KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

7 léčivých bylinek, které rostou v létě

V létě roste spousta léčivých bylinek. Některé známe, jiných si ani nevšimneme. Považujeme je totiž pouze za otravný plevel, který se hodí maximálně vytrhat a zahodit. Podívejme se na sedm výjimečných léčivek, které se během léta rozhodně vyplatí utrhnout a využít.

...

1. Hluchavka bílá

Hluchavku bílou je snadné najít, roste téměř všude, stačí vyrazit do přírody. Tento plevel disponuje širokým spektrem léčivých účinků. Odvar z hluchavky se hodí na dezinfekci ran, hluchavková sedací koupel pomáhá při hemeroidech a ulevuje při křečovitých stazích dělohy.

Hluchavkový čaj má protizánětlivé, svíravé, močopudné a uklidňující účinky. Podporuje léčbu zánětu žaludku, katar horních cest dýchacích, zbaví nás nadýmání. Hluchavka bílá je rovněž osvědčeným pomocníkem při ženských potížích, jako je bílý výtok či nepravidelná menstruace.

Čaj z květů hluchavky usnadňuje odkašlávání. Pro svou lahodnou chuť je oblíbený u dětí. Připravíme ho zalitím dvou až tří čajových lžiček květů 250 ml vroucí vody. 

Květy, listy i nať hluchavky sbíráme od května do září. Sušíme je ve stínu na dobře větraném místě.

2. Kokoška pastuší tobolka

Tato nenápadná bylinka, mnohými lidmi považovaná za pouhý plevel, je cenným pomocníkem při různých druzích krvácení. Pomáhá totiž zastavit vnější i vnitřní  krvácení. Dokonce posiluje srdce, normalizuje krevní tlak a čistí krev.

Léčivý detoxikační čaj připravíme spařením jedné čajové lžičky natě kokošky vroucí vodou, krátce vyluhujeme a popíjíme. Její výrazná kořenitá chuť vám pomůže ochutit také saláty, v malých dávkách i smoothie.


3. Lopuch větší

Kdo by neznal lopuch! Jeho kuličky se nám často zachycují na oblečení či ve vlasech. Místo nadávání na tento otravný plevel se raději pozastavme nad jeho léčivými účinky, které má jeho kořen i listy.

Lopuch podporuje činnost ledvin, dokáže zbavit naše tělo toxinů, hubí bakterie i plísně, upravuje látkovou výměnu. Trápí-li vás uhrovitá pokožka, tvorba lupů či nadměrné vypadávání vlasů, může vám pomoci nálev z lopuchu.

Nálev připravíme z 20 g sušeného kořene nebo listů a 2,5 dcl vody. Necháme ho vyluhovat v teplé vodě a potom přecedíme.


4. Mateřídouška

Tuto keříčkovitou bylinku s drobnými kvítky a silnou vůní můžeme najít hlavně na loukách, mezích a suchých travnatých stráních.

Léčivé účinky má nať mateřídoušky, která podporuje imunitní systém, ulevuje při revmatismu a bolestech svalů, mírní dráždivý kašel a zbaví nás nadýmání.

Trápí vás bolesti hlavy, závratě či nespavost? I s těmito problémy si mateřídouška dokáže poradit. Z mateřídoušky si lze připravit nejen čaj, hodí se také k masu, do nádivek nebo omáček.


5. Jitrocel

Léčivé účinky této nenápadné bylinky znali již antičtí lékaři. Jitrocel je známý jako přírodní prostředek proti kašli (v každé lékárně lze pořídit jitrocelový sirup proti kašli). Tím však výčet jeho schopností nekončí. Pomůže nám také při angíně, chřipce, zápalu plic, zánětech dýchacích cest, astma nebo trávicích potížích.

Tuto skromnou a nenápadnou bylinku ocení kuřáci, čistí totiž plíce a průdušky. Jitrocelový čaj má díky svým silným detoxikačním schopnostem své místo při očistě těla. Čistí krev, ledviny a pomáhá odvádět škodlivé látky z těla.

Poradí si i s mnohými kožními nemocemi a poraněními kůže, jako je škrábnutí, říznutí, popáleniny či bodnutí hmyzem. Stačí namočit do jitrocelového nálevu čisté plátno nebo kázu, přiložit na postižené místo a nechat několik hodin působit.

Čerstvé jitrocelové listy se díky svým hojivým a protizánětlivým účinkům používali při zástavě krvácení, dezinfekci ran a pro urychlení hojení. Tyto účinky mu získaly lidový název ranocel.

Léčivý čaj z jitrocelových listů připravíme přelitím jedné čajové lžičky jitrocele 250 ml vroucí vody, poté necháme 10 minut louhovat a popíjíme jednou až třikrát denně.

Jitrocelové listy se sbírají od června do září, v tomto období mají totiž nejsilnější koncentraci léčivých látek.


6. Měsíček lékařský

Celé léto zdobí mnohé zahrádky i některá rumiště zářivě oranžové květy měsíčku lékařského. Tuto bylinku proslavily její silné hojivé a protizánětlivé účinky.

Z květů měsíčku lékařského se vyrábí měsíčková mast i měsíčkový olej, který hojí rány, odřeniny, popáleniny i štípnutí hmyzem.


7. Černohlávek obecný

Tento léčivý plevel se hojně vyskytuje na loukách, trávnících zahrad či parků. Obvykle kolem něho projdeme bez povšimnutí, aniž si uvědomíme jeho hodnotu.

Antibiotické, antibakteriální, antivirové, antimykotické, adstringentní, tonizační, detoxikační, dezinfekční a protizánětlivé účinky – to je výčet blahodárných účinků, jimiž tento jinak nenápadný plevel působí na naše tělo.

Takto široká paleta účinků dělá z černohlávka pomocníka při mnoha potížích. Používá se při detoxikaci těla, zánětlivých onemocněních, vředech v ústech i v hrdle, zánětech a bolestech žaludku a střev i jako kloktadlo při angíně.

Černohlávek nám může také pomoci při hojení ran.


Zdroj: Wikimedia


Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek