KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

13 způsobů, jak překonat chuť na sladké

Neodolatelnou chuť na sladké máme obvykle při držení diety, kdy se snažíme zhubnout. Mnohdy s touto chutí svádíme více či méně úspěšný boj. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak tuto chuť překonat a zahnat. Pro případ, že by na vás některé nefungovaly, jsme jich připravili hned 13.

...

1. Něčím se zabavte

Za těžko zvladatelnými chutěmi na sladké velmi často stojí psychické faktory, jako je stres, smutek, pocit zklamání a další negativní emoce nebo docela obyčejná nuda či dokonce zlozvyk. Po konzumaci sladkého se nám prudce zvedne hladina serotoninu. Chvíli se cítíme dobře, avšak vyšší hladina serotoninu brzy opět poklesne a my upadneme zpět do původního stresu či pochmurné nálady. Z těchto chvilek štěstí si tedy do budoucna odneseme pouze nějaké to kilo navíc.

Někdy jíme sladké bezmyšlenkovitě, jen tak z nudy. Ještě horší příčinou je zlozvyk přejídat se sladkým. Tento zlozvyk vzniká nejčastěji v dětství, kdy jsme odměňováni sladkým a do dalších let si odneseme reflex spojující sladké s něčím příjemným.

Pokud má naše chuť na sladké psychickou příčinu, zabavte svůj mozek nějakou činností či pohybovou aktivitou. Pokud je mozek opravdu zaměstnán, nemá čas na nudu, promítání vzpomínek ani na zabývání se smutkem a dalšími negativními emocemi.

2. Začněte den zdravou snídaní

Zdravá snídaně nás nasytí a dodá nám energii, čímž sníží riziko neodolatelných chutí na sladké. Taková snídaně by měla být tvořena polysacharidy, vlákninou a bílkovinami. Ke snídani si můžete dopřát i jednoduché sacharidy, jejichž zdrojem je ovoce či menší množství medu. Příkladem zdravé snídaně je žitný chléb se sýrem gervaise a paprikou nebo jinou čerstvou zeleninou a neslazený bylinkový čaj.

3. Jezte pravidelně

Mnozí lidé se bojí přes den najíst ze strachu, že přiberou. Během dne tedy jedí velmi málo a těší se, jak jejich kila půjdou dolů. Když však večer přijdou z práce domů, přepadne je hlad i nezvladatelná chuť na sladké. Výsledkem je přejedení se.

Večer se přejí také lidé, kteří ráno nesnídají, ke svačině si dají koblihu nebo cukrovinky či jiné sladkosti, oběd odbydou rohlíkem se salámem či lahůdkovým salátem nebo jídlem z fast foodu a potom už nejedí. I tito lidé přijdou domů hladoví a doslova se vrhnou na jídlo, zejména na sladké, aby svému tělu co nejrychleji dodali chybějící energii.

Pravidelná, vhodně složená, strava dodá během celého dne pocit sytosti i energie a snižuje riziko, že vás přepadnou neodolatelné chutě na sladké. Pokud si rozdělíme jídlo na pět menších denních porcí, nepřijdeme večer domů hladoví a nezačneme se cpát sladkými a tučnými jídly.

4. Vyhněte se pokušení

Vůně čerstvého sladkého pečiva, lákavé zákusky ve výlohách či hromady sladkostí v regálech supermarketů jsou pokušením, kterému milovníci sladkého jen velmi těžko odolávají.

Řešením je nejít za příjemnou vůní, nezastavovat se u výlohy či regálu se zákusky. Rychle začněte myslet na něco jiného, na něco, co zaměstná váš mozek a nebudete mít ani pomyšlení setrvávat u zdroje pokušení.

Podobné pokušení může na vás číhat na návštěvě přátel či na párty, řešením je opět zaměstnat mozek a nesledovat, jak si druzí pochutnávají na sladkých dobrůtkách.

5. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku

Dostatek spánku a odpočinku má vliv na vylučování hormonů i na pocit energie. Pokud si nedopřejete dostatek spánku a odpočinku, vaše tělo (a zejména mozek, který funguje pouze na cukr) vás donutí dodat mu potřebnou energii a bude se dožadovat většího přísunu cukru.

6. Dávejte přednost potravinám s nižším glykemickým indexem

Jednou z častých příčin nezvladatelných chutí na sladké je hojná konzumace potravin s vyšším glykemickým indexem. Po těchto potravinách prudce stoupne hladina glukózy v krvi. Slinivka břišní zareaguje na prudce zvýšenou hladinu glukózy v krvi vyloučením většího množství inzulínu. Následně dojde k prudkému poklesu hladiny glukózy v krvi.

Dostaví se hlad, únava a potřeba rychle doplnit energii. Jelikož jsou jednoduché sacharidy okamžitým zdrojem energie, jedinec v tomto stavu sáhne po nich. Rozkolísaná hladina glukózy v krvi vyvolává nutkavou potřebu konzumace sladkého.

Snažte se proto udržet si stálou hladinu glukózy v krvi. K tomu vám pomohou potraviny s nižším glykemickým indexem.

7. Snažte se více vnímat sladkou chuť

Vysoká konzumace cukru snižuje váš pocitový práh sladké chuti. Proto milovníci cukrovinek nemají žádný problém smlsnout na posezení celou tabulku čokolády nebo vypít celou dvoulitrovou Colu. 

Byť do sebe dostávají obrovské množství cukru, neuvědomují si to, protože jim tělo nenaznačuje, že je již dávno přeslazené. Naopak někdo, kdo se těmto typům potravin dlouhodobě vyhýbá, si dá pár čtverečků čokolády či skleničku Coly a cítí, že má cukru dost, nebo je už dokonce přeslazen.

Pokud omezíte sladkosti a další přísun jednoduchých cukrů a začnete se stravovat vyváženě, snížíte tím svůj pocitový práh na sladkou chuť. Po určité době budete vnímat jako velmi sladkou i mrkev, červenou, žlutou či oranžovou papriku. Na větší množství sladkostí či na slazené nápoje se nebude moci ani podívat, budete je totiž vnímat jako příliš přeslazené a přestanou vám chutnat.

8. Zařaďte do svého jídelníčku dostatek bílkovin

Při redukční dietě omezujeme nezřídka nejen příjem sacharidů a tuků, ale i příjem bílkovin. Bílkoviny ovšem mají vysokou sytící schopnost a snižují glykemický index. Dostatek bílkovin je prevencí proti hladu i proti chutím na sladké. Ideálním zdrojem bílkovin jsou zakysané mléčné výrobky s nižším obsahem tuku, jako jsou běžné bílé jogurty, kyška, kefír, podmáslí nebo tvaroh. Tyto potraviny vám kromě bílkovin dodají také prospěšné střevní bakterie.

9. Nezapomeňte na dostatek vhodných nápojů

Staré známé přísloví říká, že hlad je převlečená žízeň. Chutě na sladké bývají nezřídka spojeny s žízní. I to je důvod, proč byste měli dbát na dostatek nápojů. Mezi vhodné nápoje patří voda, voda s citronem, stolní vody bez příchuti, neslazené čaje, neslazené ovocné, bylinkové čaje. Svému tělu dodáte dostatek tekutin také nepříliš slanými zeleninovými vývary.

10. Dbejte na dostatek vlákniny ve stravě

Vláknina snižuje glykemický index potravin a spolu s ním snižuje také riziko, že vás přepadne neodolatelná chuť na sladké. Vláknina má schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem, čímž vám dodá na delší dobu pocit sytosti. Nedodá vám však energii. I to je důvod, proč by zelenina a celozrnné obiloviny, luštěniny spolu s menším množstvím ovoce měly být důležitou součástí vašeho jídelníčku.

11. Nezapomeňte doplnit energii po pohybové aktivitě

Nejíst po fyzickém výkonu je jednou z častých chyb při hubnutí. Mnozí lidé se bojí po fyzickém výkonu najíst z obavy, že se jim nebude dařit dále hubnout. Po fyzické aktivitě je nezbytné doplnit svalový glykogen pomocí sacharidových potravin. Jinak si vaše tělo dříve či později řekne o doplnění energie nezvladatelnou chutí na sladké.

12. Pijte bylinkové a ovocné čaje

Jemná chuť bylinkových čajů zažene chuť na sladké. Podobnou službu vykonají ovocné čaje, zejména s pomerančovou, jahodovou či broskvovou příchutí. Nasládlý čaj rooibos vám také pomůže zahnat chuť na sladké.

13. Dopřejte svému tělu dostatek pravidelného pohybu

Pohyb, jako je cvičení nebo svižná chůze, způsobuje vyplavení endorfinů do těla. Budete se cítit svěží, plni energie, dobré nálady a riziko, že vás přepadne neodolatelná chuť na sladké, bude mnohem nižší, než když se budete topit v negativních myšlenkách a emocích. 

Po pohybu vám bude dobře podobně jako po sladkém. Avšak na rozdíl od konzumace sladkostí vaše kila půjdou dolů a vaše fyzická kondice nahoru.

Pokud s chutí na sladké opravdu bojujete a velmi často podlehnete, dopřejte si příště, až budete mít chuť sáhnout po tabulce čokolády, menší množství ovoce s malým množstvím mandlí, lískových či jiných oříšků nebo rozinek. Ještě lepší variantou je použít ke slazení stévii. Stévie je vysoce sladké přírodní sladilo, které neobsahuje žádné kalorie.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek