KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
veda

Ellen MacArthurová: V oceánech bude do roku 2050 víc plastu než ryb

Každou minutu skončí v moři plastový odpad o objemu jednoho popelářského auta a situace se stále zhoršuje.

...

Výroba plastů vzroste čtyřnásobně

Ellen MacArthurová je jachtařka, která překonala řadu námořních rekordů. O světových oceánech tedy toho ví více než drtivá většina ostatních lidí. Nyní přichází s varováním, že pokud se situace nezmění, do roku 2050 bude v moři více plastového odpadu než ryb.

Podle nové zprávy nadace Ellen MacArthurové, která byla zveřejněna v úterý při příležitosti Světového ekonomického fóra v Davosu, spotřebuje výroba plastů během příštích 35 let 20 procent veškeré produkce ropy. V současné době se k výrobě plastů využívá 5 procent ropné produkce.

Zpráva uvádí, že výroba plastů od roku 1964 vzrostla dvacetinásobně a v roce 2014 dosáhla 311 milionů tun. Očekává se, že se v příštích dvaceti letech dále zdvojnásobí a v roce 2050 dosáhne čtyřnásobku současné produkce.  

Navzdory stále rostoucí poptávce se pouze 5 procent všech plastů účinně recykluje. Celých 40 procent plastů končí na skládce a další třetina v křehkých ekosystémech, jako jsou například světové oceány.

Většina zbývajícího plastového odpadu je spálena a tedy využita k výrobě energie. Mnohem více energie se ale spotřebuje při výrobě nových plastových tašek, kelímků, nádob a dalších žádaných výrobků z plastu.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/be/Beach_in_Sharm_el-Naga03.jpg
Foto: Wikimedia

Desetiletí užívání plastů již přineslo řadu potíží v oblasti ochrany životního prostředí

Ve zprávě se píše, že každoročně „v oceánu skončí minimálně 8 milionů tun plastu, což je ekvivalent obsahu jednoho popelářského vozu vysypaného do moře každou minutu. Pokud nebudou přijata odpovídající opatření, toto množství se podle očekávání do roku 2030 zvýší na dva vozy za minutu a do roku 2050 dokonce na čtyři vozy.“

Ve scénáři, který počítá s pokračováním současného trendu, se očekává, že do roku 2025 bude v mořích na tři tuny ryb celá tuna plastů a do roku 2050 dokonce podle váhy již více plastu než ryb.

Nedbale odhozený plastový sáček, který skončí v moři, se sice může rozložit – zejména v teplejších vodách – ale během tohoto rozkladu se z něj začnou uvolňovat toxické látky, které se mohou dostat do ryb a skončit v lidském potravinovém řetězci.

Zpráva vydaná v minulém roce popisovala, že v mořích plave více než 5 bilionů kusů plastu, z nichž je většina ve velikosti do 5 milimetrů. Větší kusy znamenají hrozbu pro mořské živočichy, jako jsou například želvy a tuleni, kteří je mohou spolknout.

Vědci také zjistili, že velké množství drobných úlomků pokrývá rovněž mořské dno. Jejich vliv na zdraví a dopad na životní prostředí je neznámý.

Recyklaci brzdí nízké ceny ropy

Ze závěrů zprávy vyplývá, že chemickému průmyslu se tuto problematiku nedaří řešit. „Plasty jsou v moderní ekonomice hlavním materiálem s nenahraditelnými vlastnostmi,“ řekl Martin Stuchtey z centra pro obchod a životní prostředí společnosti McKinsey, který se podílel na přípravě zprávy. „Jsou však rovněž nejrozšířenějším jednorázovým materiálem.“

Odpadový průmysl na recyklaci plastů byl postižen nedávným propadem cen ropy až k hranici 30 dolarů za barel. V této situaci je mnohem dražší plasty recyklovat, než je vyrábět ze surové ropy.

Snížení rostoucích objemů plastového odpadu nebude snadné. Plastů se produkuje stále větší množství, aby se uspokojila poptávka z rozvíjejících se ekonomik.

Výroba bioplastů je v současné době mnohem nákladnější než běžná produkce z ropy a recyklace je neefektivní.

Ellen MacArthurová požaduje zásadní reformu. Její vizí je „nová ekonomika“, ve které spolupracuje plastikářský průmysl s vládami a občany na zajištění toho, aby z plastu nevznikal odpad a snížil se jeho únik do přírody.


Bývalá jachtařka Ellen MacArthurová, která v roce 2005 vytvořila světový rekord v rychlosti obeplutí celého světa. Foto The Guardian

Součástí řešení je i snížení spotřeby plastů prostřednictvím změny způsobů balení zboží. K balení malých předmětů by například mohly být použity ve vodě rozpustné fólie. Byla by omezena výroba obtížně recyklovatelných plastů, jako například PVC nebo polystyrenu.

Výrobci by měli plastové předměty upravit tak, aby mohly být používány opakovaně a změnit výrobní postupy pro zjednodušení recyklace. Mělo by se taktéž vyrábět více plastových produktů, které lze v průmyslovém měřítku kompostovat. Jednalo by především o pytle na organický odpad nebo kelímky pro jídelny a prodejny rychlého občerstvení

 

Autor: jil

Zdroj: The Guardian

Foto: Hotli Simanjuntak / EPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek