organismus vnímá vystavení příliš velkému hluku jakožto stresor. Byť si to možná neuvědomujeme, je naše tělo uprostřed hluku městské dopravy, sirén, nákladních automobilů, letadel a davů lidí v permanentním stresu. Mimoto má nadměrný hluk z dlouhodobého hlediska prokázaný negativní vliv i na srdeční činnost a oběhový systém. Podobně špatný dopad má i časté vystavení nadměrnému prachu, motorovým zplodinám či smogu. 

Proto byla poloha domů velmi pečlivě vybrána tak, aby se domy nacházely mimo dosah veškerého městského hluku, jak ukazuje tato hluková mapa Prahy s vyznačenou polohou Modrého Platanu:

Pojďme si nyní udělat malé srovnání. Když stojíte v centru Prahy na chodníku rušné ulice, jste vystaveni hluku zhruba 60 až 70 dB. Pokud v takovém prostředí strávíte celý den, jde o nadměrnou zátěž pro sluch i celý organismus.

Naproti tomu na zahradě za městem dosahuje hluk maximálně 10 až 20 dB. Deset decibelů vydává poklidná zahrada, zatímco dvacet decibelů uslyšíte pokaždé, když zafouká větřík a nad vámi zašumí listnaté koruny platanů. V takovém prostředí je člověk přirozeně mnohem klidnější, lépe regeneruje a má kvalitnější spánek.

Neříkáme „drže se dále od měst,“ ale pokládáme jednoduchou otázku: „Proč v městě netrávit jen nutné množství času a následně své tělo nezregenerovat v tichu, klidu a na čistém vzduchu?“ Jednou vám možná za výběr právě tohoto domova poděkují i vaše děti, které díky investici do smysluplného bydlení budou moci vyrůstat v lepším a pro jejich fyzický i psychický vývoj rozhodně prospěšnějším prostředí.

Anketa

3 otázky, dle kterých poznáte, zda je Modrý Platan bydlením právě pro Vás.

Lidé, kteří preferují bydlení na venkově, mají rádi nadstandardní služby a jejich zdraví jim není lhostejné, by se měli nad Modrým Platanem rozhodně aspoň zamyslet a sjednat si přinejmenším schůzku či privátní prohlídku.

Je totiž vysoce pravděpodobné, že v něm najdou nejen svůj budoucí domov, ale také celou řadu stejně smýšlejících lidí, se kterými si budou mít rozhodně co říct, a nepochybně i několik partnerů na golf.

Co si myslíte o projektu Modrý Platan?

Zaujal vás Modrý Platan? Co si o celém projektu a jeho hodnotách myslíte? Své názory a komentáře můžete psát přímo na Facebook. Pro podrobnější informace, dotazy a další záležitosti můžete rovněž telefonicky kontaktovat obchodní oddělení teamu Modrého Platanu na čísle +420 220 873 612.


Longread byl zpracován ve spolupráci s developerem projektu Modrý Platan


Autor: Tomáš Durčák

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek