KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

8 činností, které vám pomohou předejít demenci

Demence je obávaná nemoc, často spojována s vyšším věkem. Vyšší věk však nemusí znamenat výskyt demence. O tom, zda nás postihne demence či nikoli, rozhoduje způsob našeho života.

...

Demence a její nejčastější typy

Slovo demence pochází z řeckých slov de a mens, což v překladu znamená „zbavení mysli“. Demence je dlouhodobý pokles mozkových funkcí, který se stále zhoršuje. Demence se zpočátku projevuje jako větší duševní únava, neschopnost se soustředit, neschopnost si snadno vybavit pojmy či zážitky, snížená pozornost, zpomalené reakce i neobratnost a pomalost v pohybu i jemné motorice. Tyto negativní změny vedou často k rozmrzelosti, depresi, pocitům zbytečnosti, ztrátě iniciativy a mnohdy i k omezování sociálních kontaktů. Úpadek mozkových funkcí nadále pokračuje, v konečném stádiu demence není nemocný schopen zvládnout ani základní sebeobsluhu, jako je např. sám se najíst či dojít si na WC.

Nejčastějším typem demence je Alzheimerova nemoc. Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zejména seniory. Alzheimerova nemoc způsobuje úbytek mozkové hmoty a nevratné patologické změny v mozkových buňkách. V průběhu nemoci postupně dochází ke zhoršování paměti a dalších funkcí mozku. Alzheimerova nemoc mění také sociální chování postižených. Při této chorobě dochází k úbytku acetylcholinu, látky potřebné pro vedení nervových vzruchů. Buňky postupně ztrácejí schopnost výměny informací, což má za následek narušení mozkových funkcí a demenci. Druhým nejčastějším typem demence je Pickova choroba, která je charakterizována zejména poruchou řeči. Demence může být také průvodním příznakem Parkinsonovy choroby, charakterizované poruchou hybnosti, nápadným zpomalením, celkovou ztuhlostí, ztrátou pohybové iniciativy a třesem.

Co dělat, aby nás demence nepostihla

Způsobem života výrazně ovlivníme, zda nás postihne demence nebo ne. Jak žít, aby nás demence nepostihla?

1) Trénovat mozek – mozek, podobně jako svaly, když není dostatečně namáhán, zakrní. Trénování mozku nezahrnuje pouze trénink paměti, trénink paměti je pouze jeden typ mozkového cvičení. Mozek se nejlépe cvičí různorodými aktivitami, činnostmi, u kterých je třeba přemýšlet. Ne náhodou mají lidé, vykonávající monotónní práci zvýšené riziko vzniku demence. Učit se novým věcem je možné i v pozdním věku. Návštěva různých přednášek, kurzů, četba odborné literatury a dalších hodnotných knih, učení se cizím jazykům či dalším novým dovednostem, to vše výrazně snižuje riziko vzniku demence. Vzniku demence brání také pestrá zájmová činnost, zejména různé druhy kreativních činností, návštěva výstav, divadel, koncertů. 

2) Mít dostatek pohybu – dostatek pravidelného pohybu přispívá nejen ke zdraví těla a k dobré fyzické i psychické kondici. Dostatek pravidelného pohybu snižuje také riziko vzniku demence. Pohyb zvyšuje přítok krve do mozku a tím i přívod kyslíku a živin, následně zvyšuje množství neuronů a nových spojení mezi nimi. Pohyb nemusí být sport, může jím být i svižná chůze, práce na zahrádce, turistika. Je třeba si zvolit takovou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit a kterou budete provozovat, alespoň 30 minut denně.

3) Dodávat mozku dostatečnou výživu – mozek potřebuje pro správné fungování dostatek živin, vitamínů, minerálů i dostatek tekutin. Hlavním zdrojem energie pro mozek je glukóza, kterou získává z příjmu sacharidů. Významnou část sacharidů by měly tvořit sacharidy s nižším glykemickým indexem. Po konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem dochází k rychlému vzestupu hladiny glukózy v krvi a k jejímu následnému prudkému poklesu. Prudké změny hladiny glukózy v krvi způsobují mimo jiné únavu a nesoustředěnost. Glykemický index snižuje vláknina, bílkoviny, i tuky, proto se doporučuje kombinovat ovoce s vysokým glykemickým indexem s rybami, masem, vejci, sýry, bílým jogurtem či tvarohem.

Mozek potřebuje pro správnou funkci také aminokyseliny, které jsou základní částí bílkovin, stavebních jednotek celého našeho těla. Mezi další nezbytné látky, které potřebuje mozek pro svoji správnou funkci, patří také antioxidanty. Mezi antioxidanty patří vitamíny A, C, E, beta karoten, kyselina listová, a minerály selen a zinek. Vitamíny B9 – kyselina listová, B6 – pyridoxin a B12 – kobalamin pomáhají zabránit zmenšování lidského mozku a tím i demenci. Mezi další látky, které náš mozek nutně potřebuje, patří omega-3 mastné kyseliny a lecitin. Omega-3 mastné kyseliny najdeme zejména v mořských rybách a plodech moře, řepkovém oleji, lněném semínku, sóje, pšeničných klíčcích, vlašských ořeších. Pestrá, pravidelná strava s dostatkem zeleniny, ovoce, ryb, libového masa, luštěnin, celozrnných obilovin, vajec, mléka, mléčných výrobků, oříšků a semínek, doplněná bylinkami, zelenými natěmi a kořením, je jedním z důležitých kroků prevence proti demenci. Je třeba nezapomínat ani na dostatek tekutin.

4) Nekouřit a nepít větší množství alkoholu – kouření škodí nejen našim plícím a srdci, kouření škodí také cévám. Kouření působí stahování cév a tím i nižší přísun kyslíku a živin do mozku. Při nedostatku kyslíku a živin nemůže mozek správně fungovat. Kouření zvyšuje také riziko vzniku cévní mozkové příhody, která bývá jednou z příčin vzniku demence. Riziko vzniku demence zvyšuje také nadměrné pití alkoholu. Naopak střídmé pití vína a piva posiluje naše zdraví.

5) Dopřát svému tělu dostatek spánku a odpočinku – dostatek spánku a odpočinku není luxus, ale potřeba našeho těla i našeho mozku. Během spánku se regeneruje celé tělo i mozek. Pro správnou funkci paměti je nezbytný dostatek spánku, ve spánku se analyzují události během dne a regeneruje se dlouhodobá paměť. K posílení činností mozku přispívá také dostatek odpočinku.

6) Správně zvládat stres – dlouhodobý stres škodí nejen našemu tělu, ale i našemu mozku. Dlouhodobý stres výrazně zvyšuje riziko vzniku demence. Podle nových vědeckých výzkumů mají kliďasové nižší pravděpodobnost, že je postihne demence, než lidé, kteří se zbytečně nervují či trápí. Jedním ze způsobů, jak správně zvládat stres, je relaxace, modlitba a meditace. Tyto činnosti mají významné antistresové působení. Modlitba a meditace vytvářejí také nové spoje mezi nervovými buňkami mozku, čímž výrazně snižují riziko vzniku demence.

7) Setkávejte se s lidmi – choďte mezi lidi, buďte společenský aktivní, setkávejte se se svoji rodinou, se svými přáteli. Mimo jiné tím snížíte riziko vzniku demence.

8) Hlídejte si svůj zdravotní stav – udržujte si fyziologické hodnoty krevního tlaku, krevního cukru i krevních tuků. Dlouhodobé vyšší hodnoty krevního tlaku, krevního cukru i krevních tuků mohou poškodit cévy a tím zvýšit riziko vzniku demence. K dobrému zdravotnímu stavu patří také udržovat si fyziologickou tělesnou hmotnost, obezita i podváha může poškodit vaše zdraví i váš mozek.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek