KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

9 varovných signálů našeho těla, které bychom neměli přehlédnout

Naše tělo zpravidla téměř vždy vysílá signály, kterými nás varuje před vážnými zdravotními problémy. Mnohdy tyto signály v honbě za povinnostmi přeslechneme. Podívejme se na 9 signálů našeho těla, kterým bychom ale měli každopádně věnovat pozornost.

...

1. Bolest hlavy

Bolest hlavy zná spousta lidí, za jejím vznikem často stojí nadměrný či dlouhodobý stres. Pokud váš však často přepadá příšerná bolest hlavy spojená se ztuhlým krkem, slabostí a změnami vidění, je nutné okamžitá návštěva lékaře.

Vaše tělo vás totiž tímto způsobem varuje před cévní mozkovou příhodou nebo před nádorovým onemocněním mozku nebo epilepsií.

Náhlá, trýznivá, nesnesitelná bolest hlavy může být signálem krvácení do mozku. V tomto případě je třeba ihned volat pohotovost.

Netřeba rovněž dodávat, že i bolest hlavy způsobená stresem je znamením vašeho těla, že váš životní styl není dlouhodobě udržitelný a dříve či později vám způsobí zdravotní potíže.

2. Potíže s dýcháním

Pokud se zadýcháte při běhu či jiné zvýšené fyzické námaze, je vše v pořádku. Jestliže se však zadýcháváte při pomalé chůzi či jiné malé zátěži nebo dokonce v klidu, měli byste zbystřit pozornost.

Může se totiž jednat o vážné onemocnění srdce nebo přítomnost krevní sraženiny.

3. Bušení srdce

Buší vám srdce jako splašené a přitom nejste po žádné velké fyzické námaze, jako je například běh do kopce, ani vás nic nevyděsilo či jinak nerozrušilo? Příčinou může být fibrilace srdečních síní.

Jedná se o vážný problém, který může vést k selhání srdce. Nečekejte, až vás to přejde a okamžitě navštivte lékaře.

4. Změny na kůži

Změny na kůži nemusí být pouze kosmetickým defektem, mohou znamenat vážné zdravotní problémy. Například bulka na prsou bývá často projevem rakoviny prsu.

Ani kožní znaménka nejsou neškodná. Náhlá změna jejich barvy, tvaru, velikosti bývá znamením kožního melanomu, známým jako rakovina kůže. S návštěvou lékaře neotálejte ani v případě, pokud začne kožní znaménko krvácet nebo se loupat.

5. Zažívací potíže a bolesti břicha

Přepadla vás náhlá nevolnost a pocity na zvracení spojené s pocením? Nečekejte, až vás to přejde a spěchejte k lékaři. Vaše tělo vás totiž upozorňuje na srdeční záchvat.

Trpíte častými či silnými bolestmi břicha? Nepřebíjejte tyto bolesti léky a raději věnujte pozornost tomuto příznaku. Jedná se totiž o signál, kterým vás tělo upozorňuje na vážné zdravotní problémy.

Bolestmi břicha nás tělo může upozornit na probíhající zánět pobřišnice, slinivky břišní, žlučníku, slepého střeva, močového měchýře, u žen rovněž zánětu dělohy nebo vaječníku.

Tímto způsobem se mohou ohlásit vředy žaludku, dvanácterníku nebo rakovina tlustého střeva či rakovina vaječníků.

Je proto dobré neignorovat časté či silné bolesti břicha a navštívit zavčasu lékaře. Pokud máte bolesti pravidelně, je nesmysl předpokládat, že jen tak samy od sebe odezní.

6. Otoky

Otoky nohou či chodidel jsou nejen nepříjemné, mohou být příznakem vážných nemocí. Může se jednat o problémy s cévním systémem nebo se srdcem. Tímto způsobem se může ohlašovat také nedostatečný funkce jater, ledvin nebo štítné žlázy.

Otoky nohou mohou být také projevem diabetu mellitu. Diabetes je onemocnění, které je velmi nenápadné.

Díky tomu zůstává dlouho skryté, což může mít velmi nepříznivé důsledky v podobě pozdních komplikací diabetu, jako je například diabetická noha, selhání ledvin či poškození až ztráta zraku.

Nateklá chodidla mohou být příznaky srdečního selhání, kdy srdce nedostatečně pumpuje krev a srdeční chlopeň se dostatečně nezavírá. Srdeční nedostatečnost doprovází také dušnost a nadměrná únava.

Otékat vám mohou nejen nohy, můžete mít otoky v obličeji, v oblasti zápěstí i v jiných částech těla. V tomto případě se nejedná pouze o kosmetický problém. Tímto způsobem se totiž ohlašuje onemocnění ledvin.

7. Nadměrná únava

Máte za sebou náročný den či náročný fyzický výkon? V tomto případě je zcela normální, že se cítíte unavení. Jestliže vás však trápí únava i po několikadenním odpočinku a spánku, je třeba zbystřit pozornost.

Může se jednat o anémii, nemoci srdce nebo ledvin. Příčinou nadměrné únavy může být také dlouhodobý nebo silný stres. Únava vlivem dlouhodobého stresu může vyústit v chronický únavový syndrom.

8. Nechtěné výrazné hubnutí

Kdo by nechtěl být štíhlý! Štíhlost je touhou mnohých žen a není divu, že se radují, když najednou začnou ubývat na váze. Nechtěný úbytek na váze však v žádném případě není důvodem k radosti.

Pokud jste za měsíc zhubli více než 5 % vaší tělesné hmotnosti nebo 10 % v průběhu roku a současně nedržíte žádnou přísnou redukční dietu ani tvrdě necvičíte, vaše tělo vám ohlašuje zdravotní problém.

Může se jednat o diabetes, zvýšenou činnost štítné žlázy, rakovinu nebo přítomnost střevních parazitů. Vyvážená strava a žádná dlouhodobá změna ve výdeji energie by naopak vždy měla vaší současnou váhu udržovat.

9. Nadměrná žízeň

Pijete dostatek vody i neslazených nápojů a přesto nemůžete uhasit žízeň? Nadměrnou žízeň obvykle provází zvýšené močení. Obvykle se tímto způsobem ohlašuje diabetes 1. a 2. typu nebo žíznivka (diabetes insipidus).

Za vznikem žíznivky stojí nedostatek antidiuretického hormonu, který zabraňuje nadměrnému úniku vody do moči. V obou případech byste samozřejmě měli co nejdříve vyrazit k lékaři.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek