KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

5 nejzdravějších pohybových aktivit

Ze všech stran slyšíme o prospěšnosti pohybu na naše zdraví. Avšak ne každý pohyb prospívá našemu zdraví stejnou mírou, některé druhy mohou mít při určité intenzitě či době trvání dokonce i opačný efekt. Podívejme se proto na pět nejzdravějších pohybových aktivit, které organismus ocení nejvíce. A ne, chození do posilovny mezi nimi není.

...

1. Nordic walking

Nordig walking (v překladu znamená „severská chůze“), je zdravou pohybovou aktivitou číslo jedna. Jedná se o speciální techniku chůze s holemi, podobnými lyžařským holím. Vznikl v 60tých letech minulého století ve Finsku jako forma letního tréninku lyžařů.

Jedinečnost této pohybové aktivity spočívá v její snadné dostupnosti - mohou ji provozovat vrcholoví sportovci i lidé s minimální fyzickou kondicí. Nordic walking se dokonce osvědčil jako účinné rehabilitační cvičení pro lidi trpící nemocemi srdce a kloubů.

Zapojení téměř všech svalových skupin, přirozenost a šetrnost a prospěšnost pro klouby, páteř a srdce činí z nordic walking nejzdravější pohybovou aktivitu. Ne náhodou je doporučována i velmi obézním jedincům, kterým činí běžná chůze potíže.

Navíc se při této pohybové aktivitě spaluje nemalé množství kalorií. Energetický výdej při nordic walking je o 25 až 35 % vyšší než při svižné chůzi.

Tyto benefity platí pouze v případě provozování severské chůze správnou technikou a se správným vybavením. Pro provozování nordic walking je třeba mít pevnou obuv a speciální hole.

Nemáte-li s touto oblíbenou pohybovou aktivitou zkušenosti, nejprve se naučte správnou techniku u instruktorů nordic walking, jinak si naopak můžete uškodit.

2. Svižná chůze

Chůze je pro naše tělo nejpřirozenějším pohybem. Udělat pár pomalých kroků a sednout si nebo se zastavit a povídat si s někým rozhodně nelze nazvat pohybovou aktivitou.

Přínos pro naše zdraví a štíhlou linii má pouze svižná chůze trvající aspoň 30 minut minimálně pětkrát týdně.

Větší mrštnost, lepší koordinace těla, silnější kosti, větší hustota kostní tkáně,  rychlejší metabolismus, úbytek tukových zásob, lepší okysličení mozku i celého těla a lepší nálada – to jsou benefity pravidelné svižné chůze.

Jak poznat správnou rychlost chůze? Není to nijak těžké a ani k tomu nepotřebujeme žádné přístroje. Pokud jdeme tak, že si bez problémů můžeme při chůzi povídat, jdeme příliš pomalu. Naopak pokud jsme během chůze tak zadýchaní, že sotva popadáme dech, jedná se o příliš velkou intenzitu.

Správná rychlost je taková, kdy se při chůzi zadýcháme pouze, pokud si během chůze s někým povídáme.

Chůze je snadno dostupná, může ji provozovat téměř každý, rovněž je nenáročná na vybavení i prostory. Jedinou věcí, kterou bychom měli mít, jsou kvalitní boty s pevnou podrážkou.

Nevýhodou může být nízká motivace. Lze ji však zvýšit tím, že vyrazíme na pěší výlet do přírody, kde se během chůze budeme moci těšit pohledem na krásnou krajinu nebo si nasbírat některé léčivé bylinky. Není to nijak těžké, naše země totiž doslova oplývá přírodními krásami.

3. Plavání

Během plavání dochází ke střídání svalového napětí a relaxace, což se příznivě odráží na pohybovém aparátu, srdci, cévách i na dýchací soustavě. Díky schopnosti vody nadnášet je plavání velice šetrné na páteř i klouby.

Plavat může každý – aktivní sportovec i obézní jedinec s nízkou fyzickou kondicí. Plavání nám může pomoci zbavit se stresu a také nadbytečných kil. Je však třeba plavat intenzivně, svižným tempem a pravidelně.

Občasná návštěva bazénu, kdy pomalu uděláme několik temp a potom klábosíme s přáteli, nám nezvýší ani naši fyzickou kondici, ani nepřispěje ke snížení naší tělesné hmotnosti.

Naopak přibereme, budeme-li popíjet slazené limonády a dopřávat si klobásy, hamburgery, zmrzliny a další kaloricky vydatná jídla, která se většinou na koupalištích vyskytují a jsou pro hladové plavce neodolatelným lákadlem.

4. Cyklistika

Cyklistika představuje rovněž jeden z nejpřirozenějších pohybů. Odlehčuje klouby a šlachy dolních končetin, zvyšuje fyzickou kondici, snižuje krevní tlak, riziko vzniku nemocnění srdce a cév i riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu.

Tělesná zdatnost pravidelného cyklisty je stejná jako tělesná zdatnost o deset let mladšího jedince, který na kole nejezdí a nijak zvlášť se nepohybuje.

Cyklistika nás ochrání před obezitou a pomůže nám zhubnout. Šlápneme-li pořádně do pedálů, jízda na kole bude pro nás představovat značný energetický výdej.

Jízda na kole je příjemnou pohybovou aktivitou. Cyklistika rovněž umožňuje urazit větší vzdálenosti než chůze a vidět tak víc zajímavých míst, na která byste se běžně bez kola vůbec nevydali. Vyjedeme-li si pravidelně na kole do přírody, potěšíme se jejími krásami a navíc si zlepšíme svoji fyzickou kondici a snížíme své tukové zásoby.

5. Pilates

Pozitivní účinky pilates na zdraví spočívají ve schopnosti zlepšit koordinaci svalů, získat větší svalovou sílu, mrštnost, ladnost pohybů a také zlepšit techniku dýchání. Správná technika dýchání totiž okysličuje tělo a výrazně mu pomáhá zbavit se škodlivých odpadních látek.

Velkou výhodou pilates je jeho zaměření na posílení svalů celého těla, zejména hlubokých zádových a břišních svalů a svalů pánevního dna.

Šetrnost tohoto cvičení pro naše klouby i páteř spočívá ve skutečnosti, že veškerý pohyb vychází ze stabilního středu nazývaného „powerhouse“ nebo „centrum síly“.

Kladení důrazu na uvědomování si každého - i nepatrného - pohybu propůjčuje pilates vysokou míru účinnosti na naše zdraví.

Pilates nám pomůže k lepší fyzické kondici i k plochému bříšku pouze budeme-li ho provádět pravidelně a správnou technikou. Cvičení je prováděno na podložce. Cvičí se celé sestavy cviků, které mají zpravidla přesné pořadí i počet opakování.


Autorka: Evžena Janovská

Foto: Flickr (CC BY 2.0)

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek