KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

10 důvodů, proč je dobré kojit

Kojení je přirozené, přesto pro některé ženy představuje problém. Důvody, proč se vyhýbají kojení, jsou různé, některé ženy si nechtějí ničit prsa, jiné se domnívají se, že umělá výživa je pro dítě lepší než mateřské mléko. Podle mnohých odborníků je kojení to nejlepší pro dítě i jeho matku. Podívejme se na 10 důvodu, proč by měly matky kojit.

...

1. Mateřské mléko je optimální výživa pro dítě

Složení mateřského mléka není stejné, ale mění se podle okamžitých výživových potřeb dítěte, což žádná umělá výživa nedokáže. Mateřské mléko plně pokryje výživové potřeby dítěte do šesti měsíců věku. V mateřském mléce jsou obsaženy veškeré živiny, vitamíny, minerální látky, enzymy, hormony, probiotika, protilátky, které dítě potřebuje. Jelikož mateřské mléko obsahuje velké množství bifidobakterií, prospěšných střevních bakterií, kojené děti jsou zdravější než jejich nekojení vrstevníci. Kojení přispívá k prevenci onemocnění srdce, cév, diabetu mellitu 2. typu a dalších nemocí v dospělosti.

2. Mateřské mléko posiluje imunitní systém dítěte

Mateřské mléko obsahuje protilátky i prospěšné střevní bakterie, nezbytné pro správnou funkci imunitního systému. V období chřipek, nachlazení, pylových alergií reaguje mateřské mléko svým složení na zvýšená rizika a chrání před nimi dítě. V mateřském mléce je mnoho látek s antibakteriálními a protivirovými účinky, které chrání dítě před onemocněním. Některé látky obsažené v mateřském mléce, jako je zinek, podporují vývoj imunitního systému dítěte.

3. Mateřské mléko je snadno dostupné

Mateřské mléko je vždy po ruce, má vždy přiměřenou teplotu, stačí přiložit dítě k prsu. Při kojení odpadá vyvařování lahviček, míchání, převařování, chlazení. Kojení je pohodlnější a levnější než umělá výživa.

4. Kojení pomáhá matkám zhubnout

Proč se některým ženám podaří po porodu zhubnout, zatímco se jiné ženy dlouhé roky potýkají s obezitou? Jednou z příčin je kojení. Kojení usnadňuje maminkám návrat k tělesné hmotnosti, kterou měly před otěhotněním. Během kojení se vylučují hormony, které způsobují rychlejší zavinování dělohy a které také zrychlují metabolismus a podporují spalování tuků.

5. Kojení je prevence některých druhů rakoviny

Dlouhodobé výlučné kojení, které trvá alespoň šest měsíců, výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny prsu, vaječníků děložního hrdla v období menopauzy.

6. Kojení působí pozitivně na psychický a citový vývoj dítěte

Při kojení dochází k tělesnému kontaktu mezi matkou a dítětem, tento kontakt mezi nimi vytváří pevné citové pouto. Toto pouto mezi matkou a dítětem je velmi důležité pro další duševní, sociální a emoční vývoj dítěte. Mateřské mléko má také pozitivní vliv na vývoj mozku a jeho funkcí. Kojení uspokojuje nejen hlad a žízeň dítěte, dítě prostřednictvím kojení postupně poznává okolní svět a jeho kvality.

7. Kojení omezuje stres a napětí

Tělesný kontakt mezi matkou a dítětem přináší dítěti i matce příjemné pocity. Při kojení se v matčině těle vyplavují endorfiny, hormony štěstí, které zbaví matku stresu, strachu i napětí. Při kojení zažívá dítě pocity jistoty, bezpečí, přijetí.

8. Kojení je přirozená antikoncepce

Při kojení matky nemenstruují, tím se výrazně snižuje pravděpodobnost otěhotnění. Kromě toho kojícím matkám neubývají zásoby železa, které se tenčí menstruací. Uchovat zásoby železa pomáhá kojícím matkám také lepší a rychlejší zavinování dělohy. Čím je zavinování dělohy lepší a rychlejší, tím jsou ztráty krve menší. Uchování zásob železa chrání kojící ženu před anémií.

9. Mateřské mléko zabraňuje vzniku alergií

Mateřské mléko podporuje správný vývoj i funkci imunitního systému dítěte. Při správné funkci imunitního systému nevznikne alergie, správně fungující imunitní systém dokáže přesně rozeznat nepřítele od neškodné nebo dokonce prospěšné látky. Kromě toho mateřské mléko neobsahuje žádné alergeny. Mateřské mléko chrání dítě před potravinovými, pylovými a dalšími druhy alergií.

10. Kojení posiluje vzájemný vztah matky a dítěte

Kojení posiluje vzájemný vztah matky a dítěte nejen během kojení či v době dětství, ale také v době dospělosti dítěte. Při kojení dochází k souhře mezi matkou a dítětem, tato souhra přetrvá ve většině případů i v dospělosti dítěte. Soulad s matkou je pro dítě na počátku jeho života klíčovou zkušenosti, která na celý život ovlivní jeho postoj k okolí.

Jak správně kojit

Kojení je přínosem pro dítě a matkou pouze při správně použité technice. Při kojení se má cítit dítě i jeho matka pohodlně. Velmi důležité je, aby bylo dítě přiloženo k matčinu prsu do 30 minut po porodu. Ihned po porodu se tvoří v prsech matky mlezivo, čím více dítě saje, tím více se tvoří mléko. Mezi jedním až pěti dny se mlezivo změní v mateřské mléko.

Kojení je přirozené, o schopnosti úspěšně kojit nerozhoduje velikost prsů matky, ale správnost techniky kojení. Při kojení je nejdůležitější správné přiložení dítěte k prsu. Správně přiložené dítě má široce otevřená ústa a rty zatlačené dozadu. Brada dítěte se dotýká matčina prsu, zatímco její bradavka je hluboko v ústech dítěte, přičemž její konec se dotýká horního patra úst. Během sání nejsou líčka dítěte vtažené, ale zaokrouhlují se.

Mezi nejčastější polohy při kojení patří poloha „vleže“ a „fotbalová“ poloha. Poloha „vleže“ je horizontální poloha na zádech, kdy matka leží na zádech a dítě směřuje tvářičkou k jejímu prsu. Tuto polohu hodně používají matky po císařském řezu. Poloha „vleže“ může být také horizontální poloha na boku. Jedná se o nejčastěji používanou polohu při kojení. Další často používanou polohou je „fotbalová“ poloha, při které nožičky dítěte směřují podél boku matky.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek