
Co to je retro-běh
Ne, nejde tu o běh spojený s poslechem retro muziky, ani o běhání v retro-šortkách. Mluvíme tu o běhání pozpátku.
Jde o velmi intenzivní a efektivní trénink. Navíc jde o bezpečnější sport než klasický běh, snižuje se při něm totiž riziko poranění zad a nohou. K tomu si potrénujete rovnováhu.
Proč je běh pozpátku tak účinný?
I obyčejný běh spaluje mnoho kalorií, ale ve srovnání s ním u retro-běhu zapojíte více svalů, z nichž za zmínku stojí především čtyřhlavý sval stehenní. Díky tomu tento sport plnohodnotně nahradí cvičení v posilovně.
100 kroků pozpátku se vyrovná 1000 klasickým krokům! Jedno kolečko běhu nazad je pak zhruba totéž, co šest klasických koleček běhu kupředu. Skvělý způsob, jak ušetřit čas, nemyslíte?
Výhody retro-běhu
Posilujete svaly nohou bez rizika poškození kloubů. Retro-běh posiluje nohy, ale nenamáhá kolena. Tento trénink také zapojí svaly, které zůstávají jinak nevyužity: svaly bérce, trojhlavý sval lýtkový a čtyřhlavý sval stehenní.
Prevence úrazů kolen. Při pravidelném běhu dopředu se stále opakují pohyby, které mohou vést k problémům s koleny. Běh nazad snižuje tlak na kolenní kloub. Zlepšuje se vaše rovnováha a tím se cvičení stává bezpečnějším. I proto je retro-běh často doporučován na rehabilitacích lidem po úrazech.
Rozvinete si periferní vidění a schopnost balancovat. Vzhledem k tomu, že nemáte oči vzadu, musíte se spolehnout na periferní vidění a sluch. Zlepšíte svou schopnost koordinace.
Běh má příznivý účinek na mozek. Pokud budete střídat klasický běh s během nazad, zároveň tím přinutíte mozek pracovat odlišnými způsoby. Vytvoří se nová nervová spojení.
Zlepšíte svůj postoj. Při běhu nazad, držíte tělo ve vzpřímené a přirozené pozici. Tato technika také méně zatěžuje dolní část zad než klasický běh. Naučíte se tak držet záda vzpřímeně a držet hezký postoj.
Posílíte hruď a celý trup. Při retro-běhu vám pracují břišní svaly. Tento běh totiž nedovoluje běžet v předklonu.
Rady na závěr
Pokud se rozhodnete tuto zajímavou variantu běhu vyzkoušet, najděte si k běhu místo s minimem překážek. Ideální je hřiště nebo stadion, kde se můžete plně soustředit jen na trénink a nedělat si starosti s překážkami, zatáčkami nebo jinými lidmi.
Začněte s chůzí a postupně zvyšujte svou rychlost.
Bojíte se začít rovnou venku na očích cizím lidem? Pak si tuto techniku zkuste nejprve na běžícím pásu. A ven jděte až budete mít rovnováhu zcela pod kontrolou.
Nebojte se toho a zkuste to!
Komentáře (0)