KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

9 čajů, které vám pomohou zhubnout

Čaj je starodávný lahodný nápoj plný zdraví. Některé čaje vám díky svým výjimečným účinkům na náš organismus dokonce mohou pomoci ke štíhlé linii. Vybrali jsme pro vás devět kvalitních čajů, které podporují hubnutí.

...

Černý čaj

Černý čaj obsahuje flavonoidy - látky, které mají na naše tělo detoxikační účinky. Detoxikace je doporučována před hubnutím. Pokud je tělo zaneseno škodlivými odpadními látkami, zadržuje mimo jiné nadbytek vody, což vám brání zhubnout. Kromě toho černý čaj potlačuje pocit hladu.

Zelený čaj

Zelený čaj patří k nejoblíbenějším čajům na světě. Je známý svými antioxidačními účinky. Zelený čaj nás může ochránit nejen před nemocemi srdce a cév, roztroušenou sklerózou a dokonce i před rakovinou. Může také pomoci zhubnout.

Pravidelné pití zeleného čaje vám pomůže odbourat tuky během fyzické aktivity. Kofein (thein), obsažený v zeleném čaji, nastartuje váš metabolismus, zatímco velké množství manganu začne odbourávat tukové zásoby. Antioxidanty zase pomohou očistit vaše tělo od odpadních látek.

Pokud chcete zhubnout pomocí zeleného čaje, zapomeňte na zelený čaj v sáčku i na nápoje s obsahem zeleného čaje. Tyto nápoje nemají na vaše hubnutí žádný vliv, často navíc obsahují hromadu cukru, který bude mít na váhu opačný účinek. Pouze čerstvý sypaný zelený čaj obsahuje dostatečné množství katechinů, látek nezbytných pro proces spalování tuků.

Kvalitní sypaný čaj poznáte podle toho, že je balen do neprodyšných metalických obalů, které nepropouštějí vlhko a světlo.

Zelený čaj připravíte snadno, stačí ho zalít vodou, jejíž teplota se pohybuje od 60°do 95°Celisa a nechat několik minut luhovat. Zelený čaj se pije bez sladidel a dalších přísad. Pouze tehdy můžete vychutnat jeho skvělou chuť i vůni.

Matcha tea

Čaj Matcha je speciální druh zeleného čaje, který se pěstuje na zastíněných kopcích Japonska. Z čajovníkových keřů se sklízejí pouze nejjemnější a nejzelenější lístky, které se ručně rozemelou na jemný prášek. Čaj Matcha je proto nejdražším zeleným čajem na světě.

Síla Matcha tea se projevuje během fyzické aktivity. Matcha dokáže zvýšit schopnost vašeho těla spalovat kalorie až čtyřnásobně. Matcha tea je doslova nabitý antioxidanty, obsahuje jich mnohem více než granátová jablka a borůvky, považované za super potraviny.

Tajemství Matcha tea spočívá v tom, že pracuje jako blokátor tuků. Naváže se na tukové buňky a zabrání jim proniknout do těla. Tuk je nucen projít pouze střevním traktem. Zanedbatelné nejsou ani silné detoxikační účinky Matchi.

Matcha se mele na extrémně jemný prášek, který je následně prodáván. Příprava čaje má svůj tradiční postup, ale v našich podmínkách si vystačíte s čímkoliv, v čem můžete prášek pořádně protřepat s horkou (nikoliv vařící) vodou. Čaj je nutné protřepávat tak dlouho, dokud se na jeho povrchu neobjeví hustá pěna.

Při nákupu Matcha tea si všímejte odstínu zelené barvy. Čím má čaj zelenější barvu, tím je kvalitnější.


Matcha tea; Foto: Wikimedia

Bílý čaj

Bílý čaj obsahuje velké množství antioxidantů i minerálů. Kromě toho, že vás osvěží, vám také pomůže zbavit se nadbytečných kil. Bílý čaj podporuje odbourávání tuků z tukových zásob a brání ukládání tuku do tukových buněk. Můžete ho podobně jako zelený čaj pít horký nebo také studený.

Čaj yerba maté

Yerba maté je oblíbeným čajem, který vám pomůže zhubnout. Nejedná se o čaj v pravém slova smyslu, yerba maté totiž není připravována z lístků čajovníku, ale z lístku cesmíny paraguayské. Cesmína paraguayská je stále zelený keř rostoucí v Jižní Americe.

Yerba maté snižuje chuť k jídlu, zahání pocit hladu, zrychluje metabolismus, podporuje spalování tuků a snižuje jejich schopnost uložit se v těle jako zásobní tuk. Vaši snahu zhubnout podpoří také detoxikační, povzbuzující i antidepresivní účinky čaje yerba maté.

Při hubnutí nezřídka pociťujeme únavu a mírnou depresi. Krátkodobý pocit nadšení nezřídka vystřídá únava, nechuť k pohybu a touha po sladkém či jiném kalorickém jídle. Potřebujeme povzbudit, zahnat chuť na sladké i špatnou náladu. V tom nám může maté bez problémů pomoci.

Maté můžeme připravit jako běžné čaje. Maté zalijeme horkou vodou a necháme 5 až 10 minut luhovat, následně scedíme a popíjíme. Yerba maté dnes nabízí také řada čajoven, kde nám ho naservírují v tykvové nádobě, nazývané kalabasa. Popíjíme ho bombilou, brčkem z bambusu nebo z kovu.

Čaj rooibos

Roiboos (v překladu „červený keř“) není rovněž pravý čaj. Vyrábí se ze dřeva červeného keře rostoucího v hornatých oblastech jižní Afriky. Rooibos obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek.

Rooibos snižuje hladinu glukózy v krvi, vysoký krevní tlak, působí příznivě na kvalitu pleti. Silné antioxidační účinky mu propůjčuje vysoký obsah flavonoidů. Rooibos vám pomůže při hubnutí tím, že snižuje chuť na sladké. Jeho mírně sladká lahodná chuť uspokojí vaši touhu po sladkém a ochrání vás tak před nabíráním kil.

Rooibos podpoří vaše hubnutí také svými detoxikačními účinky. Jeho další výhodou je, že neobsahuje kofein. Můžete ho proto vypít libovolné množství. Rooibos je vhodný i pro malé děti.


Čaj rooibos; Foto: Wikimedia

Čaj Pu-erh

Pu-erh patří k nejstarším čajům na světě. Tento červený čaj je díky svým léčivým účinkům nazýván „čínský penicilín“. Pu-erh se vyrábí z černého čaje. Kromě detoxikačních účinků působí také jako přírodní antidepresivum i jako podpora při koncentraci a dalších činnostech mozku.

Stejně jako černý čaj, Pu-erh potlačuje pocit hladu. Jeho schopnost pomoci vám zhubnout spočívá také v silných detoxikačních účincích. Nevýhodou je jeho zemitá chuť, která nemusí každému vyhovovat.

V žádném případě se nedoporučuje překrýt ji cukrem (!). V obchodech je k dostání také Pu-erh s přírodními aromatickými látkami, které překryjí jeho zemitou chuť. Můžete ho také osladit zelenými lístky stévie, rostlinky, která má sladkou chuť a nulový obsah kalorií.

Čaj Oolong

Oolong je druh čínského čaje, zpracovaného tak, že se čajové lístky nechávají zvadnout na prudkém slunci, následně procházejí procesem oxidace a rolováním, aby z nich byla vytlačena buněčná šťáva. Tento netradiční způsob výroby dodává čaji Oolong účinky, které v lidském organismu podporují proces spalování tuků a hubnutí.


Čaj Oolong

Čaj Lapacho

Čaj Lapacho nepatří mezi pravé čaje. Jedná se totiž o výluh z kůry stromu Lapacho. Čaj Lapacho vám pomůže zhubnout zejména díky svým detoxikačním účinkům.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek