KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

5 bylinek, které pomáhají dětem

Bylinky velice prospívají našemu zdraví. Na rozdíl od léků jsou pro naše tělo přirozenější a nemají možné vedlejší negativní účinky. Ne však každá bylinka je vhodná pro děti. Podívejme se na pět bylinek, které mohou pomoci i těm nejmenším.

...

1. Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)

Čaj z fenyklových semen  je známým a osvědčeným prostředkem pro utišení bolavého bříška malých dětí. Díky jeho příjemně nasládlé chuti ho pijí bez odporu. Tato bylinka, příbuzná s kmínem, anýzem, koprem, koriandrem, celerem, petrželí, libečkem a kerblíkem má mnohem širší využití než zbavit malá dítka (a nejen je) nepříjemného nadýmání.

Fenyklová semena uvolňují hladké svalstvo trávicího traktu, čímž náš zbaví křečí v oblasti žaludku a střev. Zbaví nás také překyselení žaludku, čistí dýchací cesty a zlepšují odkašlávání. To je důvod, proč bývají často součástí bylinných směsí proti nachlazení, chřipce i angíně.

Za zmínku stojí i jejich dezinfekční účinky, díky nimž odvar z nich může posloužit jako slabší dezinfekce žaludku i jako kloktadlo při bolesti v krku. Čaj z fenyklových semen patří k mírným detoxikačním prostředkům, které čistí játra a ledvin a zlepšuje jejich funkci.

Příprava čaje je velice snadná, stačí zalít dvě čajové lžičky semen (nejlepší je před použitím je podrtit) šálkem vroucí vody, nechat 10 až 15 minut odstát a potom je scedit. Chceme-li vyrobit účinné kloktadlo pro děti, je třeba připravit z fenyklových semen odvar. Ve ¼ l vody povaříme 15 minut dvě polévkové lžíce semen, potom scedíme a kloktadlo je připraveno. Potřebujeme-li pročistit dýchací cesty, odvar vypijeme.


2. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)

Kdo by neznal jemnou a příjemnou vůni heřmánku! Jeho blahodárné účinky na naše zdraví znali již ve starověku ve Skandinávii, kde ho považovali za posvátnou bylinu a symbol slunce. Navíc je tato bylinka velice šetrná a tím i vhodná pro nejmenší.

Heřmánek můžeme koupit  nebo si ho nasbírat sami, najdeme ho u cest, na loukách, kde kvete jetel. Bílé okvětní lístky se žlutým středem jsou charakteristické i pro rmen římský. Tato bylinka patří sice také mezi léčivky, má však jiné účinky než heřmánek. Heřmánek poznáme tak, že utrhneme jeho květ a rozpůlíme ho. Je-li uvnitř dutý, jedná se o heřmánek, pokud ne, narazili jsme na rmen. Heřmánek sušíme při maximální teplotě 40 °Celsia.

Heřmánek je všestranná bylinka, známá svými protizánětlivými, dezinfekčními i protialergickými účinky. Navíc harmonizuje tělo i psychiku, dokáže navodit uklidňující pocity. Pokud vaše malé dítko nemůže usnout, vyzkoušejte heřmánkový čaj.

Heřmánkový čaj je sice voňavý, je však mírně hořký. Přidáním medu odstraníme hořkost a vytvoříme čaj, který bude chutnat malým dětem. Může jim posloužit proti nachlazení, kašli, rýmě i chřipce. 

Odvar heřmánku se používá zevně na opruzeniny, kožní vyrážky, na hojení drobných poranění i proti bolestem zubů.

Jeho hlavní léčivou složkou jsou silice, zejména modrá silice chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Najdeme v něm také hořčiny, flavonové glykosidy, éterické oleje, rutin, kumarin, cholin, hyperosid.

Heřmánek můžeme používat nejen jako čaj nebo jako odvar na obklady, velice osvěžující je také heřmánková koupel.    


3. Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka je známá bylinka proti stresu a úzkosti. Jedná se o trvalku, která roste v bohatých zelených trsech a příjemně voní po citronech. Pokud je vaše dítko při kojení neklidné, vyzkoušejte uklidňující sílu meduňky. Bolesti bříška, škrábání v krku, nadýmání, křeče, žaludeční potíže, neklid, nespavost – s tím vším si dokáže poradit tato voňavá bylinka.

Dobrý spánek podpoří nejen čaj z meduňky, rovněž pomůže voňavý meduňkový polštářek.

Meduňka je pro každého, čaj z ní lze podávat i těm nejmenším, mohou ho pít i těhotné a kojící ženy. Čaj připravíme zalitím jedné čajové lžičky šálkem vroucí vody. Kromě čaje se používá také meduňková koupel.

Tuto voňavou bylinku si můžeme vypěstovat sami. Je třeba jí dopřát chráněné slunné místo s propustnou humózní půdou.


4. Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpillum)

Během celého léta můžeme na skalnatých stráních i slunných loukách obdivovat nízké plazivé keříky, které vytvářejí krásné fialové, voňavé polštářky, patřící bylince s poetickým názvem mateřídouška. Tato drobná a skromná bylinka disponuje silnou léčivou mocí.

Mateřídouška by rozhodně neměla chybět mezi čaji pro nejmenší. Pomůže při bolestech bříška, při zažívacích potížích, průjmech, křečích, kašli, nemocech horních cest dýchacích, při neklidu i nespavosti. Známý je mateřídouškový sirup, mateřídouškový čaj i mateřídoušková koupel.

Příjemná vůně a sladká chuť mateřídouškového čaje svádějí k jeho dlouhodobému pití. Přestože je mateřídouška vhodná pro děti, není doporučováno ji pít dlouhodobě.


5. Rakytník řešetlákový ((Hippophaerhamnoides)

Žlutooranžové bobule rakytníku řešetlákového v sobě skrývají koktejl zdraví prospěšných látek. Najdeme v něm vitamíny A, C, E, D, některé vitamíny skupiny B, karotenu a spoustu látek s protizánětlivými a detoxikačními účinky.

Rakytník je skvělým bojovníkem proti virózám. Posílí imunitní systém, dodá energii a díky alkaloidu hipopheinu (který se v těle přeměňuje na serotonin) i dobrou náladu.

Známý je rakytníkový sirup, který je doporučován pít zejména na podzim a v zimě i pro posílení imunitního systému. Děti od jednoho roku věku by měly užívat denně půl čajové lžičky tohoto sirupu od září do května. Jelikož je rakytníková šťáva kyselá, je třeba jí dětem přisladit.

Větší děti mohou užívat i rakytníkový olej, dokáže ulevit při zánětech hltanu a horních cest dýchacích. Uplatní se i ve studené kuchyni, například v zeleninových salátech.  Kromě látek, obsažených v rakytníkové šťávě v něm najdeme velké množství nasycených mastných kyselin omega 3, 6, 9, a to ve vyrovnaném poměru.

Rakytník se sklízí na podzim i během celé zimy, plody musí být zralé, avšak ještě tvrdé. V deštivých dnech není doporučováno sklízet bobule, obsahují totiž méně účinných látek. Pokud máte zahrádku, můžete v ní pěstovat keře rakytníku. Jeho zlatooranžové bobule a stříbřitě zelené listy poslouží i jako skvělá dekorace.

Rakytník je nenáročný, nevadí mu mráz, vadí mu však stín a trvale zamokřená místa, nejlépe se mu daří v písčitých a kamenitých půdách. Rozhodnete-li se pěstovat rakytník, budete potřebovat jeden samičí keř a dva samčí keře, jinak se plodů nedočkáte. Jelikož jeho kořen tvoří rozsáhlý systém, je třeba vysadit keře tam, kde budou mít dost místa.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek