KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Chcete být zdravá a krásná? Kontryhel je pro vás jasná volba

Pokud existuje bylinka na všechny problémy, které se týkají žen, tak je to kontryhel. Kontryhel je bylinkou používanou nejen při gynekologických problémech. Pomáhá i při dalších problémech, které trápí ženy, jako je například obezita, akné a další vady na pleti.

...

Kontryhel – král ženských bylinek

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) lze bez nadsázky nazvat „králem ženských bylinek. Tato nenápadná bylinka je řešením všech ženských problémů, nejen těch gynekologických. Kontryhel může pomoci při kožních problémech, hubnutí, zlepší kvalitu spánku, dodá energii a dobrou náladu. Rovněž je osvědčeným a účinným detoxikačním prostředkem.

Tato vytrvalá bylinky je vybavená dlouhým oddenkem, pokrytým zbytky odumřelých listů, z něhož vybíhá přízemní růžice tuhých listů tvarů ledviny. Po ránu můžeme vidět na jejích listech malé kapičky rosy, díky tomu si tato léčivá bylinka vysloužila lidový název „rosička“.

Od května do září zdobí konec lodyhy drobné žlutozelené kvítky, sdružené v květenství podobným klubku.

Kontryhel je velice rozšířenou bylinkou, najdeme ji v celé Evropě, severní Asii a východní části Severní Ameriky v nížinách, na horách, loukách, prameništích, světlých vlhčích lesích u cest a potoků. 

Léčivá síla kontryhelu

Lidé dříve sbírali drobné kapičky rosy na listech kontryhelu, protože věřili v jejich magickou moc. Tyto kapičky rosy sice žádnou magickou ani léčivou moc nemají, zato nať a listy kontryhelu se mohou pochlubit nemalým množstvím zdraví prospěšných látek. Najdeme v nich vitamín C, třísloviny, hořčiny, silice a další látky.

Díky těmto látkám nám může tato nenáročná léčivka pomoci při mnoha potížích a problémech. Kontryhel je sice hlavně bylinka na všechny ženské problémy, včetně hubnutí a léčby akné, může nám však pomoci i při potížích, které mohou postihnout každého z nás bez ohledu na pohlaví.


Kontryhel lze použít například při nemocech žaludku, zánětech střev, plynatosti, průjmu, ledvinových kamenech. Díky svým protizánětlivým účinkům je používán při léčbě zánětů horních dýchacích cest, angínách, kožních zánětů, zánětů vaječníků a dalších zánětlivých onemocněních.

Mezi další schopnosti této léčivky patří zastavovat krvácení, podporovat hojení ran (včetně hnisavých), vředů a čistit krev.

Kontryhel – přírodní lék na ženské problémy

Schopnost kontryhelu zastavit krvácení ocení ženy se silnou menstruací. Kontryhel je řešením i pro ženy, kterým se z jakýchkoliv příčin (kromě těhotenství) nedostavila menstruace. Mezi další schopnosti této ženské bylinky patří totiž podpora prokrvení pánve a dělohy. Rovněž odstraní projevy premenstruačního syndromu a zmírní menstruační bolesti.

Menopauza je u spousty žen provázená různými potížemi, fyzickými i psychickými. Úlevu od těchto potíží přinese pití čaje z kontryhelu. Tato nenáročná bylinka pomáhá i při dalších ženských potížích, jako je například poševní výtok, kvasinkové infekce, endometrióza, myomy, záněty v podbřišku, záněty vaječníků.

Kontryhel dokáže vyřešit jakýkoliv gynekologický problém, včetně poruchy plodnosti. Posiluje totiž dělohu a další pohlavní orgány a zpevňuje podbřišek, čímž zvyšuje šanci na otěhotnění a eliminuje samovolné potraty.

Cenné služby může prokázat i ženám po porodu. Podpoří zpevnění děložního svalstva a jeho navrácení do původní formy, zastaví poporodní krvácení, zažene deprese a pocity strachu, které se mohou vyskytnout po porodu. Rovněž podporuje tvorbu mateřského mléka a zvyšuje jeho kvalitu.

Kontryhel pro štíhlou linii, krásu a dobrou kondici

Kontryhel neřeší pouze gynekologické problémy. Je odpovědí na všechny problémy, se kterými se potýkají ženy. Obezita sice postihuje i muže, mnohem více jí však řeší ženy. Touha po krásné, štíhlé a pevné postavě je vlastní ženám. Kontryhel podporuje hubnutí svou schopností zvyšovat spalování tuků.

Čaj z této bylinky díky svým diuretickým účinkům odvede nadbytečnou vodu z těla, čímž odstraní významnou překážku v hubnutí. Detoxikace a hubnutí spolu úzce souvisejí, pokud máte tělo zanesené škodlivými odpadními látkami, bude se vám hubnout velice obtížně. Kontryhelový čaj čistí krev, čímž pomáhá odvádět škodlivé látky z těla ven.


Detoxikační účinky kontryhelu mají příznivý vliv na kvalitu pleti i vlasů. Mějme na paměti, že kůže je zrcadlem stavu našeho těla. Pokud je naše tělo zaneseno škodlivými odpadními látkami, podepíše se to negativně na kvalitě pleti. Objeví se například akné a různé vyrážky.

Kontryhel rovněž v sobě skrývá velké množství antioxidantů, které brání poškození buněk a které mimo jiné dokáží udržet vaši pleť mladistvější a bez vrásek. Antioxidanty, obsažené v kontryhelu rovněž regenerují vlasové folikuly. Chcete mít kvalitní, zářivé vlasy a hebkou pleť bez vrásek, akné, vyrážek a ekzémů? Pijte pravidelně čaj z kontryhelu.

Máte za sebou náročný den, jste plni napětí a nedaří se vám usnout? I v tomto případě vám může pomoci kontryhel. Tato léčivka totiž snižuje stresové inhibitory, které patří mezi nejčastější příčiny nespavosti.

Jak používat kontryhel?

Nejčastěji se připravuje z natě a listů kontryhelu čaj. Připraví se spařením jedné až dvou čajových lžiček kontryhelu 250 ml vroucí vody, které se nechají 15 minut louhovat. Potom čaj scedíme a pijeme dva až tři šálky denně.

Chceme-li, aby nám čaj z kontryhelu pomohl ke štíhlé linii, je optimální před každým jídlem vypít dva až tři loky tohoto čaje. Efekt je větší, než pokud budeme pít čaj po šálcích.

Stejným způsobem připravíme odvar na léčivé sedací koupele, rozdíl je pouze v množství kontryhelové natě nebo listů. Odvar však má být dvojnásobně až trojnásobně silnější, což znamená, že na 250 ml vody použijeme tři až šest čajových lžiček této bylinky.

Je kontryhel pro každého?

Kontryhel sice nemá žádné vedlejší účinky, přesto ho nelze doporučit každému. Pokud trpíte zvýšenou srážlivostí krve, anémií (kontryhel snižuje vstřebávání železa a jeho účinek) nebo máte naplánovaný chirurgický zákrok, tato bylinka není pro vás.

Rovněž by se jí měly vyhnout těhotné ženy. Používání kontryhelu během těhotenství by mohlo vyvolat předčasný porod nebo dokonce potrat.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek