KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zdravi

Co je alergie na slunce a jak se jí zbavit?

Vystavili jste své tělo hřejivým slunečním paprskům a hned druhý den se na vašem těle objevila svědivá vyrážka? Pokud ano, patříte mezi velkou skupinu lidi, trpících alergií na slunce. Co je alergie na slunce a jak se jí bránit, se dozvíte v článku.

...

Alergie na slunce není běžná alergie

Alergie na slunce, sluneční alergie není ve skutečnosti alergií. Při alergii se v těle tvoří nadbytek protilátek (IgE), které ve spojení s alergenem vyvolávají přehnanou imunitní reakci. U alergie na slunce je tomu jinak.

Vzniká dopadem slunečního záření na pokožku a u citlivějších jedinců vyvolává v těle látky, které jsou příčinou změn na pokožce, velice podobným jako při alergických reakcích, Odtud pocházejí její laické názvy.

Možná, že vás napadne otázka, proč alergie na slunce postihuje stále více lidí. Odpověď je velice jednoduchá. Díky zvýšené sluneční aktivitě a výraznému oslabení ozonové vrstvy jsou sluneční paprsky agresivnější.

A právě tato jejich agresivita je příčinou vzniku svědivé vyrážky, kterou nazýváme alergií na slunce, zatímco se ve skutečnosti jedná o solární ekzém.


Alergie na slunce není pouze jedna

Existují tři typy sluneční alergie. Jedno mají společné – kožní projevy, které se objevují především v oblasti výstřihu, krku, ramenou, paží, nohou a nártů. Všechny jsou zarudlé a doslova příšerně svědí.

Malorca akné připomíná svým vzhledem běžné akné. Vzniká spojením slunečního záření na kůži, kterou mu vystavujeme a užitím některých chemických látek. Tyto látky najdeme v některých kosmetických přípravcích a dokonce i opalovacích krémech.

V žádném případě je však nenajdeme v žádném přírodním přípravku, vyrobeném bez jakýchkoli syntetických chemických látek.

Dalším typem alergie na slunce je fotoalergická reakce. Příčinou jejího vzniku je vystavení kůže slunečním paprskům a současně konzumace některých rostlin a léků. Fotoalergickou reakci způsobuje celer, petržel, třezalka, citrusové plody, antibiotika, diuretika, antirevmatika.

Polymorfní (mnohotvará) sluneční dermatóza je typ sluneční alergie, který se projevuje pupínky a červenými, svědivými fleky. Za jejím vznikem stojí UVA sluneční paprsky, dopadající na citlivou pokožku.


Co stojí za zvýšenou citlivostí na záření slunečních paprsků

Vyšší citlivost na sluneční záření není něco, co bychom si zrovna přáli. Naštěstí jí lze částečně snížit, pokud známe její příčinu. Příčinou zvýšené citlivosti pokožky na sluneční paprsky je přítomnosti fotosenzibilizujících látek.

Tyto látky způsobují přehnanou reakci těla na UV záření. Najdeme je v některých lécích, například volně prodejných lécích proti bolesti kloubů a zad (ve formě tablet i krémů), v některých rostlinách, jako je například celer, pastiňák, petržel, vojtěška, svlačec, hořčice, fíky, citrusy, třezalka.

Citlivost pokožky na sluneční záření můžeme snížit vynecháním některých běžných krémů a dalších opalovacích přípravků, volně prodejných léků a vyhýbáním se rostlinám, které obsahují fotosenzibilizující látky.

Jak se vyhnout alergii na slunce

Základní pravidlo, které většinu z nás napadne jako první, je nevystavovat se příliš dlouho přímému slunci. To však nestačí.

Neméně důležitý je denně dodávat svému tělu dostatek vhodných tekutin a pečovat o pokožku nejen před jejím vystavením slunečnímu záření, ale i po něm. Péče o pokožku spočívá v jejím natírání hydratujícími krémy

Je však třeba používat přírodní opalovací a hydratující krémy a další kosmetické přípravky a vyhnout se některým volně prodejným lékům i rostlinám, které obsahují fotosenzibilizující látky. Rovněž pomáhá zvýšit konzumaci červené a oranžové zeleniny, tato zelenina totiž obsahuje betakaroten. Je samozřejmostí, že bychom měli tuto zeleninu jíst denně.

Pokud se bez parfémů a různých přípravků s vonnými přísadami nemůžete obejít, používejte pouze přírodní přípravky, Chemické látky totiž mohou dráždit vaši pokožku a zvyšovat její citlivost. Příkladem silně dráždivých látek jsou parabeny, které najdeme ve všech běžných kosmetických přípravcích.

Před alergií na slunce nás ochrání také vhodné oblečení. Oblečení nemá být příliš lehké, Čím lehčí tkanina, tím méně nás chrání. Tkanina by měla být naopak hustá. Rovněž bychom měli volit tmavší barvy, ty nás totiž ochrání více než světlé barvy.


Co dělat, když nás alergie na slunce postihne?

Nepříjemné svědivé vyrážky, projevu alergie na slunce se naštěstí lze zbavit. Nejprve je třeba odejít z přímého slunce a zchladit kůži studenými obklady, sníží se tím svědění. Potom je třeba jí ošetřit přírodními krémy. Mezi velice účinné patří přípravky z aloe vera, měsíčku lékařského, ze soli z Mrtvého moře a bambucké máslo,.

Osvědčená je kombinace přípravků ze soli z Mrtvého moře a přírodních mastí, například bambuckého másla nebo masti z měsíčku lékařského. Pokud vyrážka přejde do stádia mokvajících puchýřů, ošetříme jí neparfemovaným dětským pudrem. Po zaschnutí vyrážky pokožku důkladně promažeme a kryjeme oblečením z přírodního materiálu.

Neměli bychom zapomenout na dostatek vhodných tekutin (voda, případně ochucená mátou, ne však citronem nebo limetkou, neslazené čaje i ovocné čaje). Dobrou službu nám rovněž mohou prokázat zdroje vápníku, selenu, zinku, vitamínu E a betakarotenu. Tyto zdroje najdeme v potravinách nebo v přírodních doplňcích stravy.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek