KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Bavte se a hubněte cvičením Nia!

Skutečnost, že pohyb přináší radost, platí v plné míře pro cvičení Nia. Během tohoto cvičení se bavíte podobně jako během tance. Podobně jako tanec, i cvičení Nia vyjadřuje spontánně emoce a vede k uvědomování si vlastního těla i k radosti ze života.

...

Princip cvičení Nia

Nečekejte žádné klasické cvičení, které provádíme ve fitness centrech nebo doma podle videa. Nia je směsí jógy, Alexandrovy a Feldenkraisovy metody (netradičních terapií), bojových umění (aikido, tai chi, taekwondo) i různých druhů tance, jako je například jazzdance, moderndance, duncandance.

Tyto rozličné prvky jsou sladěny v harmonický celek, který prospívá našemu tělu i naší psychice. Cvičení je provozováno při různých stylech hudby, nechybí ani pop, elektronika, jazz, hip hop.

Není náhoda, že se cvičí naboso. Pokud se totiž dotýkáte podlahy přímo ploskou nohy, cítíte rovnou odpověď na každý svůj pohyb a cviky budete provádět lépe.

Jelikož při cvičení jde o radost z pohybu a o uvědomování si vlastního těla, každý cvičí tak, jak se zrovna cítí a jak mu jeho tělo dovoluje. K tomu rovněž pomáhají tři verze obtížnosti, ve kterých lze provádět všechny cviky. Na rozdíl od klasického aerobiku nebudete nikdy cvičit špatně, přestože váš pohyb nebude stejný jako pohyb trenérky.

Jak vzniklo cvičení Nia

Název cvičení Nia pochází z anglických názvů Neuromuscular Integrative Action (neurosvalová integrační činnost) a Non-Impact Aerobics (aerobic bez dopadu). Autory tohoto jedinečného cvičení jsou Američané Debbie Rosas a Carlos AvaRosas. Vzniklo v roce 1983 v San Franciscu, odkud se během let postupně rozšířilo do celého světa.

Autorům cvičení Nia připadal klasický aerobik velice nudný, omezující, nenápaditý, chtěli proto vytvořit takové cvičení, které bude lidi bavit, které pro ně bude doslova zábavou a současně prospěje zdraví jejich těla i mysli.

Výsledkem je cvičení Nia, cvičení doslova překypující pestrostí a variabilitou cvičení. Při Nia neděláte žádné přesné, strojové pohyby, vaše pohyby jsou naopak zcela přirozené. Procítění jednotlivých pohybů, sladění těla a mysli – to je jedna za zásad Nia.

Podle autorů tohoto cvičení naše tělo velice dobře ví, který pohyb mu prospívá. Rozhodně se  nejedná o monotónně opakované cviky, které provádíme ze zvyku, bez prožitku a které provádíme pouze proto, abychom zhubli nebo si zpevnili postavu. Samozřejmostí (a to by nemělo být) je přemáhání bolesti.

Mottem Debbie Rosas a Carlose AvaRosas a tím i samotného cvičení Nia je Přestaňte cvičit, začněte se hýbat.”


Nia prospívá našemu tělu i naší mysli

Cvičení Nia sice působí jako spontánní cvičení, jedná se však o velice promyšlené cvičení, které vychází z poznatků anatomie a nervosvalové činnosti. V tom spočívá jeho prospěšnost pro naše zdraví. U tohoto jedinečného cvičení bychom marně hledali nevýhody, zato najdeme spoustu výhod.

Uvědomování si a ovládání svých pohybů i jejich dynamické střídaní – to je tajemství blahodárného působení tohoto cvičení na naše zdraví. Nia zlepší vaši fyzickou kondici, podpoří rozvoj pružnosti, ohebnosti, obratnosti, síly i citu pro rovnováhu. Posílí svaly, odbourá stres, zlepší držení vašeho těla, podpoří hubnutí a pomůže vám k lepší postavě.

Nia působí pozitivně na vaše srdce, cévy, plíce i na vaše klouby. Cvičení Nia vás zbaví stresu, dodá vám dobrou náladu a naučí vás více si uvědomovat své tělo a mít k němu lepší vztah. Rovněž vás naučí radovat se ze života.

Nia mohou cvičit fyzicky zdatní jedinci i naprostí začátečníci s nízkou fyzickou kondicí. Jelikož cvičení Nia nezatěžuje klouby, mohou ho cvičit také obézní jedinci, kardiaci i lidé, trpící bolestmi pohybového aparátu. Nikdy není pozdě začít cvičit Nia, může cvičit každý, bez rozdílu věku a pohlaví.

Co vás čeká na lekcích Nia?

Na lekcích Nia vás čeká spousta pohybu a také spousta zábavy. Nudit se rozhodně nebudete. Po rozehřátí vás čeká příjemná hudba, která se mění podle momentálního stylu cvičení a samotné cvičení, které je kombinací taneční choreografie, relaxačních prvků i energických výpadů, inspirovaných bojovým uměním.

Během cvičení Nia se budete chvílemi pohybovat, jako kdybyste plachtili po moři, vzápětí si budete připadat jako na zápase a náhle se octnete na tanečním parketu. To vše zažijete během cvičení Nia.  

Návodem k provádění pohybu je nejen pohled na instruktorku, vaše tělo je do značné míry vedeno hudbou, vaší uvolněnou myslí a vaší představivostí.

Výbava na cvičení Nia je velice nenáročná, stačí vám pouze pohodlné oblečení. Obuv nepotřebujete, Nia se cvičí naboso.

Nia je ve světě velice oblíbené cvičení, u nás si však teprve začíná získávat svou přízeň. Certifikovaných lektorů je zatím velmi málo. Lekce lze navštěvovat pouze v Praze a Českých Budějovicích. Naštěstí lze cvičit podle internetových stránek Nia, videa s cvičením Nia lze najít i na Youtube.

Vyzkoušejte cvičení Nia, bavte se, hubněte a zlepšujte svojí fyzickou i psychickou kondici! 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek