KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Co dělá plástový med jedinečným?

Med není jen obyčejné sladidlo, med je také velice účinným přírodním lékem. Všichni víme, jak chutná med květový, lesní, luční, lipový, akátový, pohankový a další druhy medu. Když se však řekne plástový med, mnozí z nás často udiveně kroutí hlavou. Co je plástový med a v čem se spočívá jeho jedinečnost?

...

Prospěšnost medu pro naše zdraví

Při snaze zbavit se nadbytečných kil se mnohdy raději vyhýbáme medu pro jeho vysoký obsah kalorií. Med je sice kalorický, obsahuje však spoustu zdraví prospěšných látek. Nebojme se ho, v malém množství je naopak našim pomocníkem a na rozdíl od rafinovaného cukru či glukózového sirupu z něj prakticky nelze přibrat.

Cítíte se unavení, bez energie a před vámi je ještě spousta úkolů? Místo po cukru nebo sladkostech sáhněte raději po kvalitním medu. Jeho základem je fruktóza, glukóza a sacharóza, které se rychle uvolňují do krve a plní tak funkci okamžitého zdroje energie nejen pro náš mozek.

Navíc v něm najdeme spoustu užitečných látek pro naše zdraví.

Med totiž není pouze bohatým zdrojem sacharidů, je také zdrojem kvalitních bílkovin a vitamínů, zejména vitamínu A, B1, B2, B6, B12, D, K a minerálů, jako je vápník, draslík, hořčík, fosfor, křemík či železo. Najdeme v něm také pyl i éterické oleje.

Pestré léčivé účinky vysloužily medu název „tekuté zlato“, „elixír zdraví a dlouhověkosti“ nebo „mateřské mléko dospělých“. Med patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika, posiluje náš imunitní systém a účinně pomáhá při kašli, chřipce, angíně, nachlazení či zánětu průdušek.


Je rovněž velmi silným detoxikačním prostředkem, dokáže naše tělo zbavit škodlivých odpadních látek a dokonce i nebezpečných volných radikálů. Díky tomu nám nejen detoxikuje tělo, ochrání nás i před civilizačními chorobami, jako jsou například nemoci srdce i některé druhy rakoviny.

Urychluje léčení žaludečních vředu, podporuje trávení, regeneruje játra, dokáže si poradit i se záněty žlučníku. Někdy se užívá také jako prostředek proti kocovině.

Máte za sebou náročný den a nedaří se vám usnout? Dříve než sáhnete po prášku, sáhněte raději po lžičce medu. Tento vynikající přírodní lék vám uleví od vypětí, migrén nervového původu, zažene stres, deprese i nespavost.

Med je oblíbené sladidlo do čajů, neměli bychom jím však sladit horký čaj. Při teplotách nad 42 °Celsia se totiž ničí účinné látky v něm obsažené.

Co je plástový med

Ve škole jste se určitě setkali s pojmem strdí. Výrok praotce Čecha, kterým popsal naši krásnou zemi jako mlékem a strdím oplývající, zná snad každý. Co je však to strdí? Strdí je staročeský výraz pro včelí plást naplněný medem, tedy pro plástový med.

Plástový, nazývaný také plástečkový, med jsou nevytočené malé plásty se zavíčkovaným medem. Včelař med nevytočí, ale prodává ho přímo tak, jak si ho včely uskladnily. V dřívější době se konzumoval med pouze v této formě. Vytáčení medu totiž ještě nebylo známo.


Naši dávní předci vymačkávali med přímo z plástů nebo ho rovnou přežvykovali i s voskem.

Pokud byste hledali plástový med v regálech běžných obchodů, budete hledat marně. Lze se s ním setkat pouze u některých našich včelařů nebo v zahraničí. I přes jeho obtížnou dostupnost rozhodně stojí za to ho vyzkoušet.

Jak lze vyrobit plástový med

Existuje několik způsobů, jak vyrobit tento med. Základem jeho výroby je vždy použití vosku, který byl čerstvě vystavěný včelami a zanesený medem, ze kterého se ještě nikdy nevylíhl včelí plod.

Cílem všech metod výroby plástového medu je přimět včely vystavět plásty do různých pravidelných tvarů. Například maďarský včelař Oszcárt Pohl je známý výrobou kulatého plástového medu.

K jeho výrobě používá rozebíratelné kazety, do nichž nejdříve vkládá mezistěnu z panenského vosku (vosku, ze kterého se ještě nikdy nevylíhl včelí plod) plastický prstenec, který později vyndá i s víčkem a který je součástí balení medu. Včely totiž raději ukládají med do uzavřených prostor, navíc mají rády souvislý plást.


Potom stačí vyndat plástve s medem a plástový med by mohl být připraven ke konzumaci, avšak v tomto medu ještě existuje riziko výskytu vajíček a larev zavíječe voskového, což by spotřebitele rozhodně nepotěšilo.

Proto se plástve skladují dva dny v mrazicím boxu při mrazu -18°Celsia, který všechny škůdce bezpečně zahubí.

Tajemství jedinečnosti plástového medu

Tajemství jedinečnosti plástového medu spočívá v jeho obsahu. Kromě medu v něm totiž najdeme také pylová zrna a propolis. Obě tyto látky výrazně zvyšují jeho léčivé účinky.

Pyly obsažené v plástovém medu dokáží léčit alergie, plásty disponují silnými antivirovými, antibakteriálními i protizánětlivými účinky a navíc mají schopnost na sebe vázat škodlivé látky, které tělo vyloučí.

Plástový med lze žvýkat a tím předejít zubnímu kazu, vředům v žaludku, dvanáctníku, ve střevech a ještě si vydesinfikovat trávicí trakt.

Propolis, lidově nazývaný „včelí kyt“, je aromatická oranžovo hnědá látka, kterou v medu běžně nenajdeme a která se vyznačuje velkými schopnostmi ničit bakterie, viry, plísně, léčit záněty, ulevit od bolesti a současně posílit imunitní systém.


Podporuje hojení i regeneraci organismu

Včely používají propolis jako desinfekci vnitřku úlu a jako tmel pro utěsnění mezer. Rovněž jím obalují těla vetřelců, kteří pronikli do úlu, čímž zabrání jejich hnilobnému rozkladu a následnému šíření škodlivých mikroorganismů v úlu.

Propolis má totiž silné konzervační účinky, které znali již starověcí Egypťané, když používali propolis k mumifikaci těl faraonů.

Trocha času a práce s nalezením včelaře, který plástový med prodává, se tak rozhodně vyplatí. Zkuste mu dát aspoň jednu šanci, naši předkové věděli, proč jej konzumují.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek