KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
veda

10 zajímavostí o lidském mozku

Lidský mozek je nejsložitější orgán v lidském těle a pravděpodobně nejkomplexnější v celém našem vesmíru. Největší divy světa jsou výsledkem lidského mozku, svou složitostí se podobá obrovskému paměťovému zařízení. O mozku však existuje mnoho faktů, které nejsou příliš známy. Podívejte se na 10 z nich.

...

1. Lidský mozek je jediným orgánem v lidském těle, který nemá nervy, a to navzdory tomu, že působí jako centrální příkaz pro centrální nervový systém. To jednoduše znamená, že lidský mozek necítí bolest.

2. Lidský mozek spotřebovává největší část celkové energie, která je v těle je generována. Abychom byli přesní, mozek spotřebuje 20% z této energie a to navzdory skutečnosti, že představuje pouze 2% z celkové tělesné hmotnosti. Energie je zásadní pro udržení zdravé mozkové buňky a podněcuje nervové impulsy.

3. Počet neuronů přítomných v mozku je přibližně 100 miliard, což je asi 15-ti násobek z celkové lidské populace na zemi. Tento vysoký počet neuronů zvyšuje zpracovací schopnost mozku.

4. Lidský mozek je považován za nejtlustší orgán v lidském těle. Asi 60% lidského mozku se skládá z tuku, což je nejvyšší koncentrace tuku, která je přítomna v jednom orgánu u zdravé lidské bytosti. Kromě toho, 75% z celkové hmotnosti mozku se skládá z vody, která reguluje různé funkce v mozku.


5. Neokortex je část lidského mozku, která je zodpovědná za jazyk a vědomí. Neokortex tvoří přibližně 76% z lidského mozku, což je vůbec největší procento ve srovnání s ostatními živočišnými druhy.

6. Mnoho lidí věří tomu, že lidské bytosti využívají jen kolem 10-ti procent svého mozku. To je však mylná představa. Každá část mozku má určitou funkci a každá část je využívána na daleko vyšší procento.

7. Ukázalo se, že během začátku těhotenství se neurony množí rychlostí až 250,000 neuronů za minutu.

8. Až 15 až 20% (750 ml krve), z celkového srdečního výkonu je směrováno do mozku každou minutu.

9. Energie spotřebovaná v mozku, která činí asi 25 wattů, je dostačující pro osvětlení žárovky.

10. Lidský mozek není tak dokonalý, jak se myslelo, a to ve smyslu toho, že často dokáže člověka velice oklamat, člověk pak na základě svého mozku vnímá věci jinak, než jaké reálně jsou.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek