KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Atopický ekzém – co zlepšuje a co zhoršuje jeho průběh

Atopický ekzém je vrozené zánětlivé onemocnění kůže, které člověka dokáže pořádně potrápit svěděním i svým vzhledem. Plochy drobných červených pupínků, které po určité době vysychají, tvoří na povrchu žlutou krustu a někdy mokvají, nepůsobí dobrým estetickým dojmem. Zvláště, vyskytnou-li se na tvářích, na dlaních či ve vlasech. Atopický ekzém se může objevit na kterémkoli místě na těle. Co je podstatou jeho vzniku? Co zlepšuje a co naopak zhoršuje jeho průběh?

...

Podstata vzniku atopického ekzému

Podstatou vzniku tohoto onemocnění je alergická reakce. Jedná se o nepřiměřenou reakci imunitního systému proti látkám, které se běžně vyskytují v přírodě a které jsou pro naše tělo neškodné. Látky, které vyvolávají tuto nepřiměřenou reakci, se nazývají alergeny. Alergeny najdeme v některých potravinách, můžeme je také vdechovat nebo můžeme s nimi přijít do kontaktu s pokožkou, oční spojivkou, nosní sliznicí. Ne každý alergik má atopický ekzém, atopický ekzém bývá dědičně podmíněný. Mnohdy je spojen s průduškovým astmatem nebo sennou rýmou, která je projevem pylové alergie. Atopický ekzém má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty.Léčba spočívá v adekvátní životosprávě a v kožní léčbě, která obvykle zahrnuje antihistaminika, léky proti alergii a masti obsahující kortikoidy.

Co zlepšuje proběh atopického ekzému?

Vyhýbání se alergenům – zejména těm, na které je atopik prokazatelně alergický,
k tomu slouží kožní a krevní testy. Mezi časté alergeny patří některé potraviny, jako jsou zrající sýry, ořechy, ryby, korýši, měkkýši, citrusy, kakao, čokoláda, kiwi, ananas, celer, sója, med, dráždivá jídla, což znamená hodně kořeněná a kyselá jídla, potraviny obsahující přídatné chemické látky. Dráždivý účinek může mít také nadbytek sacharidů, zejména hojná konzumace sladkostí, jako jsou sušenky, dorty, zákusky, cukrovinky, sladké pečivo. Častým alergenem bývá také lepek. Najdeme ho nejen v pšenici, žitě, ječmeni, ovsu a výrobcích z nich, ale i v potravinách, kde bychom ho nehledali a kde se skrývá např. ve formě zahušťovadel. Spolehlivou možností, jak se vyhnout alergenům, je číst složení výrobků na obalu.

Nošení oděvů z přírodních materiálů – bavlněné oblečení je vzdušné, nedráždí pokožku, zabraňuje pocení.

Studené obklady, studený krém, důkladné promazávání – studené obklady a studený krém pomáhají zbavit se úporného svědění. Důkladné promazávání různými přípravky pro lidi s citlivou pokožkou, jako jsou promašťující mléka, koupelové oleje, masti, pomáhá v léčbě tohoto onemocnění.

Dostatek spánku a odpočinku – mnohdy je obtížně realizovatelný díky úpornému svědění.

Sprchování vlažnou vodou - omezuje svědění.

Vytvoření hypoalergenního prostředí – je spolu s vhodnou stravou a promazáváním kůže základní podmínkou úspěšné léčby. Hypoalergenní prostředí znamená prostředí bez prachu, roztočů, dráždivých látek, jako je kouř z cigaret, kamen, což představuje časté uklízení a větrání. V bytě alergika nemají být koberce a další předměty, na kterých se snadno usazuje prach. Prostředí, ve kterém je peří, chlupy, kouř z cigaret nejsou vhodným prostředím pro alergika. Péřové polštáře peřiny nemají v bytě alergika co dělat.

Pobyt u moře – UV záření má pozitivní vliv na průběh atopického ekzému, čistý přímořský vzduch obsahuje minimum alergenů, mořská voda, zejména voda Mrtvého moře má antibakteriální účinky. Některé zdravotní pojišťovny přispívají alergikům a atopikům na ozdravné pobyty u moře.

Co zhoršuje průběh atopického ekzému?


Stres –stres vede ke zvýšenému rozsevu, zvýšené svědivosti, citlivosti, dráždivosti kůže a k celkovému zhoršení onemocnění.

Konzumace alergenů – častými alergeny nejsou pouze některé potraviny a koření, ale také chemické přídatné látky v potravinách, jako jsou barviva, aromata, ochucovadla, stabilizátory, zvýrazňovače barvy, a další.

Kouření – onemocnění zhoršuje nejen cigaretový kouř, ale také kouř z kamen.

Dráždivé látky – mezi ně patří nátěrové hmoty, lepidla. Atopik by neměl s těmito látkami pracovat. Dráždivé účinky těchto látek se snižují větráním.

Prostředí plné alergenů – prostředí plné prachu, roztočů, pylu. Byt vybavený koberci, těžkými závěsy, spoustou předmětů, které chytají prach, péřovými polštáři, peřinami, plyšovými hračkami, domácími mazlíčky, zejména kočkami a hlodavci není vhodný pro atopika.

Různá onemocnění – onemocnění zhoršuje průběh atopického ekzému. Nemusí se jednat o žádné vážné onemocnění, ke zhoršení atopického ekzému mnohdy stačí běžné nachlazení a rýma.

Propocení – vyvolává silné svědění kůže. Propocení je možné omezit udržováním přiměřené teploty v bytě, cca 20 °Celsia a přiměřené vlhkosti, což je 40 až 50% vlhkost.

Některé hygienické a kosmetické prostředky – běžné hygienické prostředky, jako je mýdlo, sprchové gely, parfémy, pěny do koupele a další prostředky, které obsahují chemické látky, dráždí pokožku a zhoršují průběh onemocnění.

Oblečení z nevzdušných umělých látek – tyto materiály dráždí kůži, zvyšují pocení, čímž zhoršují průběh onemocnění. Pro atopiky není vhodná ani vlna, vlna je sice přírodní materiál, dráždí však jejich přecitlivělou pokožku.

Aviváže a mnohé prací prášky – tyto prací prostředky dráždí pokožku. Při praní oděvů je doporučováno používat prací prostředky pro atopiky. Je třeba se vyhnout změkčovadlům, aviváži, běžným pracím práškům. Prádlo je nutné důkladně vymáchat.

Dlouhé koupele v horké a studené vodě

Nedostatek odpočinku, nočního spánku

U žen hormonální změny – hormonální změny, jako je menstruace, porod, menopauza zhoršují průběh onemocnění.

Počasí – na jaře, na podzim, v horkých letních dnech a při velkých mrazech dochází ke zhoršení atopického ekzému.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek