KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

ABSI – Index tvaru těla a neomylný ukazatel zdraví

Body Mass index, nazývaný BMI-index, zná téměř každý a každý si jej aspoň jednou v životě zkusil vypočítat. Lidem, kteří bojují s nadbytečnými kily, je důvěrně známým. Ukazuje jim totiž, kolik by měli vážit. V poslední době se však objevil nový index, takzvaný ABSI (A Body Shape Index) ABSI index tvaru těla. Co tento index tvaru těla přináší oproti BMI-indexu nového?

...

Proč nestačí BMI-index?

BMI-index informuje pouze o tělesné hmotnosti. Ukáže vám, zda máte obezitu, nadváhu, normální tělesnou hmotnost či podváhu. Už vám ale neukáže, do jaké míry se na vaší tělesné hmotnosti podílí tuk a do jaké míry svaly. Neodhalí vám ani rozložení tuku ve vašem těle.

Stodesetikilový kulturista, pyšnící se mohutnými svaly, má stejné BMI jako stejně vysoký stodesetikilový tlouštík s množstvím tuku v oblasti břicha, pro kterého je pohyb úhlavní nepřítel. Oběma ukazuje BMI-index, že jsou obézní, což v případě kulturisty vůbec není pravda. Jeho tělesná hmotnost je totiž na rozdíl od tlouštíka s velkým břichem tvořena z velké části svalovou hmotou.

Obezita s sebou přináší mnohé nemoci. Riziko jejich vzniku vám však BMI-index není schopen jakkoliv odhalit. Pro sportovce se dokonce BMI-index vůbec nepoužívá, neboť jeho vypovídající hodnota je v tomto případě naprosto zavádějící. BMI-index nám totiž stanovuje pouze poměr mezi výškou a váhou.

Důležitý je obvod pasu

Důležité je nejen to, kolik vážíte, ale také jaký je váš obvod pasu. Obvod pasu vás informuje o množství tuku uloženého v oblasti břicha. Udává se, že obvod pasu zdravé ženy by měl být do 80 cm a obvod zdravého muže do 94 cm. V USA se považuje za hraniční hodnotu obvod pasu u žen 88 cm a u mužů 102 cm.

Ani obvod pasu však nemusí sám o sobě vypovídat o skutečném stavu obezity a výši rizika zdravotních komplikací. Je třeba brát v úvahu také výšku, stejný obvod pasu u menšího a vyššího člověka vypadá zcela jinak, včetně pravděpodobnosti možných zdravotních rizik.

Druhy břišního tuku

Pohled na břicho, jehož tuk zakrývá břišní svaly, nepůsobí dobrým estetickým dojmem. Avšak přebytečný břišní tuk není pouze kosmetický problém. Nadbytek břišního tuku je dokonce zdraví nebezpečný. Nadbytek břišního tuku představuje zvýšené riziko nemocí srdce, cév i vzniku diabetu mellitu 2. typu.

Břišní tuk je tvořen dvěma typy tuků, podkožním a viscerálním. Podkožní tuk leží přímo pod kůží a na horní části břišních svalů. Jedná se o typ tuku, který zakrývá břišní svaly. Hlouběji v břiše pod svaly, okolo i uvnitř orgánů, se nachází další typ tuku, viscerální (útrobní) tuk. Určité množství viscerálního tuku naše tělo potřebuje, úkolem tohoto tuku je chránit orgány. Nadbytek takového tuku se projevuje nejen velmi vystouplým břichem, představuje také velké riziko vzniku zdravotních problémů.

Oba tyto tuky v oblasti břicha jsou rizikové pro vznik nemocí srdce, cév, spánkové apnoe, diabetu mellitu a různých forem zhoubného nádorového onemocnění. Avšak nadbytek útrobního tuku je mnohem rizikovější.

Podle některých vědeckých studií je spojován s vyššími hodnotami C-reaktivního proteinu (CRP), což je ukazatel zánětu v těle. Při nadbytku viscerálního tuku v oblasti břicha dochází k neustálému uvolňování prozánětlivých molekul do těla. Výsledkem jsou nemoci srdce a další zdravotní potíže.

Nadbytek útrobního tuku je typický pro muže a ženy s postavou typu jablko. Jednou z hlavních příčin vzniku nadbytku viscerálního tuku v oblasti břicha je zejména vysoký příjem fruktózy a glukózo-fruktózového sirupu. Viníkem nadbytku viscerálního tuku v oblasti břicha je také nadbytek sacharidů ve stravě, zejména hojná konzumace potravin s vyšším glykemickým indexem. Nadbytek tuku v oblasti břicha výrazně podporuje také nedostatek pohybu.

Co je ABSI-index a co nám odhaluje?

ABSI-index je vzorec, který zahrnuje do výpočtu kromě výšky a tělesné hmotnosti také obvod pasu. Jeho tvůrci jsou americký endokrinolog Jesee Krakauer a jeho syn Nir. Tito vědci zjistili, že mnozí lidé, jejichž BMI-index je v normě, jsou ale podle ABSI-indexu ve zdravotním ohrožení.

Důvodem, proč jim hrozí riziko vzniku nemocí způsobených nadbytkem tuku v oblasti břicha, je hodnota jejich obvodu pasu. Míru zdravotního rizika ovlivňuje nejen celkové vyšší množství tělesného tuku, ale také jeho rozložení v těle.

ABSI-index je právem nazýván indexem tvaru těla a ukazatelem zdraví. Tento index vám odhalí, do jaké míry se na vaší tělesné hmotnosti podílejí svaly a do jaké míry se na ní podílí tuk. Svaly jsou sice těžší než tuk, jsou však méně objemné.

Jak se vypočítá hodnota ABSI-indexu

Na rozdíl od výpočtu BMI-indexu je výpočet ABSI-indexu mnohem složitější. Vzorec pro výpočet BMI-indexu je jednoduchý, vypadá takto:

http://www.bmi-kalkulacka.cz/wp-content/uploads/bmi-vzorec.png

Zatímco vzorec pro ABSI vypadá takto:


Co znamenají hodnoty ABSI-indexu

Hodnoty ABSI-indexu nám ukazují, zda máme nadbytek tuku v oblasti břicha a také, zda nám hrozí úmrtí na nemoci spojené s obezitou. Pokud máme některou z níže uvedených hodnot ABSI-indexu nebo dokonce vyšší, měli bychom se nad sebou zamyslet a změnit náš životní styl.

Hodnota 0,079 pro 30 ti letého muže a 0,077 pro 30 ti letou ženu

Hodnota 0,081 pro 40 ti letého muže a 0,078 pro 40 ti letou ženu

Hodnota 0,083 pro 50 ti letého muže a 0,079 pro 50 ti letou ženu

Hodnota 0,084 pro 60 ti letého muže a 0,081 pro 60 ti letou ženu

Hodnota 0,085 pro 70 ti letého muže a 0,083 pro 70 ti letou ženu

Hodnota 0,088 pro 80 ti letého muže a 0,085 pro 80 ti letou ženu

 

Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek