KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

21 zdravotních obtíží, které lze vypozorovat na nehtech

Nehty nejsou pouze krásnou ozdobou, mohou nám také ledacos prozradit o našem zdravotním stavu. Zdravé nehty mají lehce růžovou barvu, u kořene nehtu je polokruhová bílá měsíčkovitá plocha. Nehty jsou jemně lesklé a hladké, nemají rýhy ani vyvýšeniny. Změna barvy či tvaru nehtů nás může upozornit na různá onemocnění.

...

Nemoci, jejichž přítomnost nám mohou prozradit nehty

 1. Bledá až šedá barva nehtů – může prozradit nedostatek železa, nedostatek červených krvinek                                                                                                              
 2. Příliš červené nehty – jsou ukazatelem nadbytku červených krvinek.                              
 3. Bílá barva nehtů s tmavými okraji – bývá u nemocných žloutenkou.                            
 4. Namodralá barva nehtů – je příznakem nedostatku kyslíku v organismu. Namodraly odstín nehtů může signalizovat plicní potíže, např. vodu na plicích, jako nedostatek kyslíku v organismu. Namodralou až modrou barvu nehtů mívají lidé s onemocněním srdce.                                                                             
 5. Žlutá barva nehtů – se vyskytuje nejen u silných kuřáků, může být také ukazatelem přetížení a oslabení jater nebo důsledkem plísně. Plíseň se nejčastěji vyskytuje na nohou, odtud se snadno rozšíří i na ruce. Začátek plísňového onemocnění je nenápadný, prvním příznakem je loupání meziprstních prostor, vznik malých puchýřů a prasklinek. Později se na nehtu objeví žlutá, někdy bílá skvrna, která se postupně zvětšuje, až postihne celou plochu nehtu. Nehet ztratí lesk a jeho barva se změní na žlutou až hnědou. Pří neléčené plísni nehty postupně praskají, lámou se a odlupují se. Léčba plísně je zdlouhavá, vyžaduje pečlivost a dodržování hygienických zásad.
 6. Bílé skvrny na nehtech – mohou být ukazatelem nedostatku vápníku, bílkovin nebo zinku. Jejich příčinou však může být i drobné poranění nehtu.                                       
 7. Hnědé až černé skvrny na nehtech – mohou být způsobeny skřípnutím prstů nebo poranění podobného typu. Nejsou-li skvrny následkem poranění, pravděpodobně hovoří o vzniku melanomu, nebezpečného typu rakoviny kůže.                                      
 8. Drobné důlky na nehtech – jsou jedním z typických projevů lupénky a kožního ekzému, mohou se vyskytnout i při vypadávání vlasů jen v určité oblasti. Lupénka je kožní onemocnění, nejčastěji se postihuje vlasatou část hlavy, lokty, kolena, bedra a hýždě.                                                                              
 9. Drážky na palci – se často vyskytují u silných kuřáků.
 10. Podélné drážky na několika nehtech – signalizují špatnou činnost trávicího systému nebo bývají projevem otravy, horečnatého onemocnění nebo úrazu.                             
 11. Příčné rýhy – jsou jedním z projevů špatné skladby stravy, mohou také ukazovat na onemocnění zvané dna.                                                                                                   
 12. Vlnité příčné rýhy – jsou jedním z následků vyššího obsahu zplodin v organismu.         
 13. Podélné rýhy – ukazují na nedostatek tekutin v těle nebo na nedostatečné prokrvení.    
 14. Příčná vodorovná drážka – prozrazuje závažné infekční onemocnění, jako jsou např. spála nebo tyfus.                                                                                                           
 15. Pokřivené nehty s tlustou, žlutě zbarvenou lámavou rohovinou – jsou projevem nejtěžší formy nehtové plísně. Příčinou této deformace nehtu je zánět nehtu.                   
 16. Narušené, roztřepené nehty – mohou být následkem plísní nebo mohou signalizovat artritidu.                                                                                                                      
 17. Nepravidelné linie a „ztluštění“ nehtů – prozrazují nemoc kožního vaziva nebo mohou prozrazovat tuberkulózu.                                                                                     
 18. Lžičkovitě prohnuté, lámavé nehty s vně vyboulenými okraji a prohnutým nehtovým lůžkem – jsou následkem poruch prokrvení. Mohou však také ukazovat na nedostatek železa nebo vitamínů.               
 19. Vypouklé nehty – jsou jedním z následků chronického nedostatku kyslíku v organismu, způsobeného srdeční vadou nebo onemocněním plic. Často také prozrazují nemoc střev nebo špatnou funkci jater.
 20. Křehké nehty – bývají častým ukazatelem špatného krevního oběhu, artritidy, anémie či nesprávné skladby stravy. Křehkost nehtů může vyvolat nedostatek železa či nedostatek vitamínu B12.        
 21. Odchlípnutí nehtové ploténky od lůžka – ukazuje na diabetes nebo onemocnění štítné žlázy. Tato deformace může být také projevem kožního onemocnění. Někdy se nehtová ploténka může odchlípnout od lůžka i v těhotenství.

Nepodceňujte péči o nehty

Zdravé a krásné nehty vyžadují dobrý zdravotní stav, správnou výživu i dostatečnou péči. Nehty potřebují dostatek bílkovin, vápníku, zinku, hořčíku, železa, křemíku, vitamínu D, vitamínu A, riboflavinu, biotinu, vitamínu B6, kyseliny pantotenové i vitamínu C. Dostatečné množství těchto látek dodáme svému tělu zdravou a vyváženou stravou.

Tyto podmínky splňuje zdravá výživa. O nehty na rukou obvykle pečujeme, jelikož jsou vidět. Je však třeba pečovat i o nohy. Nehty bychom měli stříhat každý týden, stříháme je rovně a zapilováváme pilníčkem. Nehty se nikdy nestříhají ani nepilují až do rohů, kůžička se neodstříhává. Občas bychom měli nohám dopřát koupel v koupelové soli a šťávy z octu nebo citrónu.


Autorka: Evžena Janovská

Foto: sunshinecity (CC BY 2.0)

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek