KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Co dělají energy drinky s dětským organismem?

Energy drinky se staly módním hitem, zejména mezi dětmi a mládeží. Být stále aktivní, doslova sršet energií a nepoznat únavu, to je v dnešní době plném počítačů, mobilů a interaktivních her snem mnoha dětí i dospívajících. A splnění tohoto snu jim v reklamách nabízejí právě energy drinky. Cena, kterou zaplatí za krátkodobé splnění tohoto snu, je však příliš vysoká – zničené zdraví. Pojďme se podívat, co takový energy drink ve skutečnosti udělá s organismem dítěte či dospívajícího:

...

Škodí mozku a způsobují poruchy spánku

Pokud děti po konzumaci energy drinku pouze bolí žaludek, hlava, mají pocit závratě, mohou mluvit o štěstí. Následky pití energy drinků na organismus ve vývoji mohou totiž být mnohem závažnější.

Hlavní stimulační látkou, obsaženou v energy drincích, je kofein. V jedné plechovce energy drinku je obsaženo zhruba stejné množství kofeinu jako v jednom šálku silné kávy. Zvýšená konzumace kofeinu, zejména u dětí, vede k poruchám spánku.

Děti a dospívající potřebují pro správný vývoj mozku dostatek kvalitního hlubokého spánku. Zvýšená konzumace kofeinu je okrádá o potřebnou dobu kvalitního hlubokého spánku, což má za následek pomalejší vývoj mozku a zvýšené riziko mnoha psychických nemocí.

Kofein ani další povzbuzující látky ve skutečnosti nedodávají tělu energii, pouze ho stimulují k vyššímu výkonu. Potlačí příznaky únavy, čímž vyvolají iluzi přílivu energie, ve skutečnosti však bičují tělo k podání výkonu, kterého by za normálních okolností nebylo schopno.

Energy drinky nedodají tělu žádnou energii, naopak ho donutí sáhnout do vlastních zásob energie. Není divu, že po krátkém období přílivu energie a aktivity se dostaví pocit vyčerpanosti, ochabnutí pozornosti a neschopnosti se soustředit.

Deprese, úzkost, zvýšená agresivita – to jsou další možné následky, které číhají na pravidelné dětské konzumenty energy drinků. Zvýšené množství kofeinu není jediným škůdcem jejich zdraví, fyzického i psychického.


Foto: Flickr

Mezi další ingredience, nebezpečné pro dětskou psychiku, obsažené v energy drincích patří benzoan sodný a fenylalanin. O benzoanu sodném je známé, že poškozuje buňky, včetně mozkových buněk, a zvyšuje produkci škodlivých volných radikálů.

Pokud si k energy drinku, ve kterém je obsažen benzoan sodný, dáte vitamín C v domnění, že jste prospěli svému zdraví, jste na omylu. Benzoan sodný je totiž v kombinaci s vitamínem C potenciální karcinogen.

Fenylalanin patří mezi esenciální aminokyseliny, obsažené v našem těle. Mohlo by se proto na první pohled zdát, že je fenylalanin naprosto neškodný. To je však velký omyl.

Konzumací energy drinků dodáváte svému tělu velké množství fenylalaninu. V nadměrném množství působí jako neurotoxin, rozrušuje neurony v mozku a způsobuje jejich zánik.

Způsobují nemoci srdce

Kofein má na dětský organismus ještě další neblahý vliv – zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Tyto negativní účinky kofeinu podporuje také ephedra, obsažená v některých energy drincích.

Nadbytek kofeinu představuje nadměrnou zátěž i pro dospělého jedince, tím spíše pro děti. Energy drinky mohou u dětí a dospívajících prudce zvýšit krevní tlak, vyvolat srdeční arytmii, způsobit křeče, srdeční záchvat, náhlou srdeční zástavu, infarkt, cévní mozkovou příhodu nebo selhání ledvin.

Proč pití energy drinků může napáchat u dětí tak velké škody? Dětský organismus je na rozdíl od organismu dospělého jedince velmi citlivý na kofein a další stimulační a psychoaktivní látky.

Způsobují obezitu a poškozují játra

Energy drinky jsou doslova nabité cukrem. Každý, kdo není závislý na velkých dávkách cukru, má po ochutnání energy drinku pocit, jako kdyby pil cukerný roztok vonící po parfému. Jelikož cukr dodává tělu pouze velké množství kalorií, stává se z energy drinků nápoj, po kterém se velmi tloustne.


Foto: Flickr

Pravidelná konzumace velkého množství cukru s sebou přináší také vznik diabetu mellitu 2. typu. Pravidelný příjem nadbytku cukru totiž způsobuje časté kolísání hladiny glukózy v krvi, následné poškození slinivky břišní a vznik diabetu mellitu 2. typu.

Řešením nejsou ani umělá sladidla. Ty sice nezpůsobují obezitu, zato způsobují jiné zdravotní problémy. Umělá sladidla jsou chemické látky, které jsou pro naše tělo cizí a se kterými nakládá jako s toxickými látkami.

Velké množství toxických látek pak zase nadměrně zatěžují játra. Pokud si dítě či dospívající teenager dopřává denně více než 1 energy drink (nedej bože v kombinaci s alkoholem), má zaděláno na zdravotní potíže, které ho dříve či později donutí jít k lékaři a na jaterní testy.

Ty mohou zařídit, že si jedinec kvůli jednomu či dvěma rokům nadměrné konzumace energy drinků po dobu několika dalších let nedá ani kapku alkoholu a navíc bude muset držet poměrně striktní dietu.

Dehydratují

Kofein i cukr na sebe váží nemalé množství vody a odvádějí ji z těla ven. Jelikož v energy drincích najdeme velké množství kofeinu i cukru, není divu, že způsobují dehydrataci.

Tělo dospělého člověka potřebuje dostatek vody, tím spíše tělo dítěte, které je citlivější na dehydrataci.

Pravidelná konzumace energy drinků znamená častou dehydrataci a následný vznik zdravotních problémů s ní spojených.


Foto: Flickr

Způsobují závislost

Energy drinky dodávají pocit přílivu energie, aktivity i euforie. Tento povznášející pocit netrvá dlouho a brzy se dostaví pocit velké únavy, skleslosti, nervozity, podrážděnosti, neschopnosti se soustředit a deprese.

Aby konzumenti energy drinků co nejdříve zahnali tyto nepříjemné pocity, sáhnou po další plechovce energy drinku. A situace se opakuje. Po určité době „jízdy v tomto kolotoči“ dochází k vypěstování závislosti na energy drincích.

Závislost na energy drincích není o nic slabší než třeba závislost na cigaretách nebo na alkoholu. Máte pocit, že se bez energy drinku neobejdete? Dostaví se u vás a po odeznění jeho účinků závratě, nevolnost, návaly horka, pocení, bolesti břicha i hlavy?

Pokud jste na obě otázky odpověděli „ano“, jste závislí na energy drincích.

Jelikož je dětský organismus citlivější a křehčí než organismus dospělého člověka, u dětí dochází k vzniku závislosti na energy drincích mnohem rychleji.

Energy drinky jsou nevhodné pro děti a jsou doslova hazardem s jejich zdravím. Dostatek energie bez nežádoucích vedlejších účinků jim zcela bez problémů poskytne racionální zdravá strava, neslazené nápoje, dostatek pohybu, spánku i odpočinku.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Ještě že to bude zakázáno do 18 let. To rovnou můžete děti nechat brát drogy místo těhle toxických patoků, vyjde to na stejno a budou aspoň závislé jenom na jedné látce, takhle máte 15 leté závislé na kofeinu a cukru... ideální, pokud si chtějí do 30 zkusit, jaké to je dostat infarkt.