KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
vztahy

12 znaků, jak poznáte, že žijete se sobcem

Co je to sobectví a jak můžeme tomuto termínu porozumět? Sobectví znamená sledování vlastního prospěchu a zájmu, a to klidně i na úkor jakýchkoliv druhých lidí včetně přátel, rodiny či partnera. Takový člověk se pak nazývá egoista nebo také sobec.

...

Co je charakteristické pro sobce

Sobec je absolutně přesvědčen o svých schopnostech a jisté výjimečnosti. Velmi dobře ví, co chce a umí si svá přání důrazně prosadit. Nemá problém si je ani vybojovat. Nedívá se napravo ani nalevo, nemá žádné zábrany jít i přes mrtvoly. Očekává totiž, že se všechno a všichni budou točit jen kolem něj. Jde o sebestředného člověka, který vidí jako středobod všeho pouze sebe.

Asertivita nemá u sobce šanci

Asertivní chování je něco, co v životě sobce nemá žádné místo. Připomeňme, že asertivita je schopnost či dovednost, která nám umožňuje prosazovat vlastní názor, stanovisko nebo zájem, avšak s ohledem na potřeby a hodnotu druhého člověka nebo okolí. Sobec asertivní chování v žádném případě nepoužívá.

Kterých znaků si všímat, abychom zjistili, že žijeme se sobcem?

1. Sobec ve vztahu jedná tak, aby byly především uspokojeny jeho potřeby, představy a nároky. Celé své chování přizpůsobuje svým zájmům. Na počátku vztahu se logicky snaží tuto skutečnost maskovat.

2. Sobec vede se svým partnerem pouze omezenou komunikaci. Dělá, že jej názory partnera nezajímají, že je vlastně ani neslyší. Vyžaduje poslušnost a podmiňuje ji dodržováním pravidel. Pochopitelně pouze těch, které nastavil on.

3. Sobec působí na svého partnera tak, aby si myslel to, co chce on sám, a pokud si myslí něco jiného, aby tyto názory v sobě potlačil. Jednoznačně s partnerem manipuluje.

4. Sobec není ochoten do vztahu investovat. Pouze si ohlídá, aby do něj investoval jeho partner.

5. Sobec si neuvědomuje a ani si nechce uvědomit potřeby druhého, nezajímá ho ani jejich respektování.

6. Nepočítejte s tím, že je sobec ochoten k hledání společných kompromisů a úctě k partnerovi jako k člověku. Na to je příliš zahleděn sám do sebe, názory a potřeby partnera považuje za méněcenné

7. Sobec nepatří mezi ty, kteří projeví ochotu chránit partnera před různými riziky. V první řadě se bude snažit ochránit sám sebe.

8. Sobec neakceptuje právo partnera dělat jakékoliv chyby. Pokud se takto stane, partner si opakovaně od sobce vyslechne kázání na téma jeho neschopnosti.

9. Sobec nikdy ve vztahu nepřizná, že by jeho představy o společném soužití nebyly správné.

10. Sobec se tváří a chová dotčeně, když si partner dovolí otevřeně preferovat například jiný návrh na způsob trávení volného času, než jaký navrhl on.

11. Velmi nebezpečným se stává sobectví ve vztahu, kde jde o děti. Projevuje se to tím, že sobec děti zanedbává, věnuje se především sám sobě a svým zálibám.

12. Sobec je přesvědčen o tom, že jedinou autoritou v širokém okolí je on sám. Má-li příležitost, velice rád poučuje, opravuje a kárá. V tom je naprostý odborník (alespoň si to myslí).

Sobci jsou lidé, kteří mají problém sami se sebou. Většinou si jej nesou už od útlého dětství a je otázkou, kdo se pod to, jak se v životě chovají, podepsal. Soužití se sobcem je nesmírně náročné a náprava je běh na dlouhou trať pro všechny aktéry. Žít se sobcem nemusíme, nikdo nás k tomu nemůže nutit. Rozhodnutí je však vždy pouze a jen na nás.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (12 příspěvků)

Komentáře (12)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Bohužel právě jsem ve všech bodech svého fotra.
A Já svého manžela. .. bohužel :-(
Mám takového manžela. Lituji, že jsem si ho vzala. Děsí mě představa, že by naše děti byly po něm, proto s jejích pořízením váhám a nevím co v takovém soužití dál. Děti si moc přeju, ale nechci aby měly geny po svém otci a já nervy nadranc ještě víc než teď... :-(
A ja jednu kamaratku, ktora ma k tomu este citovo vydierala. Aby potom vsetko poprela a spravila si so mna handru na podlahu. Fakt nexhutne, neprajem nikomu.
žila jsem s takovým dva roky...neskutečné....nejhorší byla ta bezmoc, on nikdy nepochopí, že se chová jako idiot.
a já sebe!!!
Tak přesně v tomhle vidím svého partnera. Často si říkám, že se změní, ale asi čekám zbytečně......
Nezmění....jdi od toho pryč dokud je čas,pokud ještě je. Zažil jsem to na vlastní kůži a vzalo mi to hodně sil. Komunikace s takovým to člověkem je hodně těžká, v mém případě byla skoro nemožná. Stejně se to ukončilo,ale ne z mé strany,byl jsem odhodlán vydržet,mít trpělivost....ale pokud si sebestředný sobec vezme něco do hlavy,je mu úplně jedno komu a jak tím ublíží. O to víc to bolí...... Přeji Ti hodně štěstí..... Luděk
Začnu jako A. Mám takového manžela. Lituji, že jsem si ho vzala. Nyní už mů příběh. Máme spolu syna, prakticky jsem ho vychovala sama, nikdy mi s ničím nepomohl, nikam s námi nechodil, nejezdil. Syn je už dospělý, žije svůj život. Já se sobcem zůstala sama. Jsem na pokraji důchodového věku. S manželem skoro nekomunikujeme, vlastně už ani o to nestojím.. už jsem ztratila víru, že se změní. Ale co dál? Čeká mě důchod s takovým člověkem...
To je OPRAVDU SMUTNÉ!! Takhle promarnit život se sobcem... Buďiž nám to všem jako ponaučení!! Paní Heleno, moc Vám děkuji za Váš příběh !! Otevřelo mi to oči a sobce opouštím... A asi je čas, abychom začaly být "sobecké" i my!! Já budu sportovat, dělat si radost pěknými věcmi, zážitky a CESTOVAT... Můžete se přidat!! Děkuji
Vím, že žít se sobcem je nesmírně bolestivé. Vše jde pouze na ruku jeho zájmům, vše je v pořádku pouze pokud si člověk nestěžuje. Nejvíce se to pozná v krizových situacích. Pokud nastane těžké období - pro sobce se stáváte problémem který je mu zatěžko řešit. Ignoruje ho a distancuje se od něj. Pokud žádáte pomoc, pomůže vám jen podle sebe nehledě na to zda vám to opravdu pomůže či ne a pak se bude ohánět tím, že vám přeci tak bezmezně pomohl. každý z nás je tak trošku sobec ale sebestředný sobec myslící pouze sám na sebe ze druhého člověka občas dokáže udělat uplnýho blbce. Je to boj na dlouho trať kde víte předem že nejspíše nemáte šanci na vítězství...a pravda, ani to že o něco přišel ho nepřijměje ke změně - na to je moc sobecký, aby pro někoho něco málo obětoval....vždy se jedná primárně pouze o jeho zájmy a běda, jakmile mu to někdy vyčtete !