KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Anýz - výborné koření proti kašli i nadýmání

Hledáte úlevu od kašle či od nadýmání? Dříve než zamíříte do lékárny, vyzkoušejte drobná semínka anýzu. Anýz nejsou jen anýzové sušenky nebo anýzové cukroví. Tato maličká vonná semínka vám v mžiku mohou pomoci zbavit se otravného kašle i nepříjemného nadýmání.

...

Jedno z nejstarších známých koření

Domovem bedrníku anýz (Pimpinella anisum) je oblast Blízkého východu a Středozemí, odkud se rozšířil do různých koutů světa, včetně naší Republiky. Jedná se o bylinku z čeledi miříkovitých, dorůstající do výšky zhruba 60 cm.

Anýz je botanicky příbuzný s fenyklem, koprem a kmínem a spolu s nimi patří mezi nejstarší známá koření na světě. Záznamy o jeho používání sahají do doby starověkého Egypta. Ve středověku dokonce sloužil jako lék proti moru.

Od května do července rozkvete bílými květy, ze kterých se vyvinou silně aromatická semena. Jejich sladce kořeněná chuť připomíná lékořici s příchutí fenyklu.

Co najdeme v semenech anýzu

Pro anýz je typická také jeho charakteristická výrazná vůně, kterou má na svědomí silice, jejíž hlavní složkou je mentol. Mentol však není zásadní složkou anýzu, tou je éterický olej anetol, který mu dodává jeho sladkou a současně kořeněnou chuť.

Najdeme v něm také estragol, terpeny pinen a limonen. Anýz nám dodá také některé vitamíny skupiny B, zejména pyridoxin, niacin, riboflavin a thiamin, vitamíny A, C a také některé minerály, například měď draslík, vápník, mangan, zinek a hořčík.

Pomoc proti kašli

Trápí vás kašel? Vyzkoušejte léčivé schopnosti drobných semínek anýzu. Toto aromatické koření vám uleví od suchého kašle, a pokud jste zahlenění, podpoří vykašlávání. Obsahuje totiž látky, které zkapalňují průduškové hleny.

Látky obsažené v anýzu dokáží zabít některé bakterie. A nejen to, rovněž zklidní podrážděnou sliznici průdušek a podpoří její regeneraci.

Anýz patří k bylinkám, které působí na naše tělo velmi šetrně. Čaj z jeho semínek mohou pít i malé děti.

Aromatická vůně tohoto koření osvěží váš dech. Ne náhodou obyvatelé Indie a Pákistánu žvýkají semena anýzu pro osvěžení dechu. I vy můžete vyzkoušet tuto přírodní žvýkačku.


Bedrník anýz (Pimpinella anisum) ;foto: Wikipedia

Úleva od nadýmání

Anýz je staletími osvědčený prostředek proti nadýmání. Již ve středověku zbavoval naše předky nepříjemné plynatosti. Středověké spisy o něm hovoří jako o koření, které „zbavuje větrů i veškeré mrzutosti“.

Toto aromatické koření patří mezi základní bylinky proti nadýmání. Spolu s kmínem, fenyklem a koriandrem tvoří „bylinný čaj čtyř semen“, kterému nedokáže odolat žádné nadýmání.

Anýz si dokáže poradit nejen s plynatostí, navíc uvolní křeče, podpoří trávení a posílí žaludek. Jako jedno z mála koření je schopné odstraňovat bolesti.

Trápí vašeho kojence či batole průjem a bolí ho bříško? Vaše dítko zbaví potíží několik doušků anýzového čaje.

Drobná semínka anýzu jsou výborným prostředkem proti nechutenství. Anýz totiž stimuluje sekreci žaludečních šťáv, čímž zvyšuje chuť k jídlu.

Připravte si doma anýzový čaj nebo odvar

Z anýzových semen si můžeme připravit čaj nebo odvar. Čaj připravíme zalitím dvou čajových lžiček semen (nejlépe drcených) 250 ml vroucí vody. Necháme 10 až 15 minut vyluhovat, potom scedíme a popíjíme maximálně třikrát denně.

Anýzový odvar je silnější (a tím i účinnější) než anýzový čaj. Do 500 ml vody přidáme dvě polévkové lžíce anýzových semen, přivedeme k varu a povaříme 10 minut. Poté scedíme a popíjíme.

Anýz v kuchyni

Anýz nám může prokázat službu nejen ve formě čaje či odvaru jako účinný prostředek proti kašli a nadýmání.

Poslouží nám také k dochucení koláčů, cukrovinek, sušenek, pečiva, omáček, polévek nebo mas. Vyrábějí se z něho také alkoholické nápoje, například řecké ouzo nebo francouzský pastis.


Anýz si můžete vypěstovat sami

Pěstování anýzu není nijak náročné. Tato rostlinka potřebuje slunné stanoviště, chráněné před větrem a lehkou hlinito-písčitou půdu s dostatkem vápníku. Rostlinka je rovněž nenáročná na zálivku.

Semena se vysévají během března a dubna do řádků o hloubce 1 až 2 cm. Nemáte-li zahrádku, můžete zasadit semena do truhlíku nebo dokonce do většího květináče.

Asi po třech týdnech od výsevu se objeví maličké rostlinky, které pomalu rostou a v létě budou zdobit vaši zahrádku či balkón drobnými bílými květy.

V srpnu a září (po odkvětu), se objeví nezralé plody. To je období sklizně semen anýzu. Seřízněte květenství a sušte je zavěšené (semínka budou padat do podložky) nebo rozprostřené na suchém místě. V tomto případě je třeba oddělit semínka od stonku dotykem.

Semínka uchovejte v dobře uzavřené nádobě v suchu.

Pokud budete sbírat anýz v přírodě, pečlivě si jej prohlédněte a mějte jistotu, že jde skutečně o správnou rostlinku. Anýz je totiž velmi podobný jedovatému bolehlavu.


Autorka: Evžena Janovská

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek