KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

8 bylinek, které vám dokonale pročistí tělo

Detoxikaci těla lze podpořit některými bylinkami. Mnohdy se jedná o snadno dostupné bylinky, některé z nich patří dokonce mezi plevel. Podívejme se blíže na tyto účinné a často přehlížené rostliny, které vám dokáží dokonale pročistit tělo.

...

Ostropestřec Mariánský

1. Kopřiva dvoudomá

Nejlepší léčivka k očistě těla a k podpoře krvetvorby. Kopřiva čistí krev, posiluje imunitní systém. Vysoký obsah chlorofylu obsažený v kopřivě příznivě ovlivňuje metabolismus i ostatní fyziologické funkce. Kopřiva má kromě schopnosti odstraňovat z těla škodlivé odpadní látky mnohé další léčivé účinky.

Podporuje hojení žaludečních vředů, tlumí žlučníkové koliky, stimuluje činnost slinivky břišní, tiší astmatické záchvaty, pomáhá při léčbě zánětů močových cest, posiluje nervy, pomáhá proti chřipce a nachlazení. Kopřivu je možné užívat také zevně proti vyrážkám, lupům, kopřivce a padání vlasů.

Nejúčinnější je čerstvá kopřiva. Ta však obsahuje jed, který způsobuje nepříjemné pálení. Tento jed však lze snadno odstranit spařením vroucí vodou nebo sušením. Jelikož má kopřiva velmi silné detoxikační účinky na ledviny, neměl by se kopřivový čaj pít déle než 14 dní.

Kopřivový čaj pro detoxikaci těla připravíme přelitím dvou polévkových lžic kopřivové natě 1 litrem vroucí vody. Necháme 10 minut louhovat, čaj by měl mít světle zelenou barvu. Potom přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne.


2. Svízel

Existuje několik druhů svízele - svízel přítula, svízel syřišťový a svízel povázka Tyto druhy svízele patří mezi bylinky se silnými detoxikačními účinky. Svízel přítula je známý především jako otravný plevel, hojně rozšířený na polích, loukách i při plotech. Jméno přítula svědčí o jeho snadném způsobu šíření a o jeho otravnosti.

Svízel přítula se šíří nejen osivem obilnin, ale také zachycením nažek do srsti zvířat či na oblečení lidí. Sbírá se v době květů, suší se ve stínu či na slunci. Bylinka má hořkou chuť a nepříjemný zápach. Najdeme v ní hojné množství glykosidu galiosinu, asperulosidu i menší množství silice.

Svízel čistí ledviny, játra, slinivku břišní i slezinu. Detoxikační čaj ze svízele přítuly připravíme spařením jedné čajové lžičky svízele čtvrt litrem vody. Po spaření krátce vyluhujeme a popíjíme. Stejné účinky i stejný způsob použití mají další druhy svízele, svízel syřišťový a svízel povázka.

Svízel syřišťový se vyskytuje ve vyšších polohách. Jedná o vzpřímenou 30 až 60 cm velkou bylinku se zlatožlutými květy a silnou medovou vůní. Kvetoucí nať sbíráme v červenci. Svízel povázka je drobná bylinka s jemnými, žlutobílými kvítky, která se hojně vyskytuje na stráních a cestách.


Foto: Wikimedia

3. Řebříček obecný

Známá bylinka s protizánětlivými účinky, která se používá na čištění krve, k podpoře tvorby žluče a ke zmírnění žaludečních potíží. Řebříček se užívá také zevně na hemeroidy, dezinfekci ran a na záněty v dutině ústní. Mezi jeho další účinky patří schopnost zastavovat krvácení, včetně gynekologických krvácení.

Detoxikační čaj z řebříčku připravíme přelitím jedné čajové lžičky řebříčku čtvrt litrem vroucí vody. Necháme 5 minut luhovat, potom přecedíme a pijeme jednou až dvakrát denně jeden hrnek čaje. Kvůli obsahu thujonu, který je ve větším množství toxický, nelze čaj z řebříčku pít dlouhodobě nebo požívat jeho velké dávky najednou.


4. Hluchavka bílá

Nenáročná bylinka, kterou najdeme na stráních, v příkopech, u cest, na okraji lesů i na loukách. Kvete od jara do podzimu. Sbíráme nejen bílé květy, ale i celou nať kvetoucí rostliny. Nať slouží k vnějšímu použití, zatímco květy hluchavky se užívají ve formě čajového nálevu.

Květy hluchavky mají silné detoxikační účinky, jsou součástí různých bylinných směsí na detoxikaci těla. Hluchavka bílá je oblíbenou bylinkou, používanou na jarní detoxikaci těla. Květ hluchavky pomáhá také při léčbě bronchitidy, kašle, angíny, chřipky, při zánětu ledvin, močových cest i při onemocnění prostaty.

Čaj z květů hluchavky patří k nemnoha chutným a vonným čajům, které jsou oblíbené i u dětí. Hluchavka má jemné detoxikační účinky, nemá žádné vedlejší účinky, čaj z květů hluchavky je tedy možné pít i dlouhodobě. Čaj pro detoxikaci těla připravíme přelitím jedné čajové lžičky sušených květů hluchavky čtvrt litrem vroucí vody, necháme 5-10 minut luhovat, přecedíme a popíjíme dva až třikrát denně po dobu, kdy provádíme detoxikaci těla.


5. Měsíček lékařský

Nádherné žluté květy této bylinky jsou ozdobou mnohých zahrádek. Měsíček lékařský můžeme najít také na mnohých rumištích, kde roste jako plevel. Měsíček lékařský je bylinka se silnými antioxidačními i detoxikačními účinky, která zbavuje tělo škodlivých látek a chrání buňky před poškozením volnými radikály.

Měsíček podporuje činnost jater, čistí krev, spolu s řebříčkem a kopřivou se dokonce používá jako podpůrná léčba při nádorových onemocněních. K léčebným účelům se používají květy, listy i stonky bylinky. Čaj z měsíčku lékařského pomůže nejen při detoxikaci. Pomáhá také při chřipkách, nachlazení i při nemocech trávicího traktu.

Detoxikační čaj z měsíčku lékařského připravíme z květů tím, že 2 až 3 květy spaříme hrnkem horké vody, necháme luhovat, potom přecedíme a tento teplý čaj pijeme dvakrát denně. Měsíček lékařský se používá také zevně ve formě masti na špatně hojící se rány, jizvy po poranění, operaci, křečové žíly i při léčně kožních nemocí.


Foto: Wikimedia

6. Lopuch plstnatý

Tradiční otravný plevel, vysoký až 120 cm, jehož květy se zachytávají na oblečení v podobě plstěných fialových kuliček. Méně známé jsou detoxikační a léčivé účinky kořene lopuchu. Lopuch je dvouletá bylina, u jednoletých bylin se dobývá kořen na podzim, u dvouletých na jaře. Zásobní látky, které mají silné detoxikační účinky, se ukládají v kořeni na konci vegetačního období v prvním roce života rostliny. Po skončení vegetačního období v druhém roce života rostliny kořen dřevnatí a nezřídka dokonce vyhnívá.

Lopuch je velmi účinným prostředkem k čištění krve. Mezi jeho další léčivé schopnosti patří schopnost rozpouštět žlučové i močové kameny. Detoxikační čaj připravíme ze 4 gramů řezaného kořene lopuchu, který přelijeme čtvrt litrem vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut luhovat. Potom scedíme a pijeme 3 až 4krát denně mezi jídlem. Kořen lopuchu se užívá také zevně při plísňových onemocněních kůže. Spařené a lehce podrcené listy lopuchu pomáhají při otocích a svědivých vyrážkách.


Foto: Wikimedia

7. Puškvorec obecný

Známý již od starověku jako koření i jako léčivka. Jedná se o bahenní rostlinu z čeledi arónovitých, které se daří ve stojatých vodách. Puškvorec má vodorovně plazící se kořen, ze kterého vyrůstají až metrové mečovité listy.

Silné detoxikační účinky kořene puškvorce znali již ve starověké Indii. Kvůli těmto silným detoxikačním účinkům není doporučováno pít čaj z kořene puškvorce déle než tři týdny. Detoxikační čaj z puškvorce připravujeme pouze ze studené vody. Jednu čajovou lžičku kořene zalijeme čtvrt litrem studené vody a necháme přes noc vyluhovat.

Před podáváním mírně ohřejeme ve vodní lázni. Pijeme 1 až 2 hrnky chladného, neslazeného čaje. Je vhodné připravovat čaj ze sušeného kořene, čerstvý kořen může vyvolat zvracení. Kořen puškvorce pomáhá také při poruchách metabolismu, poruchách trávicího traktu, žaludečních vředech, onemocnění jater. Žvýkání sušeného kořene puškvorce pomáhá při odvykání kouření. Omývání špatně hojících se ran odvarem z puškvorce podporuje jejich hojení.

Foto: Wikipedia

8. Ostropestřec mariánský

Tento okrasný, majestátný bodlák, pocházející z oblasti Středomoří, je známý svými silnými detoxikačními a antioxidačními účinky i svými silnými schopnostmi podporovat regeneraci jaterních buněk.

Za své silné detoxikační schopnosti vděčí vysokému obsahu flavonolignanů, které detoxikují játra a zlepšují metabolismus jejich buněk. Plody ostropestřce mariánského se užívají jako účinný detoxikační prostředek pro čištění jater. Játra jsou nejdůležitějším detoxikačním orgánem, je proto třeba podporovat během detoxikace jejich funkci bylinkami.

Nejvhodnější bylinkou pro detoxikaci jater je ostropestřec mariánský. Semena této bylinky jsou považována za nejlepší přírodní lék na játra. Léčí nejen játra, spolu s nimi léčí také žlučník. Ostropestřec mariánský je bylinka, která účinně pomáhá při všech druzích jaterních onemocnění.

Pro detoxikaci jsou vhodná semena ostropestřce mariánského konzumovaná drcená a přidaná do zeleninových salátů nebo ve formě čaje. Prášek i čaj ze semen ostropestřce mariánského se užívá třikrát denně. Ze semen této byliny se vyrábějí tinktury nebo se z nich lisuje olej. Této rostlině se silnými léčivými účinky by se měly vyhýbat těhotné či kojící ženy a malé děti. Jelikož ostropestřec mariánský mírně zvyšuje krevní tlak, není rovněž vhodný obecně pro lidi s velmi vysokým krevním tlakem.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Dobře napsáno. Pro úplnost bych ještě přidal latinské názvy rostlin.